Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Warzywa gotowane, czy na surowo? Jakie są lepsze?

Warzywa gotowane, czy na surowo? Jakie są lepsze?
Nie jest tajemnicą, że warzywa są kopalnią witamin i minerałów. Jednak sposób ich podania odgrywa dużą rolę we wchłanianiu składników odżywczych. Mamy tu na myśli różne rodzaje obróbki termicznej np. gotowanie na parze, podgrzewanie w mikrofalówce, gotowanie w wodzie, smażenie i smażenie poprzedzone gotowaniem.

Liderem wszystkich metod jest zdecydowanie gotowanie na parze. W każdej innej metodzie zarejestrowano znaczny spadek witaminy C. Przykładowo, u brokułów największy spadek zanotowano po smażeniu (ponad 30%) oraz mikrofali (ok. 16%). Wynika to z tego, że witamina C jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i wrażliwa na wysoką temperaturę, dlatego najlepiej dla jej zachowania spożywać warzywa na surowo lub po krótkiej i delikatnej obróbce.

Pamiętać jednak należy, że w warzywach są nie tylko witaminy, ale również takie substancje, jak: antyutleniacze, karotenoidy i polifenole. Są one niezwykle ważne dla naszego zdrowia, m.in. wspomagają walkę z rakiem, ale ich poziom wzrasta właśnie wraz z temperaturą.

Świetnym przykładem na to, że warzywa mają inne właściwości na surowo, a inne po obróbce, jest marchewka. Podczas gotowania miękną jej wierzchnie warstwy, dzięki czemu zawarty w nich beta-karoten jest lepiej wchłanialny przez nasz organizm. Mało tego, ilość przeciwutleniaczy potrafi wzrosnąć trzykrotnie!

Podobnie dzieje się z brokułami i szpinakiem. Zawierają one karotenoidy, które po obróbce temperaturą mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Pomidory z kolei znamy, jako bogate źródło witaminy C. Mało kto jednak wie, że po ugotowaniu wydzielają one likopen, będący silnym przeciwutleniaczem i związkiem chroniącym przed chorobami serca oraz przed miażdżycą.

Nie ma zatem jednego złotego środka na przyrządzanie warzyw. Samodzielnie należy zweryfikować, co jest ważne w danym momencie i dopilnować, aby zostało odpowiednio przygotowane. W wielu przypadkach sytuacja wskaże na gotowanie na parze, bo nie wszystkie warzywa mamy w zwyczaju jeść na surowo, a ten sposób obróbki najmniej generuje w ich strukturę. Mówi się także, że gotowane warzywa zwiększają indeks glikemiczny, ale jednak są one łatwiej strawne. W każdym razie dobrze jest zachować umiar i sięgać raz po gotowane, raz po surowe, które z kolei zawierają więcej błonnika. Co jest jednak niezwykle ważne to świeżość warzyw. Spożywając je na surowo wybierzmy te, które uprawiane są lokalnie.