Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Gdy czas biegnie zbyt szybko. Triki i metody treningowe. Cz. I

Gdy czas biegnie zbyt szybko. Triki i metody treningowe. Cz. I
Liczysz na efekty po 30 minutach treningu? „Nie masz czasu?”. Oglądaj mniej telewizji, wygospodaruj więcej czasu każdego dnia. Gdyby wystarczyło ledwie 30 minut ruchu dziennie - większość populacji wyglądała by znakomicie, była silna, szybka i sprawna. A jak jest – każdy może sam ocenić spacerując po polskich miastach. Musisz wiedzieć, że ciało zaczyna funkcjonować efektywnie dopiero po przeprowadzeniu prawidłowej rozgrzewki (co najmniej kilka minut pracy), optymalnie 10-15 minut – uwzględniając serie rozgrzewkowe.

Niestety, jest tak jak z silnikiem samochodu – zimny nie działa efektywnie, często gdy dojeżdżasz do pracy – silnik jeszcze nie zdążył się dobrze rozgrzać.

A co zdążysz zrobić przez 15 minut treningu? 5 serii przysiadów? 5 serii wyciskania? Niewiele, prawda? Pamiętaj, że pomijanie rozgrzewki to najszybsza droga do urazu mięśni, ścięgien, wiązadeł.

Oto propozycja krótkiego treningu – dla nie mających czasu (30 minut to przesada, ale powiedzmy w 45 minutach każdy powinien się zmieścić).

Rozgrzewka, rozciąganie dynamiczne (nie pomijamy! To niezwykle ważny aspekt przy profilaktyce urazów!)

Przykładowy plan bez korzystania ze sprzętu siłowego:

  • Przysiady klasyczne 3-5 serii x 20-100 powtórzeń (nie polecam wykonywać przysiadów na jednej nodze- potencjalnie kontuzjogenne; człowiek nie jest stworzony do pracy na 1 punkcie podparcia, a co najmniej na 2).
  • Pompki klasyczne 3-5 serii x 20-50 powtórzeń (jeśli jest za łatwo, wykonuj je z klaśnięciem – to znaczy odrywasz ciało, wyskakujesz w górę i łączysz dłonie, będąc w powietrzu; możliwa jest też wersja pompek na jednej ręce; jeśli zwęzisz rozstawienie rąk, mocniej zaangażujesz tricepsy).
  • Podciąganie na drążku 3 x 5-15 powt.
  • Pompki między krzesłami – 3-5 x 5-15 powt.
  • Sprawle 3-5 x 10-20 powt. – przysiad, wyrzut nóg w podporze, powrót do podporu, wysok w górę z przysiadu.

Od razu po zakończeniu jednego ćwiczenia przechodzisz do następnego.
Po skończeniu sesji stosujemy schładzanie i rozciąganie statyczne (również warto poświęcić chwilę czasu). Pamiętaj, że podobnym treningiem uzyskasz co najwyżej utrzymanie pewnej części siły i masy. Gorąco zalecam udać się do klubu, nie próbować „treningów domatora" oraz wynalazków „komandosów ze specnazu" czy podobnych. Myślę, że godzina treningu to sensowny wymiar czasu, dla większości osób trenujących w klubie. Jeśli nie masz czasu, a możesz trenować choćby 45 minut dziennie –w klubie dobrą opcją byłby split – partia 1x (to znaczy wykonujesz tylko jedną partię danego dnia, za to spora objętość od 10 do 16 serii). Zagadnienie rozwinę w kolejnym artykule.

Na koniec chciałbym dodać, że zwyczajny ruch każdego dnia rodzaju – do pracy idę pieszo/jadę rowerem, nie korzystam z windy –a wchodzę po schodach – w skali tygodnia i miesiąca przyniesie efekty.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: