Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czego możesz nie wiedzieć na temat fast foodów

O tym, że regularne stołowanie się w barach szybkiej obsługi może prowadzić do nadwagi i otyłości wie dziś chyba każdy, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z innych możliwych konsekwencji zdrowotnych wynikających z zajadania się zapiekankami, frytkami i hamburgerami. Chcesz wiedzieć, co może spotkać miłośników dań typu fast food? Zapraszam do dalszej lektury.

Fast food uzależnia

Jeśli od jakiegoś czasu coraz trudniej przychodzi Ci odmówienie sobie hamburgera czy frytek, to może to świadczyć, że stałeś się fast-foodowym nałogowcem. Już około 10 lat temu zespół naukowców pod kierownictwem dr. Hoebel’a z Princeton University w New Jersey zaobserwował, że szczury, którym przez pewien czas podaje się karmę zasobną w cukier, zaczynają się zachowywać w sposób zaskakująco nerwowy po wyeliminowaniu jej z diety. Do podobnych wniosków doszła dr. Ann Kelly z University of Wisconsin Medical School, która zaobserwowała objawy uzależnienia u badanych zwierząt w przypadku podawania im zasobnych w cukier, tłuszcz i sól pokarmów. Wiele wskazuje na to, że podobna zależność występuje również w przypadku ludzi.

Fast food a depresja

Badania przeprowadzone w zeszłym roku przez hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria przy Uniwersytecie w Granadzie wykazały, że osoby mające słabość do dań takich jak frytki, pizza, zapiekanki czy hot-dogi oraz wszelkiego rodzaju słodyczy są bardziej narażone na występowanie zaburzeń nastroju i depresję. Najbardziej zaskakująca jest skala zależności: zdaniem autorów w przypadku zjadaczy fast foodów ryzyko może być większe nawet o połowę! Odpowiedzialne za ten fakt są: duże dawki cukrów i kwasów tłuszczowych trans zawarte w daniach serwowanych w barach szybkiej obsługi oraz będące konsekwencją ich spożywania niedobory witaminy, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.

Fast food a płodność

Coraz więcej się mówi także o zależności pomiędzy sposobem odżywiania a płodnością. Okazuje się, że spożywanie niskojakościowej żywności (do jakiej bez wątpienia zaliczyć należy większość dań serwowanych w barach szybkiej obsługi), może negatywnie wpływać na ilość i żywotność plemników. Naukowcy z Harvard University przeprowadzili badania, w których zaobserwowali, że młodzi mężczyźni regularnie spożywający hamburgery, frytki, zapiekanki, hot-dogi i im podobne dania mają zdecydowanie mniejsze szanse na spłodzenie potomka, nawet jeśli są w 100% zdrowi.

Podsumowanie

Jak więc widać kolejna porcja frytek, zapiekanka czy zestaw powiększony w ulubionym barze szybkiej obsługi to nie tylko dodatkowa porcja kalorii, które mogą odłożyć się w okolicy pasa, ale także zagrożenie zdrowotne. O ile okazjonalne „skoki w bok” polegające na zjedzeniu hamburgera od czasu do czasu, nie są śmiertelnym grzechem, o tyle regularne zajadanie się daniami typu fast food może mieć zaskakujące i zarazem wyjątkowo niepożądane konsekwencje.

Źródła: • Garber AK, Lustig RH. Is fast food addictive? Curr Drug Abuse Rev. 2011 Sep;4(3):146-62. • Sánchez-Villegas A , et al. Fast-food and commercial baked goods consumption and the risk of depression. Public Health Nutr. 2012 Mar;15(3):424-32. • John H Weisburger. Letter Hazards of fast food. Environ Health Perspect. 2004 May; 112(6): A336. • Avena NM, et al. Evidence for sugar addiction: behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake. Neurosci Biobehav Rev. 2008;32(1):20-39.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.