Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kreatyna dla zdrowia i urody

Kreatyna znana jest jako substancja wspomagająca zdolności wysiłkowe oraz przyśpieszająca przyrost beztłuszczowej masy ciała. Suplementy ją zawierające stosowane są z powodzeniem w rozmaitych dyscyplinach sportowych zarówno na amatorskim jak i zawodowym poziomie. Kreatyna jest dość dobrze przebadana pod względem przydatności w rozwijaniu formy sportowej jak i bezpieczeństwa stosowania.

W ostatnich latach jednak naukowcy sukcesywnie odkrywają coraz to nowe właściwości tej substancji, które sprawiają, że korzyści z jej stosowania odnieść mogą nie tylko sportowcy.

Za proces starzenia się organizmu obwinia się między innymi wolne rodniki tlenowe (ROS), związki chemiczne powstające w organizmie w rozmaitych przemianach metabolicznych. Ponieważ rodniki tlenowe są wyjątkowo reaktywne, łatwo wchodzą w reakcje, które doprowadzają do uszkodzenia struktur DNA i upośledzenia procesów naprawczych, co może stanowić przyczynę, współprzyczynę lub okoliczność sprzyjającą powstawaniu niektórych chorób, jak i przyśpiesza „zużywanie” się organizmu, które nazywamy starzeniem. Dotyczy to wszystkich tkanek, w tym wierzchnich warstw skóry, co objawia się utratą jędrności i sprężystości.

Ponieważ w ostatnich kilkunastu latach pojawiły się hipotezy głoszące, że kreatyna może mieć właściwości antyoksydacyjne, grupa naukowców z Teksasu postanowiła sprawdzić to eksperymentalnie. Okazało się w badaniu, że kreatyna jest silnym przeciwutleniaczem neutralizującym wolne rodniki i inne reaktywne formy tlenu. Tak więc suplementacja kreatyną może nie tylko przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej organizmu, zapobiegać utracie tkanki mięśniowej następującej wraz z wiekiem, ale także może stanowić istotny element wspomagania naturalnej bariery ochronnej ustroju zmniejszając niekorzystne skutki stresu oksydacyjnego i przyczyniając się do poprawy zdrowia i spowolnieniu procesów starzenia się organizmu.

Źródła: *Direct antioxidant properties of creatine. Lawler JM, Barnes WS, Wu G, Song W, Demaree S.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.