Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bajki z kolorowej prasy na temat przemiany materii

Dość popularny jest pogląd mówiący, iż przyczyną problemów z nadmierną masą ciała jest spowolniony metabolizm. W artykułach pojawiających się w internecie i kolorowej prasie znaleźć można niezliczoną ilość porad traktujących o sposobach przyspieszania tempa metabolizmu, opisujących rozmaite praktyki o niebywałej rzekomo skuteczności. Niestety znaczna część owych wymysłów nie ma uzasadnienia, a próba wprowadzenia ich w życie nie przynosi żadnych namacalnych korzyści. Dla czytelników naszego portalu przygotowałem listę najbardziej rozpowszechnionych, nieprawdziwych teorii na temat sposobów przyspieszania przemiany materii.

Przyjmowanie l-karnityny

W opracowaniach marketingowych oraz w artykułach pojawiających się w kolorowej prasie dość często wspomina się o wyjątkowych walorach l-karnityny, która podobna przyspiesza metabolizm i wspomaga tym samym odchudzanie. Nie ulega wątpliwości, że l-karnityna jest związkiem, bez którego organizm nie byłby wstanie wykorzystywać w procesach energetycznych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych czy to pochodzących z pożywianie czy też - zmagazynowanych w adipocytach. Wbrew obiegowym teoriom nie oznacza to jednak, że dodatkowa suplementacja tym związkiem nasila proces wydatkowania energii. Przynajmniej nie istnieją na to żadne przekonujące dowody, a wręcz stwierdzić należy, iż literatura naukowa poparta wynikami badań raczej sceptycznie odnosi się do rzekomych, odchudzających właściwości l-karnityny. Tak naprawdę nie ma racjonalnych powodów by twierdzić, iż przyjmowania suplementów zwierających tę substancję pozwala przyspieszyć przemianę materii. Skuteczniejsze w tym zakresie będą preparaty termogenne oparte na kofeinie i ekstraktach herbacianych.

Środki przeczyszczające

Ekstremalną praktyką mającą rzekomo przyspieszać metabolizm jest przyjmowanie „naturalnych środków przeczyszczających” w postaci (najczęściej) herbatek zawierających liście senesu i korę kruszyny. Niestety tempo przemiany materii czy też tempo metabolizmu nie jest powiązane z tempem pasażu jelitowego. To jak często chodzimy do toalety nie stanowi wykładnika dla sprawności uzyskiwania energii w trakcie przemian metabolicznych. Co więcej, stosowanie środków przeczyszczających może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i trwale zaburzyć działanie mechanizmów regulujących perystaltykę jelitową czego konsekwencją są uporczywe zaparcia. Powiedzmy sobie jasno i wyraźnie: tego typu praktyki są po prostu niebezpieczne dla zdrowia i należy się ich wystrzegać. Osoby zajmujące się ich propagowaniem w celach zarobkowych zachowują się nieetycznie i działają na szkodę swoich klientów.

Duża ilość wysiłków aerobowych

Wysiłek fizyczny w oczywisty sposób doprowadza do zwiększonego wydatkowania energii. Trening aerobowy, chociaż powoduje zwiększone spalanie tłuszczu to jednak ma w tym względzie działanie doraźne. W trakcie jego trwania metabolizm przyspiesza, po zakończeniu sesji natomiast wraca do wyjściowego poziomu. O wiele skuteczniejszy w tym względzie może okazać się klasyczny trening siłowy bądź tzw. trening interwałowy o wysokiej intensywności. Po zakończeniu tego typu wysiłku metabolizm jest przyspieszony jeszcze przez wiele godzin, co skutkuje nasilonym wydatkowaniem energii w późniejszych okresach dnia i nocy. Aeroby oczywiście mogą przyczyniać się do utraty tłuszczu, niekoniecznie jednak są najskuteczniejszym na to sposobem, zwłaszcza że nadużywane mogą doprowadzić do wzrostu poziomu kortyzolu i upośledzenia spalania tłuszczu zapasowego oraz - spowolnienia metabolizmu.

Podsumowanie

Na temat przemiany materii krąży wiele kuriozalnych teorii powielanych w kolorowej prasie, na forach internetowych i w ustnych przekazach. Dawanie wiary nieprawdziwym informacjom może okazać się nie tylko nieefektywne w kontekście pracy nad estetyką sylwetki, ale wręcz szkodliwe dla zdrowia. Wiedzę dotyczącą przemiany materii i sposobów jej przyspieszania czerpać należy z rzetelnych źródeł.

Więcej na temat skutecznych sposobów przyspieszania metabolizmu dowiesz się tutaj:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.