Maści i kremy. Zgodnie z zapewnieniami producentów ich regularne stosowanie „usuwa” rozstępy i zapobiega ponownemu powstawaniu. Czy tak jest w praktyce? Kto stosował ten wie, że niestety - nie. żadne smarowidła dostępne w marketach czy aptekach – choć nieraz sprawiają, że blizny stają się mniej widoczne – nie są w stanie ich całkowicie usunąć. Owszem, jako element profilaktyki sprawdzić się mogą całkiem nieźle, jako lek – w żadnym wypadku.
Mezoterapia. Jest to zabieg polegający na śródskórnym wprowadzeniu specjalnych substancji czynnych metodą igłową lub bezigłową (zabiegi są bezbolesne). Choć jednorazowa sesja w zasadzie żadnych efektów przynieść nie może, to przy regularnie powtarzanych zabiegach można spodziewać się poprawy estetyki ciała – rozstępy staną się o wiele mniej widoczne. Niestety zabieg ten, choć jest bardziej skuteczny niż smarowanie kremem czy masaże nie usuwa rozstępów zupełnie.
Mikrodermabrazja i dermabrazja. Są to zabiegi, które polegają na ścieraniu górnych warstw skóry, przy czym zdecydowanie bardziej skuteczna w usuwaniu rozstępów jest dermabrazja, która dociera głębiej, nawet do poziomu skóry właściwej, gdzie w warstwie siateczkowatej inicjuje odnowę struktur włóknistych. Dermabrazja jest jednym ze skuteczniejszych sposobów zmniejszania rozstępów. Mikrodermabrazja swoim zasięgiem obejmuje jedynie wierzchnie warstwy naskórka i nie stanowi skutecznego rozwiązania omawianego tutaj problemu.
Terapia laserowa. Ta dość inwazyjna metoda może być stosowana już we wczesnej fazie pojawienia się rozstępów (lasery pulsacyjno-barwnikowe), jak i w okresach późniejszych (lasery frakcyjne). Skuteczność tych zabiegów jest dość wysoka, po zabiegu rozstępy stają się niemal niewidoczne (poprawa oceniana na około 70%). Podobnie jednak jak ma to miejsce w przypadku wysoce skutecznej dermabrazji całkowite usunięcie rozstępów jest i przy użyciu tej metody niestety niemożliwe.
Reasumując: można powiedzieć, że istnieje przynajmniej kilka skutecznych metod walki z rozstępami, przy czym pogodzić raczej należy się, z tym że ich całkowite usunięcie jest raczej nierealne. Przy pomocy techniki laserowej czy metody takiej jak dermabrazja można sprawić, że rozstępy staną się niemal zupełnie niewidoczne. Niestety większość takich zabiegów jest relatywnie droga, a całkowity koszt kuracji może sięgać kilku tysięcy złotych.