BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Botoxem w tłuszcz

Wygląda na to, że już niebawem stosowany w zbiegach usuwania zmarszczek botox znajdzie także zastosowanie jako środek odchudzający. Tak przynajmniej wskazują niedawno opublikowane wyniki badań potwierdzające, że związek ten ma działanie wspomagające redukcję tłuszczu. Chcesz wiedzieć na czym polega fenomen botoxu i jakich efektów można się po jego zastosowaniu spodziewać? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Botox czyli jad kiełbasiany

Botox oprócz tego, że jest silną toksyną wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum i już w minimalnych dawkach jest po prostu zabójczy, znalazł także zastosowanie terapeutyczne. Początkowo używano go do leczenia zeza, szybko jednak odkryto, że jego zastosowanie w niektórych stanach chorobowych charakteryzujących się patologicznym napięciem mięśniowym, (kręcz karku, achalazja przełyku) przynosi wyraźne korzyści. Po pewnym czasie botox znalazł także zastosowanie w medycynie kosmetycznej, jako środek przeciwzmarszczkowy, skuteczny w usuwaniu zmarszczek mimicznych. Podaje się go w formie iniekcyjnej, podskórnie, a efekt zastosowania utrzymuje się przez około pół roku.

Botox i wyszczuplanie sylwetki

Opublikowane niedawno wyniki badania wskazują, że botox stanowić może także skuteczną broń w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Okazuje się że miejscowa iniekcja z botoxu skutkuje spowolnieniem opróżniania żołądka i wyraźnym zmniejszeniem łaknienia, co prowadzi do konsekwentnego ubytku masy ciała. Odchudzające działanie botuliny potwierdzały do niedawna jedynie eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach. W tym roku ukazały się jednak wyniki badań wykonanych z udziałem ludzi, które również wykazały, że znany z wygładzania zmarszczek botoks może także wspomagać odchudzanie. W przebiegu badania udało się także określić bezpieczny i zarazem skuteczny przedział dawki.

Perspektywy

Efekt działania botoksu po iniekcji w przedodźwiernikową część żołądka jest na tyle silny, że prawdopodobnie już niebawem botulinowe kuracje znajdą się w ofercie klinik zajmujących się chirurgią bariatryczną i metaboliczną. W grupie osób szczególnie zainteresowanych zabiegiem znajdą się zapewne pacjenci z otyłością olbrzymią, u których z przyczyn zdrowotnych niemożliwe jest wykonanie operacji zmniejszenia żołądka. Niewykluczone, że w kolejkach ustawią się także gwiazdy filmowe i znani celebryci. Reszta osób borykających się z nadmierną masą ciała „skazana jest” na bardziej przyziemne metody pracy nad estetyką sylwetki takie jak przemyślana dieta redukcyjna i dobrze dobrany trening.

Podsumowanie

Gdyby kilkadziesiąt lat temu, w czasach gdy naukowiec z amerykańskiego ośrodka badania broni biologicznej w Fort Detrick Edward Schantz wyizolował botulinę z  hodowli bakterii Clostridium botulinum ktoś głośno stwierdził, że można użyć jej w celach terapeutycznych, uznano by to za mało śmieszny żart. Dziś okazuje się, że jedna z najsilniejszych toksyn znanych człowiekowi leczy, upiększa i wspomaga odchudzanie.

 

Źródła: Gui D, De Gaetano A, Spada PL, Viggiano A, Cassetta E, Albanese A. Botulinum toxin injected in the gastric wall reduces body weight and food intake in rats. Aliment Pharmacol Ther. 2000 Jun;14(6):829-34. · Topazian M, Camilleri M, Enders FT, Clain JE, Gleeson FC, Levy MJ, Rajan E, Nehra V, Dierkhising RA, Collazo-Clavell ML, Talley NJ, Clark MM. Gastric antral injections of botulinum toxin delay gastric emptying but do not reduce body weight. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013 Feb;11(2):145-50.e1. doi: 10.1016/j.cgh.2012.09.029. Epub 2012 Oct 9.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.