Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

10 wskazówek dla kobiet, które dążą do formy

10 wskazówek dla kobiet, które dążą do formy
Jeśli jesteś aktywna, trenujesz, dbasz o dietę, wówczas pojawia się myśl, jak osiągnąć formę, która będzie tzw. życiówką. Jeśli nadal uważasz, że możesz więcej, to sprawdź, jakie mamy dla Ciebie wskazówki, które mogą pomóc osiągnąć Ci maksimum Twoich możliwości.

Wyznacz sobie cel

Wyznaczając sobie konkretny cel, wiesz, do czego dążysz. W końcu samo słowo „forma” ma bardzo szerokie pojęcie. Dla każdego może to być coś innego – dla jednych wyniki sportowe, np. przebiegnięcie maratonu albo 10 km poniżej godziny, dla innych są to cele sylwetkowe, np. płaski, lekko zarysowany brzuch czy osiągnięcie pewnej masy ciała.

Ustal cel, datę jego realizacji i zacznij planować drogę do jego realizacji.

Odpowiedz sobie na pytanie „dlaczego?”

Nie ma lepszego osiągnięcia celu niż uświadomienie sobie, dlaczego jest to dla Ciebie istotne. Niezależnie od powodu upewnij się, że robisz to dla siebie, a nie dla innych ludzi. Zapisz sobie odpowiedź na to pytanie, a będzie Ci dużo łatwiej dążyć do realizacji celu.

Podziel się swoimi postanowieniami z innymi

Bywa, że kiedy chcemy się podjąć czegoś, ukrywamy ten fakt przed bliskimi. Dlaczego? Być może to wynika z obaw, że poniesiemy porażkę i trzeba będzie się do tego przyznać. Tyle że jest to niewłaściwe podejście. To właśnie podzielenie się swoimi celami z innymi może dać nam kopa motywacyjnego, żeby się po drodze nie poddać. Zmiana nastawienia w tej kwestii może dużo zmienić. Więcej wiary w siebie!

Zainwestuj w siebie

Dążenie do formy nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Oczywiście, czasami trzeba zainwestować w odpowiednie buty (jeśli jesteś biegaczem), karnet (jeśli trenujesz na siłowni), suplementy (jeśli zależy Ci na podrasowaniu swojej diety i regeneracji). Są też takie elementy, które mogą Cię dodatkowo motywować. Skoro kupujesz świetne buty, to przecież nie włożysz ich do szafy, żeby się w niej kurzyły. Pamiętaj też, że inwestycja to nie tylko pieniądze - to także czas, który poświęcasz tylko sobie i na swoje cele.

Przygotuj się psychicznie

Przygotowanie psychiczne to bardzo ważny krok w kierunku osiągnięcia jakiegokolwiek celu. Pracuj nad swoim poczuciem wartości, pozwól sobie na relaks każdego dnia (np. medytacja, słuchanie muzyki relaksacyjnej, rozciąganie itp.). Postaraj się także nie wywierać na sobie zbyt wielkiej presji, ponieważ wówczas poczujesz się mocno przytłoczona.

Rób, co chcesz

Nie każdy lubi sport. Jeśli należysz do takich osób, to pewnie wydaje Ci się, że osiągnięcie formy jest niemożliwe. Jednak czy na pewno wypróbowałaś wszystkiego? Przetestuj różne formy aktywności, a na pewno znajdziesz coś dla siebie. To, że jedni chodzą na siłownię, dźwigają ciężary i uważają, że to jedyna droga do osiągnięcia życiowej formy, nie znaczy, że Ty też musisz się do tego zmuszać, skoro nie jest to coś, co Cię kręci. Znajdź taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci przyjemność.

Nie denerwuj się

Staraj się podchodzić do wszystkiego na luzie. Jeśli coś raz nie wyjdzie, nie znaczy, że nie wyjdzie za drugim czy trzecim razem. Jeśli dziś Ci się nie chce ćwiczyć, to nie znaczy, że to koniec świata i wszystko, co do tej pory robiłaś, poszło na marne. Nie stresuj się, unikaj frustracji i pretensji do samej siebie.

Śledź swoje postępy

Bardzo pomocne może się okazać prowadzenie dziennika. Jeśli Twoje cele są sylwetkowe, wówczas możesz robić co tydzień pomiary, zdjęcia, by móc je porównywać. Gdy masz cele bardziej sportowe, np. biegowe albo chcesz podnosić większe obciążenia, wówczas zapisuj sobie swoje treningi. Będziesz mieć wgląd do tego, czy idziesz do przodu, czy stoisz w miejscu i trzeba by było wprowadzić drobne zmiany do swojego planu.

Nagradzaj się za swoje osiągnięcia

Nagroda to świetna motywacja. Możesz sobie podzielić swój jeden cel na kilka mniejszy i nagrodzić się za osiągnięcie poszczególnych etapów. Nie muszą to być nagrody w postaci przekąsek, ale np. nowa sukienka, książka, gorąca kąpiel przy świecach czy cokolwiek innego co lubisz.

Odpowiadaj za siebie

Zakupy spożywcze, planowanie i przygotowanie posiłków i treningów może być wyczerpujące samo w sobie. Jeśli zdecydowałaś się na bardzo specyficzną dietę, nie wymagaj od swojej rodziny, żeby robiła to razem z Tobą. Twoje cele są Twoimi celami. Możesz namawiać innych do zdrowszego podejścia do diety, ale nie denerwuj się, jeżeli nie będą chcieli robić wszystkiego tak jak Ty.

Podsumowanie

Uzyskanie najlepszej formy swojego życia może być trudnym wyzwaniem. Jeśli jednak się zdecydujesz, spróbuj wykorzystać niektóre z powyższych wskazówek, a osiągnięcie jej będzie dużo prostsze. A gdy już się uda, będziesz z siebie dumna i będziesz mieć motywację, by dalej dbać o siebie i wyznaczać sobie nowe wyzwania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.