IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Regularna aktywność fizyczna poprawia jakość snu

Zaburzenia snu dotykają prącej czy później znaczą część społeczeństwa. Permanentny stres, niewłaściwa dieta, duże ilości kawy i napojów energetyzujących, a także jak się okazuje – brak aktywności fizycznej, negatywnie wpływają na jakość snu. Zdrowy, nieprzerwany i odpowiednio długi sen jest natomiast niezbędny dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej, a także – jak pokazują ostatnie badania – korzystnie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej i kontrolę apetytu.

Badania naukowe wykazują, że osoby, które regularnie uprawiają sport – nawet bardzo rekreacyjnie – lepiej śpią, a także szybciej zasypiają. Dotyczy to ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci. Wysiłek nie powinien być zbyt intensywny, zwłaszcza jeśli wykonywany jest w godzinach wieczornych - w takim wypadku raz, że może okazać się, iż potrzebować będziemy więcej snu by się zregenerować, a dwa – może pojawić się problem z zaśnięciem spowodowany aktywnością wydzielanych w trakcie treningu stymulujących katecholamin.

Niemniej warto jednak osobom, które cierpią na bezsenność czy też często budzą się w nocy, bądź potrzebują sporo czasu by zasnąć polecić wysiłek fizyczny. Wystarczą 3 – 4 sesje biegu czy lekkiego treningu z obciążeniem by zauważyć znaczącą poprawę. Trening pozwoli rozładować napięcie psychiczne, zwiększy uwalnianie endorfin – substancji o działaniu odprężającym, poprawi krążenie, dotleni organizm oraz usprawni produkcję melatoniny – czyli hormonu snu.

Oczywiście nie należy się przesadnie „stymulować” preparatami o działaniu pobudzającym przed samym wysiłkiem ani o innych porach dnia – piszę o tym, ponieważ ostatnio niezwykle wysoką popularnością cieszą się suplementy przedtreningowe o działaniu energetyzującym. Zawierają one kofeinę i inne substancje pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, przez co utrudniać mogą zasypianie –ich działanie utrzymuje się nieraz przez wiele godzin.

Reasumując, osoby nieaktywne fizycznie, borykające się z problemami z zasypianiem powinny poważnie pomyśleć o wprowadzenie w życie regularnych treningów. Nie tylko jogging i siłownia, ale także pływanie, jazda na rowerze czy gra w tenisa mogą okazać się znakomitym sposobem na zniwelowanie dokuczliwego problemu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.