Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Korzystasz z solarium? Pij kawę!

Substancje zawarte w kawie chronić mogą przed niekorzystnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego! Przynajmniej do takich wniosków doszli autorzy niedawno opublikowanych wyników badań. Zaskakujące jest, że napój do niedawna uznawany za bezwartościową używkę, dającą chwilowe pobudzenie, w ostatnich czasach zyskuje sobie opinię prozdrowotnego.

Nowotwór podstawnokomórkowy skóry szczególnie często występuje u osób regularnie zażywających kąpieli słonecznych i często korzystających z solarium. Uważa się, że nadmierna ekspozycja ciała na działanie promieni ultrafioletowych jest jedną z głównych przyczyn występowania tej formy raka. Naukowcy z Harvard Medical School zaobserwowali, że ryzyko zachorowania na tę postać nowotworu skóry jest odwrotnie skorelowane z częstotliwością picia kawy. Innymi słowy kawa zmniejsza negatywny wpływ opalania na nasze zdrowie i  chroni przed rakiem.

Warto podkreślić, że wniosek ten został wyprowadzony na podstawie skrupulatnej analizy dokumentacji medycznej i oceny zwyczajów żywieniowych z dwóch dekad i obejmuje ponad 110 000 obywateli USA! Nie bez znaczenia jest też, że bioaktywne substancje zawarte w kawie potwierdziły swoje przeciwnowotworowe właściwości także w innych badaniach przeprowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt oraz na hodowlach komórkowych.

Nie ma niestety pełnej zgodności co do tego, jaki składnik kawy w największym stopniu odpowiada za jej prozdrowotne walory. Przyjmuje się, że przeciwnowotworowe właściwości małej czarnej wynikają z obecności polifenoli, jest to jednak dość liczna grupa substancji występujących obficie w ziarnach kawy i póki co trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z nich wykazują najwyższą aktywność prozdrowotną w tym zakresie. Niektóre źródła wskazują także na niezwykłe właściwości kofeiny.

Tak więc po raz kolejny okazuje się, że wbrew odchodzącym do lamusa teoriom – kawę pić warto, nie tylko z resztą ze względu na profilaktykę chorób nowotworowych, ale także wielu innych walorów zdrowotnych tego napoju no i oczywiście ze względu na wybitnie przyjemny smak i aromat. 

Źródła: • Song F, Qureshi AA, Han J. Increased caffeine intake is associated with reduced risk of basal cell carcinoma of the skin.. Cancer Res. 2012 Jul 1;72(13):3282-9.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.