Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Korzystasz z solarium? Pij kawę!

Korzystasz z solarium? Pij kawę!
Substancje zawarte w kawie chronić mogą przed niekorzystnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego! Przynajmniej do takich wniosków doszli autorzy niedawno opublikowanych wyników badań. Zaskakujące jest, że napój do niedawna uznawany za bezwartościową używkę, dającą chwilowe pobudzenie, w ostatnich czasach zyskuje sobie opinię prozdrowotnego.

Nowotwór podstawnokomórkowy skóry szczególnie często występuje u osób regularnie zażywających kąpieli słonecznych i często korzystających z solarium. Uważa się, że nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni ultrafioletowych jest jedną z głównych przyczyn występowania tej formy raka. Naukowcy z Harvard Medical School zaobserwowali, że ryzyko zachorowania na tę postać nowotworu skóry jest odwrotnie skorelowane z częstotliwością picia kawy. Innymi słowy kawa zmniejsza negatywny wpływ opalania na nasze zdrowie i  chroni przed rakiem.

Warto podkreślić, że wniosek ten został wyprowadzony na podstawie skrupulatnej analizy dokumentacji medycznej i oceny zwyczajów żywieniowych z dwóch dekad i obejmuje ponad 110 000 obywateli USA! Nie bez znaczenia jest też, że bioaktywne substancje zawarte w kawie potwierdziły swoje przeciwnowotworowe właściwości także w innych badaniach przeprowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt oraz na hodowlach komórkowych.

Nie ma niestety pełnej zgodności co do tego, jaki składnik kawy w największym stopniu odpowiada za jej prozdrowotne walory. Przyjmuje się, że przeciwnowotworowe właściwości małej czarnej wynikają z obecności polifenoli, jest to jednak dość liczna grupa substancji występujących obficie w ziarnach kawy i póki co trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich wykazują najwyższą aktywność prozdrowotną w tym zakresie. Niektóre źródła wskazują także na niezwykłe właściwości kofeiny.

Tak więc po raz kolejny okazuje się, że wbrew odchodzącym do lamusa teoriom – kawę pić warto, nie tylko z resztą ze względu na profilaktykę chorób nowotworowych, ale także wielu innych walorów zdrowotnych tego napoju no i oczywiście ze względu na wybitnie przyjemny smak i aromat. 

Źródła: • Song F, Qureshi AA, Han J. Increased caffeine intake is associated with reduced risk of basal cell carcinoma of the skin.. Cancer Res. 2012 Jul 1;72(13):3282-9.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Ladies