Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest 4-hydroksyizoleucyna? Poznaj jej niedocenione walory

W suplementach diety przeznaczonych dla osób aktywnych znaleźć można niezliczoną składników o egzotycznie brzmiących nazwach. W rzeczywistości jednak tylko wybrane z owych składników faktycznie posiadają właściwości, które sprawiają, że ich zastosowanie niesie za sobą namacalne korzyści. Jedną z takich substancji jest 4-hydroksyizoleucyna, która stanowić może niezwykle wartościowe uzupełnienie diety osób dbających o kondycję, zdrowie i sylwetkę.

Czym jest 4-hydroksyizoleucyna?

Tytułowa 4-hydroksyizoleucyna jest związkiem zaliczanym do aminokwasów pochodzenia roślinnego, nie występującym w tkankach ssaków. Pozyskuje się go z nasion kozieradki, rośliny która w ostatnim czasie staje się dość popularnym składnikiem suplementów diety, ze względu na obecność związków steroidowych, którym przypisuje się właściwości anaboliczne. O ironio jednak, to nie saponiny steroidowe, a właśnie wspomniana 4-hydroksyizoleucyna stanowi najcenniejszy składnik kozieradki, przynajmniej patrząc z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie, i wszystkich chcących poprawić estetykę sylwetki oraz ogólnie pojęte zdrowie metaboliczne.

Wyjątkowe walory 4-hydroksyizoleucyny

Wyjątkowość 4-hydroksyizoleucyny wynika z jej wpływu na gospodarkę insulinowo-glukozową. Badania pokazują, że potrafi ona modulować aktywność insuliny - hormonu obniżającego poziom cukru we krwi, transportującego glukozę i aminokwasy do tkanek obwodowych i wątroby, biorącego czynny udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczy i białek. Związek ten z jednej strony oddziałując na komórki beta trzustki wykazuje zdolność do stymulowania sekrecji insuliny, z drugiej natomiast wyraźnie poprawia wrażliwość tkanki mięśniowej na jej działanie, przeciwdziałając insulinooporności i usprawniając wychwyt składników odżywczych.

Korzyści z przyjmowania 4-hydroksyizoleucyny

Usprawnienie gospodarki insulinowo-glukozowej jest szczególnie ważne w kontekście profilaktyki chorób takich jak cukrzyca, otyłość i miażdżyca. Korzyści z zastosowania 4-hydroksyizoleucyny odnieść mogą także sportowcy, osoby aktywne fizycznie i wszyscy dbający o estetykę sylwetki, substancja ta bowiem nasila wychwyt aminokwasów i glukozy przez tkankę mięśniową, sprzyjając rozbudowie muskulatury. Poprawa wrażliwości insulinowej ułatwia także redukowanie tkanki tłuszczowej i sprawia, że organizm lepiej reaguje na żywieniowe i treningowe strategie odchudzające. Ponadto 4-hydroksyizoleucyna może także potencjalnie korzystnie wpływać na stan wysycenia mięśni kreatyną i stanowi wartościowy dodatek do preparatów kreatynowych.

Podsumowanie

Interesujące walory 4-hydroksyizoleucyny sprawiają, że preparaty ją zawierające stanowić mogą cenne uzupełnienie diety osób aktywnych fizycznie i odchudzających się. Dawki 4-hydroksyizoleucyny zwyczajowo używane w suplementacji mieszczą się w przedziale od 50 do 300 mg na dobę. Związek ten korzystnie jest przyjmować z posiłkami zawierającymi węglowodany oraz z kreatyną. Bez konsultacji lekarskiej niie zaleca się stosowania suplementów zawierających 4-hydroksyizoleucynę przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.