Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rozstępy: jak się ich ustrzec?

Rozstępy stanowią poważny problem natury estetycznej. Ponieważ nie ma nieinwazyjnych metod, które pozwoliłyby się pozbyć istniejących już zmian, niezmiernie istotna staje się profilaktyka. Na szczęście poprzez właściwy tryb życia oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Co więc należy zrobić by ustrzec się rozstępów?

Po pierwsze: właściwa masa ciała. Pamiętać należy, że nasza skóra , choć jest tworem niezwykle odpornym i zarazem elastycznym, to ma określone zdolności adaptacyjne. Szybki przyrost masy ciała powoduje, że uszkodzeniu ulega jej struktura i pojawiają się zmiany zwane rozstępami. Podstawą jest więc „pilnowanie wagi”. Niezależnie od tego czy zwiększeniu ulega masa tłuszczowa czy mięśniowa, wszelkie gwałtowne zamiany nie są pożądane.

Po drugie: dieta. Niedobory niektórych składników pokarmowych takich jak cynk, witaminy E, A i C mogą zwiększać ryzyko pojawienia się rozstępów. Dbaj więc o to by w Twoim menu znalazło się miejsce dla orzechów, będących źródłem tokoferolu, a także warzyw i owoców stanowiących źródło witaminy C i beta karotenu (prowitaminy A) oraz dobrego jakościowo mięsa, pestek dyni i owoców morza dostarczających cynku.

Po trzecie: masaże. Warto pamiętać o tym, że wyjątkowo skuteczną metodą zapobiegania rozstępom są masaże, które można wykonywać samemu w warunkach domowych. Mogą to być np. masaże myjące przeprowadzane w trakcie kąpieli lub bezpośrednio po jej zakończeniu przy użyciu żeli i balsamów przeciwko rozstępom (zawierającym substancje aktywne poprawiające mikrokrążenie i działających przeciwzapalnie). Poprzez masaż skóra staje się lepiej ukrwiona, dotleniona i odżywiona, poprawia się także jej elastyczność (masaż stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny).

Po czwarte: suplementacja. Poza wymienionymi już wcześniej witaminami i cynkiem zmniejszać ryzyko pojawienia się rozstępów,  potencjalnie może także krzem obecny w wyciągach z pokrzywy i skrzypu. Kompleksowy preparat witaminowo mineralny może okazać się prostym i skutecznym elementem wspomagania profilaktyki występowania opisywanych tutaj zmian skórnych. Ponieważ ryzyko pojawienia się rozstępów rośnie wyraźnie u osób z podwyższonym poziomem kortyzolu, stosowanie suplementów obniżających jego poziom (witamina C, fosfatydyloseryna, kwasy tłuszczowe omega3) może być pomocne.

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”,  w przypadku defektu estetycznego jakim są rozstępy, szczególnie poleca się poświęcić odpowiednią uwagę do profilaktyki, zwłaszcza, że usuwanie istniejących już blizn jest niezmiernie trudne, a sposoby zapobiegania – proste i niekłopotliwe. Kompleksowe podejście łączące w sobie odpowiedni tryb życia, zakładający przykładanie wagi do jakości i ilości spożywanych pokarmów i aktywności fizycznej, połączony z prostymi zabiegami domowymi takimi jak masaże oraz przemyślaną suplementacją stanowić może skuteczną metodę prewencyjną.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.