Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Wstrzymywanie gazów. Czy wstrzymywanie bąków szkodzi?

Wstrzymywanie gazów. Czy wstrzymywanie bąków szkodzi?
Nadmierne wzdęcia czy gazy to całkiem powszechna dolegliwość, która spotkała z pewnością każdego, ale nie każdy lubi o niej mówić czy się do niej przyznawać. Z racji tego, że jest to dość krępujące, ludzie często się powstrzymują przed gazami, szczególnie kiedy są w miejscach publicznych.

Pytanie brzmi – co się dzieje, gdy powstrzymujemy gazy?

W The Conversation pojawił się na ten temat krótki artykuł, w którym odpowiedzi udzieliła Clare Collins, specjalista do spraw żywienia i dietetyki na uniwersytecie w Newcastle w Australii. Wybrane kwestie  przedstawiamy niżej.

Co takiego dzieje się w naszym ciele, że zbierają się tam gazy, które co jakiś czas potrzebują ujścia?

W naszym organizmie zachodzą dwa procesy, które prowadzą do powstania gazów. Kiedy pokarm przesuwa się do jelita, proces trawienia z udziałem bakterii może uwalniać wodór, dwutlenek węgla i metan, które muszą wydostać się z organizmu. Gaz występuje również z powodu nadmiaru powietrza, które połykamy podczas żucia gumy, picia napojów gazowanych, palenia, oddychania przez usta itp.

Rozmówczyni podaje listę produktów spożywczych i napojów, które mogą powodować gazy. Przykłady obejmują produkty mleczne, szparagi, fasolę, produkty pełnoziarniste oraz niektóre leki.

A co się dzieje, kiedy próbujemy tłumić te gazy?

Choć byłoby to wygodne, gaz nie znika w magiczny sposób, gdy go wstrzymujesz. Próba jego zatrzymania prowadzi do wzrostu ciśnienia i poważnego dyskomfortu – napisała Collins w swoim artykule. Nagromadzenie gazów jelitowych może wywołać wzdęcie brzucha i część gazu zostanie ponownie wchłonięta do krwiobiegu i znajdzie ujście w procesie naszego oddychania.

Inna kwestia jest taka, że trzymanie gazów zbyt długo może doprowadzić do ich nagromadzenia się w jelitach, a w konsekwencji może się zdarzyć, że mówiąc wprost - puścimy niekontrolowanego bąka. Życie…

Jaka ilość gazów jest uznawana za normalną?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczyć gazów nawet do 20 razy dziennie. Często bez charakterystycznego dźwięku czy zapachu. Uważa się, że to normalna ilość.

Jeśli epizody wzdęć i gazów wydają się na tyle częste, że wpływają na jakość Twoje życia, na samopoczucie, wówczas lepiej udać się do lekarza i znaleźć przyczynę oraz sposób na wyeliminowanie problemu. Czasami mogą one wskazywać na zaburzenia trawienne, takie jak zapalenie jelit, celiakia, nietolerancja laktozy, choroba refluksowa przełyku i inne.

Czy przetrzymywanie gazów jest dla nas niebezpieczne?

Nie ma dowodów na to, że przetrzymywanie gazów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jest co najwyżej niewłaściwe. W takiej sytuacji mogą się pojawić skurcze żołądka, bóle brzucha i ogólny dyskomfort. Tak więc jeśli czujesz, że musisz - a masz możliwość - to po prostu to zrób, najlepiej w ustronnym miejscu.