Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bezpieczne opalanie: jak dobrać właściwy filtr ochronny

W dzisiejszych czasach ilość osób opalających się „na żywioł”, czyli bez stosowania filtrów ochronnych jest stosunkowo niewiele. Idąc na plażę zabieramy ze sobą zestaw specjalnych kosmetyków pomagających chronić skórę przed oparzeniami i innymi niepożądanymi skutkami wynikającymi z ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. Niestety nadal zbyt małą wagę przywiązujemy do doboru filtra pod karnację, czy też jak to się fachowo nazywa – pod określony fototyp skóry.

Określ swój fototyp

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją można wyróżnić sześć (foto)typów skóry. Czynnikiem różnicującym jest zawartość melaniny – charakterystycznego pigmentu warunkującego karnację skóry jak i uczestniczącego w powstawaniu tzw. opalenizny. Osoby o niższym poziome melaniny, posiadają jasną karnację, włosy blond lub rude, często również piegi, a co istotne ich skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego i wymaga stosowania wysokich faktorów ochronnych. I analogicznie im ciemniejsza karnacja skóry i ciemniejsze włosy – tym większa odporność na działanie promieni UV i tym słabszych filtrów ochronnych można używać. Zależność tą ilustruje poniższa tabela.

 

Fototyp

Karnacja

Kolor włosów

Opalenizna

Poparzenia

I

blada, mleczno-biała

rudy

brak, czerwona

nagminne

II

Bardzo jasna,

jasny blond

nieznaczna, czerwona

bardzo częste

IIIa

jasna

ciemny blond

jasny brąz

częste

IIIb

oliwkowa

szatynowy

złota, ciemnozłota

sporadyczne

IV

śniada

ciemny brąz

ciemna

rzadkie

Y

b. ciemna

czarny

b.ciemna

brak


Dobór faktora

Dla fototypów I do II polecane są kosmetyki zapewniające wysoką i bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, czyli te z faktorem powyżej 10, fototypy IIIa i IIIb mogą stosować faktory 4 – 10, a fenotypy wyższe mogą stosować faktory poniżej 4. Pamiętać jednak należy, że przy pierwszych kontaktach ze słońcem faktor powinien być relatywnie wysoki i dopiero wraz z upływem czasu można stosować kosmetyki ze słabszymi filtrami (zazwyczaj po 1 – 2 tygodniach przebywania na słońcu). Ważne jest też gdzie się opalamy. Jest taka zasada zgodnie z którą filtr powinien być tym silniejszy im bliżej równika przebywamy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dość pospolitą praktyką jest smarowanie się kremem z filtrem dopiero na plaży. Tymczasem by zapewnić należytą ochronę skóry kosmetyków ochronnych warto użyć już około 20 – 30min przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Pamiętać także należy, że jeśli zamierzamy nawet od czasu do czasu zamoczyć się w wodzie – konieczne są kremy wodoodporne.

Wnioski

 Fotoprotekcja powinna obejmować właściwy dobór filtrów ochronnych do karnacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z niskim poziomem melaniny, a więc wyjątkowo podatnych na poparzenia słoneczne. Ważne jest także by kremy nakładać na jakiś czas przed planowanym opalaniem oraz by w sytuacji kiedy zamierzamy się kąpać w morzu czy jeziorze - stosować kosmetyki wodoodporne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.

Skomentuj Wyślij link