Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przerwij błędne koło niedoboru magnezu!

Wybierz najlepiej przyswajalną formę! Każdy chyba zna przeszywający ból towarzyszący nagłym skurczom mięśni. Potrafią one uprzykrzyć życie w najmniej oczekiwanych momentach.

Nie tylko w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej, ale nawet podczas snu.

Coraz więcej osób wie, że taki objaw (tak, jak i drżenie powieki) może być wywołany niedoborem magnezu. Pierwiastek ten jest bowiem odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Jednak rola magnezu w organizmie jest znacznie szersza: jest on jednym z najistotniejszych pierwiastków w organizmie ludzkim. Znajduje się w każdej jego komórce i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Chroni serce, jest stosowany w profilaktyce osteoporozy, jego niedobór może powodować trudności w zasypianiu. Ma wpływ na nasze samopoczucie, stopień koncentracji i ilość energii każdego dnia. To tylko kilka pozycji z długiej listy powodów, dla których bardzo istotne jest utrzymanie prawidłowego poziomu magnezu w organizmie.

Według ekspertów spożycie magnezu powinno być uzależnione od masy ciała.

Wynosi około 4-12mg na kilogram na dobę. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta m.in. u kobiet w ciąży, w okresie dorastania i rekonwalescencji, ale także u osób stale narażonych na stres lub zwiększony wysiłek fizyczny.

Aby przywrócić i utrzymać odpowiedni poziom magnezu w organizmie dobrze jest zatem zadbać o zdrowy tryb życia i ograniczyć używki (negatywny wpływ na jego poziom ma kawa, alkohol i papierosy). Warto też jeść mniej słodyczy i produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Niestety spożycie magnezu maleje nawet u osób dbających o prawidłową dietę. Okazuje się bowiem, że już w pokarmach i wodzie jest tego pierwiastka coraz mniej. Wpływa na to m.in. nieprawidłowe lub zbyt wysokie przetworzenie żywności, używanie coraz większej ilości fosforanów i sztucznych nawozów, a także wykorzystywanie niedojrzałych owoców i warzyw. Wspomniany wcześniej stres, którego trudno w dzisiejszych czasach uniknąć, również przyczynia się do powstawania niedoborów magnezu. Można wręcz mówić o błędnym kole – niedobór magnezu zwiększa wrażliwość na stres, nadmierny stres natomiast może być jedną z przyczyn niedoboru magnezu w organizmie. Warto zatem pomyśleć o odpowiedniej suplementacji.

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów zawierających magnez.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie są one jednakowe, a o ich skuteczności nie świadczy wyłącznie wyższa zawartość pierwiastka. Bowiem nie każda jego postać faktycznie pozytywnie wpływa na przyswajalność. Dotyczy to na przykład chelatów magnezu, które bywają reklamowane jako najlepiej wchłaniane przez organizm, podczas gdy trudno znaleźć naukowe uzasadnienie tego stwierdzenia. Wbrew powszechnej opinii istnieją doniesienia o dużej trwałości związków chelatowych co może następnie przekładać się na ich biodostępność.

Biodostępność, czyli dostępność biologiczna dla organizmu określa szybkość i stopień wchłaniania substancji czynnej z preparatu farmaceutycznego. Biodostępność magnezu to zatem jego ilość, która może być przyswajana przez układ trawienny i docelowo wykorzystana przez komórki organizmu. W związku z tym, aby zapewnić prawidłową suplementację magnezu, powinno się podawać sól dobrze wchłanianą, np. jedną z soli organicznych, takich jak: mleczan czy cytrynian magnezu.

Jeśli zatem należysz do 60% Polaków, którzy cierpią na niedobór magnezu i związane z tym zwiększone zmęczenie, spadek nastroju, trudności z koncentracją lub twój tryb życia naraża Cię na zwiększony stres, pomyśl, czy nie warto zacząć suplementacji magnezem.Julia Banaszewska

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.