Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Winstrol/stanazolol – magiczny steryd odchudzający?

Winstrol/stanazolol – magiczny steryd odchudzający?
Winstrol należy do najchętniej nadużywanych sterydów anaboliczno-androgennych przez kobiety i mężczyzn, sportowców wielu różnych dyscyplin – na innych poziomach. Jest to nie-aromatyzująca pochodna DHT- należy do tej samej grupy co masteron. Pierwszy raz opisany w roku 1959. Na rynku amerykańskim dostępny od 1962 roku (Lllewellyn). Przykładowo pod koniec lat 80 XX wieku, na liście najpopularniejszych środków dopingujących stosowanych przez wyczynowych kulturystów zajmował 6 miejsce [1] (na pierwszym miejscu ulokował się metanabol).

W latach 1988-2007 winstrol należał do najczęściej wykrywanych sterydów anabolicznych u sportowców [2]. W kolejnym zestawieniu nadużywania dopingu u sportowców z Puerto Rico, winstrol jest niekwestionowanym zwycięzcą – ustalono jego metabolity aż w 50% przypadków, kolejne kilka % daje mieszanie winstrolu z innymi SAA. W MMA na użyciu stanazololu wpadli m.in. Tim Sylvia (pogromca Pudziana), Phil Baroni oraz Kimo Leopoldo. W zestawieniach metabolity winstrolu były na samym początku listy najczęściej wykrywanych substancji u wojowników MMA. W odróżnieniu od metanabolu – winstrol stosują również kobiety. Najsłynniejsza wpadka dopingowa związana ze stosowaniem stanazololu dotyczyła sprintera, Bena Jonhsona (ofiary nagonki antydopingowej, okradziono go z medalu olimpijskiego w 1988 roku). Wkrótce potem, w 1990 roku w USA wdrożono surowe prawo, które zakazywało handlu i posiadania SAA (poza lekami wypisanymi przez lekarza). Za posiadanie i wielokrotnie łamanie zapisów „Anabolic Steroid Control Act” można dostać 3 lata więzienia i grzywnę 5000 dolarów. Przepisy i kary różnią się w zależności od stanu. Czy to dobrze, że zrównano narkotyki i sterydy? Niech każdy sam odpowie na to pytanie biorąc pod uwagę kontekst społeczny i straty jakie przynoszą np. twarde narkotyki. Jak widać Amerykanie nie wyciągnęli żadnych wniosków z prohibicji – która przyniosła największy w dziejach rozrost struktur mafijnych.

Najczęstsze skutki uboczne winstrolu: toksyczność dla wątroby

Stanazolol jest alfa alkilowanym sterydem anabolicznym – więc podobnie jak metanabol, oxandrolone, oxymetholone czy halotestin nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Jakby tego było mało – przeliczając mg na mg jest to jeden z bardziej szkodliwych dla wątroby SAA. Niestety, wielu zawodników przez swoją głupotę ląduje w szpitalu, nadużywając winstrolu i innych SAA.

W jednym z badań [3] 35 latek stosował:

 • sterydy przez 15 lat,

 • cykle trwające po 8 tygodni, z przerwą 2 tygodnie pomiędzy,

 • oralne środki: stanazolol oraz oxymetholone (anapolon),

 • iniekcyjne: nandrolone, testosteron enanthate (długie estry) oraz metenolon enanthate (primobolan),

Ok, jak myślicie ile mógł brać oralnych SAA? Dużo, bardzo dużo: 400 mg dziennie!  Efektywna, maksymalna dawka winstrolu wynosi 100 mg dziennie. I tu należy dodać, że dawkowanie oralnej wersji powyżej 30-40 mg dziennie jest niewskazane – a nawet można uznać za głupotę (efekt pierwszego przejścia, dodatkowa toksyczność dla wątroby) – należałoby wybrać iniekcje. Oxymetholone (anapolon) to jeden z najcięższych oralnych sterydów znanych w historii. Posiada potężne skutki uboczne, jest wyjątkowo toksyczny dla wątroby. Z tego względu nie powinno się go stosować dłużej niż przez 4-5 tygodni i nie w większych dawkach niż 25-150 mg dziennie (np. wg 9 edycji Anabolics Lllewellyna). Wg „Czarnej Księgi” zawodowiec może pokusić się o 300 mg dziennie.

Czyli wspomniany pacjent tylko oralnych środków stosował więcej niż Schwarzenegger w szczycie formy.  Jakby tego było mało dostarczał również 600 mg iniekcyjnych SAA, 2-3x w tygodniu – to znaczy 1,2-1,8 g SAA! Oczywiście, takie bombardowanie organizmu chemią, przez kilkanaście lat nie mogło pozostać obojętne.

