Czy więc z wizyt w solarium powinnyśmy całkowicie zrezygnować? Okazuje się, że jak zwykle kluczowe znaczenie ma umiar.
Specjaliści są raczej zgodni, że z solarium należy korzystać ostrożnie, najlepiej nie częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu, przy czym przerwy pomiędzy poszczególnymi sesjami powinny wynosić minimum dobę, a w przypadku skóry wrażliwej – dwie doby. Warto pamiętać, że proces powstawania opalenizny nie jest natychmiastowy, a efekt związany z wizytą w solarium pojawia się zazwyczaj po kilkudziesięciu godzinach.
Czas trwania poszczególnych sesji naświetlania musi być dopasowany indywidualnie na podstawie fototypu skóry oraz zaawansowania opalenizny. Pierwsze wizyty winny być możliwe krótkie, co pozwoli zaadaptować się skórze do promieniowania ultrafioletowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się obsługi. Jeśli planujemy regularne sesje w solarium możemy też wcześniej skonsultować się ze specjalistą kosmetologiem.
Przed opalaniem warto użyć specjalnych kosmetyków dopasowanych do rodzaju karnacji, (podobnie odpowiednio dopasowanych kosmetyków łagodzących poleca się użyć po zakończeniu sesji). Należy również stosować okulary ochronne i pamiętać o tym by w trakcie opalania mieć zamknięte oczy. Panie powinny dokonać także kompletnego demakijażu przed sesją.
W przypadku planowania jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych w dniu wizyty w solarium, należy o tym fakcie bezwzględnie poinformować kosmetyczkę. W innym przypadku zwiększa się ryzyko rozmaitych komplikacji i efektów ubocznych takich jak choćby podrażnienie skóry (niekiedy o wiele groźniejszych). Pamiętać także należy, że przeciwwskazaniem do korzystania z solarium jest stosowanie niektórych leków – w tym ziołowych, takich jak choćby wyciągi z dziurawca. Warto na ten temat porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Istnieje wiele sytuacji, w których ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego może być niebezpieczna. Liczne pieprzyki i znamiona, rozmaite choroby dermatologiczne, rozszerzone naczynka, żylaki, a także nadciśnienie, choroba wieńcowa, epilepsja i wiele innych przypadłości może spowodować, że wizyta w solarium będzie miała dla nas niekorzystne skutki. Osoby zdrowe, dorosłe, nieprzyjmujące leków powinny natomiast zachować zdrowy rozsądek.