Tymczasem jak wiadomo snu nie ma co sobie żałować, bo jest on niezbędny do życia. Już jedna nieprzespana noc powoduje, że kolejnego dnia jesteśmy roztargnieni, rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją uwagi no i – jesteśmy po prostu śpiący. Kolejna doba bez snu może już zakończyć się halucynacjami. Podobnie systematyczne niedosypianie przyczynia się do pogorszenia zdolności intelektualnych, zmniejszenia odporności na stres i pojawiają się problemy z regeneracją organizmu po wysiłku fizycznym. Tak więc pojawia się pytanie: ile należy spać, by utrzymać szczytową formę psychofizyczną i jednocześnie nie marnować czasu na bezowocne „gnicie” w łóżku?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Różnimy się między sobą w kwestii zapotrzebowania na sen. Dzieci, młodzież i osoby młode potrzebują więcej snu niż dorośli i ludzie starsi. Czynnikiem modyfikującym zapotrzebowanie na sen może być także aktywność fizyczna i intelektualna, stres, poziom niektórych hormonów czy stan zdrowia (często ludzie chorzy śpią więcej). Przyjmuje się, że w przypadku osób dorosłych odpowiednią dawką snu jest około 7 – 8 godzina na dobę, u młodzieży korzystnie jest nocny odpoczynek wydłużyć o dodatkową godzinę, a po 50-tym roku życia zapotrzebowanie na sen maleje i wynosi około 5 – 6 godzina na dobę.
Nie tylko ilość snu, ale także jego jakość mają znaczenie. Warto zadbać o to, by miejsce nocnego spoczynku miało odpowiedni klimat. Czynnikami mogącymi zaburzać głębokość snu jest oczywiście wszelkiego rodzaju hałas, a także zbyt wysoka i zbyt niska temperatura, mała ilość tlenu, światło, niewygodny strój oraz używki takie jak kofeina i nikotyna czy alkohol. Nie warto też kłaść się spać przesadnie najedzonym ani zbyt głodnym. Choć łatwiej zasnąć z pełnym żołądkiem, to trudniej się rano obudzić. „Na głodnego” natomiast często źle się zasypia.
Osoby borykające się z problemami ze snem mogą rozważyć także suplementację magnezem, melatoniną, niektórymi preparatami ziołowymi (zawierającymi kozłek lekarski, l-teaninę). Warto zadbać także o to by w ciągu 4 – 5 godzin przed nocnym spoczynkiem nie spożywać żadnych napojów i preparatów zawierających kofeinę czy inne substancje o działaniu pobudzającym.