U pacjenta stwierdzono silne powiększenie wątroby, uwaga: tylko przy niewielkim przekroczeniu wskaźników:

 • ALAT (Aminotransferaza alaninowa): 75 IU/l (norma wynosi: 5-45 U/L),

 • aspAT / AST (Aminotransferaza asparaginianowa): 53 IU/l (norma: 8-46 U/L),

 • Fosfataza alkaliczna: 403 IU/l (norma: < 270 IU/l),

 • Bilirubina całkowita 1,6 mg/dl (norma: 02-1,1 mg/dl)

 • Uszkodzenie mięśni (kinaza kreatynowa CPK) wyniosło 298 U/l; (norma: 40 – 200 U/l),

A to znaczy, że można mieć poważne problemy zdrowotne, a badania krwi i enzymów pokażą (niemal) okaz zdrowia.

Dopiero badanie ultrasonograficzne wątroby wykazały dwie duże zmiany wątroby – jedna – 6 cm w lewym płacie, druga 12 cm w prawym płacie. W większej zmianie wykryto krwawienie. W pierwszej diagnozie ustalono że są to gruczolaki wątroby. W badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) ustalono, że są to zmiany martwicze i/lub krwawienia w obrębie gruczolaka. Pacjenta zapisano do programu przeszczepu wątroby. Po kilku latach jego stan się poprawił, a gruczolaki zmniejszyły się.

Podsumowując:

 • Jeśli masz zamiar brać sterydy – lęk przed iniekcjami spowoduje u Ciebie poważne problemy zdrowotne, oralne SAA oraz PH są bardzo toksyczne dla wątroby i nerek, szkodliwość iniekcyjnych SAA jest o wiele mniejsza,

 • Nawet dobre wyniki badań lekarskich niewiele znaczą, prawdę może pokazać dopiero badanie USG, MRI czy biopsja wątroby,

 • Nie bagatelizuj badań wątroby – wskaźniki ALAT, aspAT czy bilirubina powinny być regularnie kontrolowane, szczególnie jeśli nadużywasz SAA z grupą 17-alfa (np. winstrol, metanabol),

Toksyczność dla serca i układu krążenia

Frakcja cholesterolu LDL jest wiązana z chorobami serca. Winstrol jest wyjątkowo toksyczny pod tym względem.  Stwierdzono, ze już śladowe ilości winstrolu mają drastyczny wpływ na poziom frakcji HDL cholesterolu. Podawanie 6 mg stanazololu dziennie, przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL2 o 71%! Dla porównania testosteron (długie estry) w dawce 200 mg tygodniowo zredukował poziom HDL o 9% (i to tylko wybranej frakcji, HDL3). Ale to nie wszystko poziom LDL (złego cholesterolu) zwiększył się o 29% wskutek kuracji winstrolem, a zmniejszył się o 16% u zawodników którym podawano sam testosteron enanthate.

Czyli 6 mg może poczynić spustoszenie, a co dopiero dawki rzędu 100 mg dziennie?

Winstrol a odchudzanie

Uwaga – winstrol tylko pośrednio działa „odchudzająco”. Tak naprawdę, sekret tkwi w diecie, treningu aerobowym i interwałowym. Zawodnicy w fazie przed zawodami mają po prostu ekstremalnie niski poziom tkanki tłuszczowej. Jeżeli masz niski poziom tłuszczu – winstrol może podkreślić ten efekt. Między bajki należy włożyć twierdzenia, iż winstrol odchudza.  Bez wdrożenia zmian w diecie nie pomoże nawet najsilniejsza farmacja.

Czy winstrol „blokuje” układ HPTA?

Niestety, już 2 tygodnie stosowania dawki 10 mg winstrolu powoduje spadek testosteronu w plaźmie o 55% [4]. Zresztą, stosowanie pojedynczo winstrol to bardzo duży błąd. Wysusza on stawy, a drastycznie zwiększa siłę – w takich warunkach kontuzja jest nieunikniona. Z tego względu należałoby dodać do winstrolu co najmniej 250 mg testosteronu tygodniowo (poziom fizjologiczny to około 125 mg / tydzień), najlepiej dodatkowo nandrolone lub boldenone.

Co ciekawe, winstrol zwiększa efektywność innych sterydów – poziom SHBG spadł o 48% już po 3 dniach stosowania dawki 0.2 mg/kg masy ciała.  SHGB to białko (globulina) wiążąca hormony płciowe.

Z opisanych wyżej powodów winstrol:

 • nie nadaje się do stosowania pojedynczo,

 • nie nadaje się do długich cykli,

 • jest toksyczny dla wątroby, serca, układu krążenia,

 • wysusza stawy, może prowadzić do kontuzji,

 • nie jest polecany w formie oralnej,

 • nie nadaje się do stosowania z innymi hepatoksycznymi sterydami (np. metanabol, oxymetholone/anapolon).

Źródła: ”The incidence of anabolic steroid use among competitive bodybuilders”. 2. "Doping in Sports Handbook of Experimental Pharmacology Volume_195" 3. “Hepatocellular adenomas associated with anabolic androgenic steroid abuse in bodybuilders: a report of two cases and a review of the literature” 4. William Lllewellyn – “Anabolics 9-th edition”

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost