Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Chcę szybko chudnąc, co mam robić?

Chcę szybko chudnąc, co mam robić?
„Jak szybko schudnąć” – to pytanie które na forach internetowych pojawia się codziennie. Nic dziwnego, w czasach wysokiej dostępności tragicznej jakości pożywienia przytyć stosunkowo łatwo. Utrzymanie szczupłej, zgrabnej sylwetki wymaga niestety systematycznej uwagi i pewnych starań, a także – silnej woli. Nadwaga i otyłość stały się problemem globalnym, a tymczasem, jakby dla kontrastu w mediach i na wybiegach mody lansowany jest kobiecy ideał piękna w postaci skrajnie chudej, niemal bezkształtnej modelki.

Kult ciała z jednej, a frytki, cola i godziny spędzone przed komputerem czy telewizorem z drugiej strony tworzą pewien dysonans w którym trudno jest znaleźć swoje miejsce. Odchudzanie jest procesem wymierzonym w nadmiar tkanki tłuszczowej, warto o tym pamiętać, często bowiem rozmaite zabiegi odchudzające prowadzą do utraty tkanki mięśniowej, a ta zawsze i w wszędzie jest Twoim sprzymierzeńcem. Dlaczego? 1kg mięśni spala mniej więcej 80 – 100kcal na dobę. Dodatkowo to właśnie mięsnie odpowiadają za sprężystość i jędrność sylwetki. Każda ubytek tkanki mięśniowej to niepowetowana strata.

Co więc należy robić? Przede wszystkim zdać sobie należy sprawę, że aby schudnąć potrzebny jest deficyt kaloryczny. Innymi słowy musisz albo jeść mniej, albo ruszać się więcej, a najlepiej – połączyć jedno i drugie. Wprowadzając ograniczenia w spożyciu żywności pamiętać należy, że „kaloria kalorii nierówna”. W myśl tej zasady najpierw z diety eliminujemy pokarmy najniższej jakości, takie jak słodkie napoje wszelkiego typu, wyroby cukiernicze i inne źródła rafinowanego cukru. W ich miejsce pojawić się powinny bezcukrowe płyny, najlepiej woda, zielona herbata, herbatki owocowe, a także owoce świeże, ewentualnie suszone. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, jako punkt wyjścia należy wziąć poziom wytrenowania i indywidualne możliwości i pod te parametry dopasować trening. Warto wprowadzić zarówno wysiłek aerobowy (np. rower, bieganie), jak i siłowy (trening z ciężarkami, sztangą, na siłowni lub w domu).

Ani zabiegi żywieniowe, ani wysiłek fizyczny nie powinny być zbyt restrykcyjne. Jeśli postanowisz sobie, że od jutra będziesz biegać 15km dziennie i jeść tylko warzywa i chude mięso, podczas gdy do tej pory zajadałeś się kukułkami, a spacer z psem wokół bloku stanowił dla Ciebie kondycyjne wyzwanie, oczywistym jest, że czeka Cię natychmiastowa porażka. Mierzyć należy siły na zamiary i pamiętać, że „lepsze jest wrogiem dobrego”. Obniżenie dziennego spożycia o około 500kcal na dobę i wprowadzenie dodatkowych 30 minut marszu w wypadku osób niewytrenowanych jest rozwiązaniem dobrym jeśli celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Spożywanie jednak 800kcal na dobę i godzina biegu nie stanowią wcale rozwiązania skuteczniejszego.

Odchudzanie to proces długotrwały i musi być dobrze przemyślany. Warto poszerzać swoją wiedzę na temat podstaw dotyczących tego zagadnienia, przy czym pamiętać należy że kolorowa prasa kobieca nie koniecznie stanowi rzetelne źródło wiedzy. Jeśli masz wątpliwości czy zabiegi redukcyjne, które wprowadzasz w życie są odpowiednio ukierunkowane poradź się trenera lub dietetyka, tudzież zadaj pytanie na forum takim jak SFD.PL