Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kosmetyki przyspieszające opalanie

Oprócz kosmetyków chroniących przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych, na naszym rynku dostępna jest cała gama produktów przyspieszających opalanie. Z ich stosowaniem wiąże się jednak sporo pytań i kontrowersji? Czy środki te są bezpieczne dla skóry i nie działają antagonistycznie do filtrów ochronnych? Czy nabyta dzięki nim opalenizna nie „schodzi” jak to ma miejsce w przypadku samoopalaczy? No i w jaki sposób te preparaty działają?

Aktywnymi składnikami tzw. „przyspieszaczy opalania” są pochodne tyrozyny. Tyrozyna jest substratem do produkcji melaniny – czyli naturalnego pigmentu nadającego pod wpływem promieniowania słonecznego skórze charakterystyczny brązowy odcień. Pochodne tyrozyny posiadają zdolność do wnikania w głąb naskórka gdzie w melanocytach aktywują enzym – tyrozynazę. Doprowadza to do intensyfikacji procesu melanogenezy – czyli produkcji melaniny i tym oto sposobem szybciej pojawia się opalenizna.

Powyższy proces wydaje się być trochę skomplikowany, w praktyce jednak sprowadza się on do tego, że dzięki składników zawartych w preparatach przyspieszających opalanie brązowy kolor naszej skóry pojawia się szybciej. Tak więc obawy na temat bezpieczeństwa stosowania tych kosmetyków są nieuzasadnione – ich stosowanie skraca bowiem konieczny dla uzyskania pożądanej opalenizny czas przebywania „na słońcu”. Składniki aktywne preparatów żaden sposób przy tym nie potęgują niekorzystnego wpływu promieni UV na skórę , ani nie znoszą działania filtrów ochronnych. Można wręcz powiedzieć, że ich stosowanie jest zdrowotnie korzystne, szybsze brązowienie skóry oznacza bowiem zwiększenie jej odporności na działanie promieni UV.

Również obawy dotyczące niskiej trwałości nabytej opalenizny są bezzasadne. Przyspieszacze opalania nie barwię bowiem skóry tylko nasilają proces naturalnej jej pigmentacji. Nabyta opalenizna nie jest więc zmywalna – jak ma to miejsce w przypadku stosowania samoopalaczy. Oczywiście jest też pewien „minus” – brązowy kolor nie pojawia się samoistnie, potrzebna jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych w innym wypadku smarowanie się „przyspieszaczem” nie przyniesie absolutnie żadnego efektu.

Reasumując śmiało można powiedzieć, że „przyspieszacze opalania” są w 100% bezpieczne w użyciu, a opalenizna dzięki nim nabyta jest trwała. Oczywiście należy bezwzględnie pamiętać o tym, że oprócz używania kosmetyków zawierających składniki przyspieszające opalanie konieczne jest zastosowanie odpowiednich dla fototypu skóry filtrów ochronnych o właściwym faktorze, chroniących przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.