Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Srebro koloidalne – czy to naprawdę działa?

Srebro stosowane jest w medycynie konwencjonalnej jako środek antyseptyczny m.in. do odkażania ran, bądź też dezynfekcji urządzeń medycznych, jednak medycyna niekonwencjonalna znalazła dla tego pierwiastka również i inne zastosowanie. Preparaty zawierające płynny roztwór srebra (tzw. srebro koloidalne), zarejestrowane są jako suplementy diety i polecane w ramach profilaktyki wielu schorzeń m.in. chorób górnych dróg oddechowych. Czy jednak stosowanie srebra koloidalnego faktycznie wywiera korzystny wpływ na nasz organizm?

O rzekomo wyjątkowych walorach srebrzystego płynu, którego przyjmowanie miało stanowić element profilaktyki i leczenia wielu chorób, szczególnie głośno zrobiło się około dwóch dekad temu. Pierwsze entuzjastyczne publikacje specjalistów od medycyny alternatywnej dobitnie przekonywały, że srebro jest niezbędnym pierwiastkiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, a jego niedobory (niezwykle podobno powszechne), odpowiadają za wzrost zapadalności na choroby takie jak rak czy cukrzyca. Niektórzy autorzy sugerowali, że srebrem koloidalnym można nawet wyleczyć nieuleczalne przypadłości takie jak AIDS.

Czas dość szybko zweryfikował pobożne życzenia co bardziej nawiedzonych propagatorów koloidalnego srebra, okazało się bowiem, że pierwiastka tego nie sposób zaliczyć do niezbędnych, a ponadto jego stosowanie nie przynosi korzyści terapeutycznych w leczeniu wspomnianych powyżej chorób. Tak naprawdę nie ma też żadnych dowodów na to, że srebro koloidalne przyjmowane drogą pokarmową może pomóc w leczeniu jakichkolwiek innych chorób, bo po prostu – nie istnieją badania, które by to potwierdzały. Tak więc polecane jeszcze gdzieniegdzie kuracje lecznicze „srebrzystą wodą” to czysta ezoteryka i szarlataneria, co potwierdza raport  Amerykańskiej Agencji do Spraw Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA).

Aktualnie, większość artykułów marketingowych wychwalających zalety srebra koloidalnego jest bardziej wyważona niż kiedyś, preparaty zawierające ten pierwiastek zalecane są już nie tyle jako środki lecznicze, co działające profilaktycznie, a wiele osób kupuje je w nadziei, że dzięki ich stosowaniu uchroni siebie czy swoje dzieci przed anginą czy grypą. Niestety również i te domniemane walory koloidalnego srebra nie mają potwierdzenia w faktach. Co więcej osoby stosujące preparaty srebra powinny pamiętać, że trudno jednoznacznie ocenić w jakim stopniu  pierwiastek ten kumuluje się w organizmie i jakie będą tego skutki w przyszłości. W literaturze medycznej notowano już przypadki zatrucia srebrem będące następstwem stosowania jego roztworów drogą pokarmową.

Wnioski

Niestety wbrew nadziejom entuzjastów niekonwencjonalnych rozwiązań pospolitych problemów zdrowotnych dzisiejszego społeczeństwa, suplementy zawierające srebro koloidalne ani nie wykazują działania leczniczego, ani też nie chronią przed rozwojem chorób. Wiele wskazuje na to, że srebro koloidalne jest kolejną wydmuszką marketingową opakowaną w piękną ideologię, która nijak się ma do rzeczywistości, a że znajdą się opinie cudownie ozdrowionych srebrzystym płynem? Cóż, opinii na temat skuteczności rozmaitych praktyk ocierających się nieraz o czarnoksięstwo w zasobach internetowych znaleźć można sporo, w przypadku srebra koloidalnego jedno jest pewne: badania naukowe nie potwierdzają przypisywanych mu właściwości.

Źródła: • About Herbs: Colloidal Silver". Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. 2008-07-25. Retrieved 2008-10-03. • Over-the-counter drug products containing colloidal silver ingredients or silver salts. Department of Health and Human Services (HHS), Public Health Service (PHS), Food and Drug Administration (FDA). Final rule. Fed Regist. 1999 Aug 17;64(158):44653-8. • White JM, Powell AM, Brady K, Russell-Jones R. Severe generalized argyria secondary to ingestion of colloidal silver protein. Clin Exp Dermatol. 2003 May;28(3):254-6.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.