Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Niedoceniana 4-hydroksyizoleucyna

Niedoceniana 4-hydroksyizoleucyna
W suplementach diety przeznaczonych dla osób aktywnych znaleźć można niezliczoną składników o egzotycznie brzmiących nazwach. W rzeczywistości jednak tylko wybrane z owych składników faktycznie posiadają właściwości, które sprawiają, że ich zastosowanie niesie za sobą namacalne korzyści. Jedną z takich substancji jest 4-hydroksyizoleucyna, która stanowić może niezwykle wartościowe uzupełnienie diety osób dbających o kondycję, zdrowie i sylwetkę.

Czym jest 4-hydroksyizoleucyna?

Tytułowa 4-hydroksyizoleucyna jest związkiem zaliczanym do aminokwasów pochodzenia roślinnego, nie występującym w tkankach ssaków. Pozyskuje się go z nasion kozieradki, rośliny która w ostatnim czasie staje się dość popularnym składnikiem suplementów diety, ze względu na obecność związków steroidowych, którym przypisuje się właściwości anaboliczne. O ironio jednak, to nie saponiny steroidowe, a właśnie wspomniana 4-hydroksyizoleucyna stanowi najcenniejszy składnik kozieradki, przynajmniej patrząc z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie, i wszystkich chcących poprawić estetykę sylwetki oraz ogólnie pojęte zdrowie metaboliczne.

Wyjątkowe walory 4-hydroksyizoleucyny

Wyjątkowość 4-hydroksyizoleucyny wynika z jej wpływu na gospodarkę insulinowo-glukozową.  Badania pokazują, że potrafi ona modulować aktywność insuliny - hormonu obniżającego poziom cukru we krwi, transportującego glukozę i aminokwasy do tkanek obwodowych i wątroby, biorącego czynny udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczy i białek. Związek ten z jednej strony oddziałując na komórki beta trzustki wykazuje zdolność do stymulowania sekrecji insuliny, z drugiej natomiast wyraźnie poprawia wrażliwość tkanki mięśniowej na jej działanie, przeciwdziałając insulinooporności i usprawniając wychwyt składników odżywczych.

Korzyści z przyjmowania 4-hydroksyizoleucyny

Usprawnienie gospodarki insulinowo-glukozowej jest szczególnie ważne w kontekście profilaktyki chorób takich jak cukrzyca, otyłość i miażdżyca. Korzyści z zastosowania 4-hydroksyizoleucyny odnieść mogą także sportowcy, osoby aktywne fizycznie i wszyscy dbający o estetykę sylwetki, substancja ta bowiem nasila wychwyt aminokwasów i glukozy przez tkankę mięśniową, sprzyjając rozbudowie muskulatury. Poprawa wrażliwości insulinowej ułatwia także redukowanie tkanki tłuszczowej i sprawia, że organizm lepiej reaguje na żywieniowe i treningowe strategie odchudzające. Ponadto 4-hydroksyizoleucyna może także potencjalnie korzystnie wpływać na stan wysycenia mięśni kreatyną i stanowi wartościowy dodatek do preparatów kreatynowych.

Podsumowanie

Interesujące walory 4-hydroksyizoleucyny sprawiają, że preparaty ją zawierające stanowić mogą cenne uzupełnienie diety osób aktywnych fizycznie i odchudzających się. Dawki 4-hydroksyizoleucyny zwyczajowo używane w suplementacji mieszczą się w przedziale od 50 do 300mg na dobę. Związek ten korzystnie jest przyjmować z posiłkami zawierającymi węglowodany oraz z kreatyną. Bez konsultacji lekarskiej niie zaleca się stosowania suplementów zawierających 4-hydroksyizoleucynę przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.