Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zbyt krótki sen utrudnia utrzymanie założeń diety odchudzającej

Chyba najbardziej niedocenianym czynnikiem wpływającym na masę i skład ciała jest sen. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednia aktywność fizyczna, dobra dieta, a także wybrane suplementy diety w sposób istotny przyczyniają się do redukcji nadmiernej masy ciała, ale żeby czas spędzony w łóżku również mógł w tym kontekście okazać się skuteczny wydaje się nieprawdopodobne. Tymczasem w praktyce jest zupełnie inaczej.

 

Sen kluczem do szczupłej sylwetki

Umiejętność wyznaczania realnych celów i konsekwencja w dążeniu do ich realizacji, tak pożądane w trakcie pracy nad estetyką sylwetki, mogą być cechami ludzi wyspanych. Podobnie jak asertywność, samodyscyplina, zdolność do poskramiania własnych popędów i kaprysów. Badania naukowe wskazują, że długość snu w sposób istotny wpływa na nasze zachowania w ciągu dnia. Niedostateczna jego ilość zaburza mechanizmy odpowiedzialne za podejmowanie racjonalnych decyzji.

Skutki braku snu

Osoby niewyspane mają skłonność do ulegania własnym słabościom i działają impulsywnie, nie tylko w relacjach interpersonalnych, ale także dokonując żywieniowych wyborów. Mówiąc w prosty sposób skrócenie długości snu sprawia, że chętniej poczęstujemy się czekoladką, ciastkiem, batonikiem i zwiększa prawdopodobieństwo, iż w trakcie przerwy w pracy czy szkole, bądź w czasie powrotu do domu zajrzymy do baru szybkiej obsługi i zamówimy frytki lub hamburgera.

Interesujące wyniki badań

Opisaną powyżej zależność potwierdzają eksperymenty naukowe przeprowadzone z zastosowaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Okazuje się, że mózg osób niewyspanych inaczej reaguje na widok niektórych potraw. Zaobserwowano że zmienia się u nich aktywność płatu czołowego, który odpowiedzialny jest za podejmowanie złożonych i racjonalnych decyzji. Brak snu jest więc czynnikiem predysponującym do działań nieodpowiedzialnych, co w oczywisty sposób przekłada się na dokonywanie żywieniowych wyborów…

Podsumowanie

Oprócz właściwie zaplanowanej diety i solidnego treningu to właśnie jakość i długość snu jest trzecim kluczowym czynnikiem wpływającym na to czy uda nam się schudnąć czy nie. Warto poświecić należytą uwagę temu zagadnieniu i zapewnić sobie odpowiednie warunki do głębokiego i długiego snu. Ilość czasu poświęcona na sen powinna być nie mniejsza niż siedem godzin w ciągu doby, a korzystnie jest ten czas wydłużyć o dodatkową godzinę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.