Nowotwór podstawnokomórkowy skóry szczególnie często występuje u osób regularnie zażywających kąpieli słonecznych i często korzystających z solarium. Uważa się, że nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni ultrafioletowych jest jedną z głównych przyczyn występowania tej formy raka. Naukowcy z Harvard Medical School zaobserwowali, że ryzyko zachorowania na tę postać nowotworu skóry jest odwrotnie skorelowane z częstotliwością picia kawy. Innymi słowy kawa zmniejsza negatywny wpływ opalania na nasze zdrowie i chroni przed rakiem.
Warto podkreślić, że wniosek ten został wyprowadzony na podstawie skrupulatnej analizy dokumentacji medycznej i oceny zwyczajów żywieniowych z dwóch dekad i obejmuje ponad 110 000 obywateli USA! Nie bez znaczenia jest też, że bioaktywne substancje zawarte w kawie potwierdziły swoje przeciwnowotworowe właściwości także w innych badaniach przeprowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt oraz na hodowlach komórkowych.
Nie ma niestety pełnej zgodności co do tego, jaki składnik kawy w największym stopniu odpowiada za jej prozdrowotne walory. Przyjmuje się, że przeciwnowotworowe właściwości małej czarnej wynikają z obecności polifenoli, jest to jednak dość liczna grupa substancji występujących obficie w ziarnach kawy i póki co trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich wykazują najwyższą aktywność prozdrowotną w tym zakresie. Niektóre źródła wskazują także na niezwykłe właściwości kofeiny.
Tak więc po raz kolejny okazuje się, że wbrew odchodzącym do lamusa teoriom – kawę pić warto, nie tylko z resztą ze względu na profilaktykę chorób nowotworowych, ale także wielu innych walorów zdrowotnych tego napoju no i oczywiście ze względu na wybitnie przyjemny smak i aromat.