Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

„Fenomen” efektu jo-jo

„Fenomen” efektu jo-jo
Efekt jo-jo to naczelny postrach i zarazem demotywator osób, które pragną pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawić estetykę sylwetki. Jak pokazują liczne obserwacje, lęk przed powrotem do wyglądu „przed” bywa tak silny, że bardzo często doprowadza do rezygnacji z podjęcia jakichkolwiek działań, w myśl zasady: „po co się męczyć, skoro i tak dopadnie mnie efekt jo-jo?” Czy tego typu lęki są uzasadnione i czy nowo wypracowaną sylwetkę i ustabilizowaną masę ciała mogą utrzymać jedynie ponadprzeciętne jednostki, skłonne do „odchudzania się” przez całe życie?

Efekt jo-jo jako wymówka i sposób na samoudrękę

Strach przed odzyskaniem kilogramów, które w pocie czoła dopiero uda nam się stracić, może paraliżować efektywność podejmowanych działań ukierunkowanych na redukowanie tkanki tłuszczowej. Odpowiedzialność za tego typu podejście ponosi oczywiście nasz zapobiegliwy umysł, który jest mistrzem w wynajdowaniu wymówek i usprawiedliwienia naszego własnego postępowania (lub jego braku, bo sprawa dotyczy kilogramów, których do tej pory nie udało się pozbyć). Tymczasem lęk można okiełznać – wystarczy zmienić swój sposób myślenia oraz wzbogacać systematycznie swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania. Bo przecież tak naprawdę efekt jo-jo może być straszny wyłącznie dla ludzi, którzy wierzą w cudowne przemiany wyglądu na skutek dwutygodniowego stosowania diety gwiazd i zażywania „najskuteczniejszych na rynku” suplementów. Dla osób realnie oceniających możliwości swojego organizmu, rozumiejących skąd się biorą problemy z nadmierną masą ciała, efekt jo-jo nie jest niczym przerażającym… ani zaskakującym… Bo czy to takie dziwne, że objadanie się słodyczami i śmieciowym jedzeniem oraz wypijanie morza słodzonych napojów po zakończeniu kuracji odchudzającej kończy się przyrostem wagi?

Efekt jo-jo jako narzędzie marketingowe

Istnieje całe mnóstwo suplementów reklamowanych jako skuteczne panaceum na powracające  jak bumerang nadprogramowe kilogramy. Ludzie wierzący w natychmiastowe efekty ulegają pokusie i wydają nieraz ciężko zarobione pieniądze na coraz to kolejne specyfiki, łudząc się, że w ten sposób będą mogli  bezkarnie zajadać się codziennie pączkami i pizzą. Tymczasem prawda jest taka, iż nie ma skuteczniejszego sposobu na zmniejszenie ryzyka efektu jo-jo niż racjonalne odżywianie się i regularna aktywność fizyczna. Inwestowanie w coraz to nowe wynalazki nie ukoi także wyrzutów sumienia związanych z objadaniem się niskojakościowym jedzeniem. Suplementy diety to tylko i włącznie dodatek do diety i treningu a nie ich substytut czy też gwarant utrzymania wypracowanych efektów.

Efekt jo-jo nie występuje u wszystkich!

Rodzaj stosowanej kuracji odchudzającej wpływa bezpośrednio na jakość i trwałość osiągniętych rezultatów. Jeżeli oczekujesz spektakularnej starty masy ciała w ciągu bardzo krótkiego czasu, to zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, gdyż nie służą one optymalizacji efektów. Proces pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej to sprawa na tyle skomplikowana i poważna, że wymaga odpowiednich nakładów czasu i uwagi. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem najbardziej optymalnej metody pozbywania się zbędnego balastu, dopasowanej do potrzeb i możliwości adaptacyjnych naszego organizmu. Działanie na zasadzie chwilowych impulsów, stosowanie głodówek lub gotowych diet - szablonów to prosta droga do efektu  jo-jo.

Podsumowanie

Efekt jo-jo nie jest kolejnym wymysłem rodem z kolorowej prasy – to fakt i realne zagrożenie przede wszystkim dla osób, które nieracjonalnie podchodzą do aspektów związanych ze odchudzaniem.  Inaczej pisząc, efekt jo-jo to demotywator dla ludzi wierzących, iż redukowanie tkanki tłuszczowej sprowadza się do dwutygodniowego „bycia na diecie”. Owa dieta posiada znamiona cudu -   ma nie tylko sprawić, że estetyka sylwetki ulegnie znacznej poprawie, ale dodatkowo zniweluje zły wpływ fatalnych nawyków żywieniowych, stosowanych  przez wiele lat i zarazem tych, do których zamierzamy wrócić po zakończonej kuracji…