Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy nadwaga i brak aktywności mogą wpływać na prace mózgu?

Czy nadwaga i brak aktywności mogą wpływać na prace mózgu?
Mózg jest esencją tego, kim jesteśmy i wpływa na całokształt naszego funkcjonowania. Podobnie jak inne nasze narządy, z wiekiem i w nim pojawiają się różne komplikacje. Zmiany są nieuniknione. Niektóre z nich dotykają każdego i są stosunkowo niewielkie, np. problemy z zapamiętaniem czyjegoś imienia czy tytułu filmu. Inne z kolei oznaczają poważniejsze problemy, od łagodnych zaburzeń poznawczych po demencję.

Choroba Alzheimera

Mózg jest tak złożony, że naukowcy wciąż nie do końca rozumieją, co powoduje chorobę Alzheimera. Bardzo częstym wskazywanym czynnikiem jest genetyka. Wraz z kolejnymi badaniami pojawiają się nowe dane i okazuje się, że wystąpienie problemów poznawczych może być częściowo związane z masą ciała.

Masa ciała a zdrowie mózgu

Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych związanych z wiekiem, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i niektórych postaci raka. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej może również odgrywać rolę w zdrowiu mózgu i funkcjach poznawczych.

W ramach nowego badania naukowcy przebadali ponad 17 000 osób. Sprawdzano aktywność mózgu i przepływ krwi do mózgu. Naukowcy odkryli wzorce zmniejszonego przepływu krwi w różnych obszarach mózgu, w tym te związane z procesami poznawczymi. Obszary zmniejszonego przepływu krwi były liczniejsze u osób o większej masie ciała i były proporcjonalne do nadmiarowych kilogramów.

Dlaczego to jest ważne? Zmniejszony przepływ krwi do mózgu jest silnym markerem zwiększonego ryzyka rozwoju choroby Alzheimera oraz innych schorzeń związanych z mózgiem, takich jak depresja, pewne zaburzenia psychiczne, uzależnienie i inne. Unikanie nadmiernej masy ciała może pomóc w utrzymaniu zdrowia mózgu i spowolnić jego starzenie.

Co jeszcze zmniejsza przepływ krwi do mózgu?

Na chorobę Alzheimera wpływa wiele czynników. Niektóre z nich to: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, bezdech senny i zaburzenia lipidowe. Dlatego tak ważne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia, który zmniejsza ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych.

Czynniki związane ze stylem życia, które zwiększają przepływ krwi do mózgu

Jeśli zmniejszony przepływ krwi do mózgu jest czynnikiem ryzyka starzenia się mózgu i demencji, korzystne powinny być czynniki związane ze stylem życia, które zwiększają dopływ tlenu do mózgu. Jednym z najskuteczniejszych nawyków związanych ze stylem życia w dostarczaniu większej ilości tlenu do mózgu są ćwiczenia aerobowe.

Trening

Kiedy rozpoczynasz trening aerobowy, Twoje serce zaczyna bić szybciej, a naczynia krwionośne otwierają się, aby więcej krwi i tlenu dotarło do mózgu i innych tkanek. Dzięki regularnemu treningowi aerobowemu serce staje się bardziej wydajną pompą, umożliwiając efektywniejsze dostarczanie tlenu. Jednak kiedy robisz długą przerwę od ćwiczeń, tracisz tę korzyść. W rzeczywistości, obrazowanie mózgu sportowców metodą rezonansu magnetycznego wykazało, że po zaprzestaniu ćwiczeń przepływ krwi do ośmiu obszarów mózgu spadł o 20 do 30%, w tym do regionów zaangażowanych w funkcje poznawcze i pamięć.

Dieta

Poza ćwiczeniami liczy się także nasza dieta. Warto jeść warzywa liściaste, ponieważ zawierają one związki zwiększające produkcję tlenku azotu. Pomaga on rozszerzyć naczynia, dzięki czemu przepływ krwi do narządów i tkanek jest większy. Warzywa te są dobrym źródłem potasu i magnezu, które pomagają w kontroli ciśnienia krwi.

Ważne jest także picie wystarczającej ilości płynów, by uniknąć odwodnienia.

Oczywiście samo utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna nie wystarczą, żeby zapobiec chorobie Alzheimera, ale nie da się ukryć, że zdrowy tryb życia może opóźnić rozwój tej choroby.

Co warto zmienić w swoim życiu?

Przede wszystkim zadbać o zdrowe odżywianie. Warto skorzystać z diety śródziemnomorskiej, która jest uznawana za jedną z najbardziej wartościowych. Dużą rolę odgrywa ciągła stymulacja naszego mózgu poprzez naukę, odpowiednia ilość snu, brak używek i unikanie stresu. Pozytywnie wpływa także pozostanie w kontakcie z innymi ludźmi, by uniknąć poczucia samotności.

Traktuj dobrze swoje ciało i swój mózg, zadbaj o zdrową przyszłość. Upewnij się, że prowadzisz zdrowy tryb życia, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych mózgu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.