Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kreatyna dla zdrowia i urody

Kreatyna dla zdrowia i urody
Kreatyna znana jest jako substancja wspomagająca zdolności wysiłkowe oraz przyśpieszająca przyrost beztłuszczowej masy ciała. Suplementy ją zawierające stosowane są z powodzeniem w rozmaitych dyscyplinach sportowych zarówno na amatorskim jak i zawodowym poziomie. Kreatyna jest dość dobrze przebadana pod względem przydatności w rozwijaniu formy sportowej jak i bezpieczeństwa stosowania.

W ostatnich latach jednak naukowcy sukcesywnie odkrywają coraz to nowe właściwości tej substancji, które sprawiają, że korzyści z jej stosowania odnieść mogą nie tylko sportowcy.

Za proces starzenia się organizmu obwinia się między innymi wolne rodniki tlenowe (ROS), związki chemiczne powstające w organizmie w rozmaitych przemianach metabolicznych. Ponieważ rodniki tlenowe są wyjątkowo reaktywne, łatwo wchodzą w reakcje które doprowadzają do uszkodzenia struktur DNA i upośledzenia procesów naprawczych, co może stanowić przyczynę, współprzyczynę lub okoliczność sprzyjającą powstawaniu niektórych chorób, jak i przyśpiesza

„zużywanie” się organizmu, które nazywamy starzeniem. Dotyczy to wszystkich tkanek, w tym wierzchnich warstw skóry, co objawia się utratą jędrności i sprężystości.

Ponieważ w ostatnich kilkunastu latach pojawiły się hipotezy głoszące, że kreatyna może mieć właściwości antyoksydacyjne, grupa naukowców z Teksasu* postanowiła sprawdzić to eksperymentalnie. Okazało się w badaniu, że kreatyna jest silnym przeciwutleniaczem neutralizującym wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu. Tak więc suplementacja kreatyną może nie tylko przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej organizmu, zapobiegać utracie tkanki mięśniowej następującej wraz z wiekiem, ale także może stanowić istotny element wspomagania naturalnej bariery ochronnej ustroju zmniejszając niekorzystne skutki stresu oksydacyjnego i przyczyniając się do poprawy zdrowia i spowolnieniu procesów starzenia się organizmu.

*Direct antioxidant properties of creatine. Lawler JM, Barnes WS, Wu G, Song W, Demaree S.