Gdyby zrobić ankietę wśród Polaków i zapytać w niej z czym kojarzy się „tłusty czwartek”, założyć można że zdecydowana większość dopowiedzi dotyczyła by pączków. Zgodnie z obowiązującą tradycją w dniu dzisiejszym pączka po prostu zjeść trzeba, jednak nikt nie powiedział, że musi to być pączek polany lukrem i naszpikowany pustymi kaloriami. Dla osób, które chciałyby pogodzić założenia zdrowej, sportowej diety z tradycją mam specjalne rozwiązanie w postaci przepisu na proteinowe pączki, które znakomicie nadają się jako – uwaga – uzupełnienie diety odchudzającej.
Żeby przygotować ten wyborny przysmak, potrzebujesz jedynie piekarnika, trochę wolnego czasu i składników.
słodzik – najlepiej stewię, która stanowi znakomitą alternatywę dla często nadużywanych syntetycznych substancji słodzących takich jak aspartam.
Sposób przygotowania
Wykonanie nie jest szczególnie skomplikowane :)
Najpierw trzeba odcisnąć z wody twaróg - proponuję przyłożyć się do tego zabiegu, ma on bowiem spore znaczenie.
Następnie należy wymieszać ze sobą wszystkie wyżej wypisane składniki oprócz białka jaja, które polecam ubić na pianę i ostrożnie zmieszać z uzyskaną masą.
Kolejnym krokiem jest już tylko umieszczenie uformowanego w małe pączki „ciasta” w silikonowych foremkach, włożenie do rozgrzanego piekarnika i pieczenie przez niecałe pół godziny w temperaturze 180 stopni.
Tak przygotowane pączki warto oczywiście wzbogacić o dodatek bezcukrowego dżemu czy – jak wskazuje tytuł artykułu - musu jabłkowego domowej roboty, na który prosty przepis znajdziesz tutaj: Alternatywa dla dżemów. Pamiętać należy, że pączki trzeba nadziewać, gdy są jeszcze gorące. Do posypki natomiast - zamiast tradycyjnego cukru-pudru - proponuję użyć odrobiny odżywki białkowej.
Wartość odżywcza pączków proteinowych
(wartość odżywcza łącznie, czyli na około 6 – 8 sztuk)
I tak oto otrzymasz komplet niskokalorycznych, wysokobiałkowych pączków stanowiących nie tylko atrakcyjne smakowo, ale i niezwykle wartościowe uzupełnienie odchudzającej diety. Nadają się one znakomicie jako deser po głównym posiłku lub też jako samodzielna przekąska podjadana pomiędzy posiłkami. Oczywiście, już przy niewielkich umiejętnościach kulinarnych, możesz dokonywać rozmaitych modyfikacji podanego przepisu, dodając aromatów, kakao, bezcukrowej polewy czy innych smakowych dodatków.
Życzymy smacznego! Jeśli zrobiłeś te pączki, to podziel się opinią w komentarzu!
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.