Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka ciekawostek na temat stewii

Kilka ciekawostek na temat stewii
Preparaty słodzące na bazie stewii cieszą się coraz większą popularnością nie tylko jako alternatywa dla cukru, ale również dla kontrowersyjnego zdaniem niektórych osób aspartamu. O stewii mówi się, że jest bezpieczna i zdrowa, ale powszechna wiedza na temat jej właściwości jest znikoma. W niniejszym artykule przedstawiamy więc kilka interesujących informacji na temat tej rośliny i słodzików z niej otrzymywanych.

Stewia – słodka jak chciała natura

W przeciwieństwie do substancji słodzących takich jak aspartam, acesulfam potasu, sacharynian i cyklaminian sodu czy też sukraloza, stewia nie jest produktem chemicznej syntezy, a rośliną z rodziny astrowatych, która naturalnie występuje na wybranych terenach Ameryki Południowej. Już stosunkowo dawno, bo około 1500 lat temu zauważono, że jej liście posiadają przyjemny, wyraźnie słodki smak. W przemyśle spożywczym używana jest jednak od stosunkowo niedawna, bo od czterech dekad, przy czym na terenie Unii Europejskiej słodziki ją zawierające zostały dopuszczone do obrotu zaledwie kilka lat temu.

Stewia nie tylko smakuje, ale także wspiera metabolizm glukozy

Badania naukowe wskazują, że substancje zawarte w liściach stewii, zwane stewiozydami, nie tylko pobudzają receptory odpowiedzialne za odczuwanie słodkiego smaku, ale także wykazują inne ciekawe właściwości. Zaobserwowano m.in. że poprawiają one tolerancję glukozy, wpływając na parametry takie jak wrażliwość insulinowa. Jest to niezwykle ważne dla ogólnie pojętego zdrowia metabolicznego, zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą i otyłych i wszystkich chcących poprawić kompozycję sylwetki. Oczywiście stewia ma też ten ważny walor, że jest bezkaloryczną substancją słodzącą.

Stewia obniża ciśnienie

Chociaż trudno mówić póki co o niezbitych dowodach, to jednak warto wspomnieć, że istnieją przesłanki, by uważać, iż wspomniane przed chwilą stewiozydy mogą wspomagać walkę z nadciśnieniem. Wyniki wstępnych badań wskazują, że związki te działają lekko hipotensyjnie. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla osób z chorobami układu krążenia oraz borykających się z nadwagą i otyłością, którym często nadciśnienie towarzyszy.

Wiele słodzików ze stewią zawiera cukier

Zła wiadomość jest taka, że producentom słodzików przychodzą nieraz do głowy średnio mądre pomysły. Jednym z nich jest dodanie cukru do preparatów słodzących opartych na stewii. Nie to nie żart. Na naszym rynku istnieje wiele środków tego typu, które w około 90 – 98% składają się z węglowodanów (maltodekstryny), a jedynie w 2 – 4% ze stewiozydów. Stosowanie ich jako zamienników dla stołowego cukru jest więc słabą alternatywą. Warto więc przed zakupem słodziku uważnie zlustrować etykietę…

Podsumowanie

Stewia na tle innych substancji słodzących charakteryzuje się kilkoma ważnymi walorami takimi jak pozytywny wpływ na gospodarkę insulinowo-glukozową i właściwości hipotensyjne. Warto jednak zwrócić uwagę na skład i wartość energetyczną rynkowych produktów zawierających stewię, gdyż receptura wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Należy wybierać słodziki bez dodatku składników takich jak maltodekstryna czy fruktoza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.