Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zaburzenia odżywiania – na pewno są tylko wynikiem obsesji “chudości”?

Zaburzenia odżywiania – na pewno są tylko wynikiem obsesji “chudości”?
Nie ma jednej przyczyny, która tłumaczyłaby, dlaczego jedna osoba zostaje dotknięta zaburzeniami odżywiania, a inna nie. Problemy te nie są wrodzone. Dopadają stopniowo lub gwałtownie, czasami nawet można się nimi „zarazić”. Ludzie dotknięci zaburzeniami odżywiania starają się w jak największym stopniu kontrolować swoją wagę oraz nieustannie walczą o perfekcyjną sylwetkę. Takie zachowanie daje im chwilowe poczucie wartości (które na ogół jest bardzo niskie), jest próbą uporania się z kompleksami… Niestety tylko próbą, gdyż nawet, gdy kilogramy spadają, problemy emocjonalne pozostają, a niejednokrotnie nabierają na sile.. W szczupłym, ba!, chudym wręcz ciele nadal zostaje zakompleksiony grubas…

Brak kontroli i umiejętności zapanowania nad emocjami może skutkować wprowadzeniem sztywnych, restrykcyjnych zasad w diecie. Tu, w przeciwieństwie do życia, o wiele łatwiej wprowadzić ład i porządek. Obsesyjne liczenie kalorii, głodówki, testowanie wytrzymałości własnego organizmu prowadzące niejednokrotnie do skrajnego wycieńczenia organizmu -  to tylko niektóre działań mogących świadczyć o wystąpieniu zaburzeń na tle odżywiania. Istotnymi symptomami wskazującymi na problem mogą być także poczucie wstydu i winy, obsesyjne rozmyślanie nad wyglądem lub też nieustanne porównywanie się do modelek, aktorek o figurach „wieszaków”.

Czynników mogących nasilać lub powodować wystąpienia zaburzeń odżywiania jest wiele; niejednokrotnie nakładają się one na siebie.

Gdzie szukać przyczyny?
 

  • Zachowanie rodziców, rodzeństwa

Wiadomym jest fakt, że dziecko traktuje rodziców jako wzorzec postępowania. W przypadku, gdy matka nieustannie sama narzeka na wygląd, na problemy z  wagą o nie akceptuje własnego ciała, to oczywistym jest, że takie podejście “przekazuje” dorastającej córce.. Uszczypliwe komentarze dotyczące wyglądu/wagi ze strony ojca lub też rodzeństwa (nawet te wynikające z rzekomej troski) również mogą się przyczynić do powstania problemów na tle postrzegania własnego ciała..
 

  • Osobowość, geny

Pewne cechy charakteru zdają się predysponować człowieka do pewnych problemów. Brak zaufania do ludzi, obawa przed ich opinią, egocentryzm wynikający z niskiej samooceny, perfekcjonizm - te cechy są powszechnie obecne u osób dotkniętych zaburzeniami odżywiania.
 

  • .Problemy w dzieciństwie/okresie dojrzewania (często „zajadane”)

Wszelkiego rodzaju problemy (rozwód, przemoc w rodzinie), z którymi człowiek nie jest sobie w stanie poradzić, które go emocjonalnie „zjadają” mogą doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, kompleksów oraz stanowić przyczynę zaburzeń związanych na tle jedzenia (m.in.: zajadanie stresów)
 

  • Posiadanie bliskiego znajomego z zaburzeniami jedzenia

Branie przykładu z osoby, która nadmiernie skupia swoją uwagę na dbaniu o perfekcyjną sylwetkę i niską wagę, wspólne kontrolowanie diety, wspieranie się w niejedzeniu oraz wzajemne motywowanie może sprawić, że sytuacja wymknie się spod kontroli.
 

  • Wczesne dojrzewanie płciowe dziewcząt

Trudności wynikające z zaakceptowania zmian zachodzących w dojrzewającym organizmie, brak akceptacji i wewnętrzny bunt przeciwko ciału, a także bezlitosne docinki ze strony grupy rówieśniczej mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń odżywiania.
 

  • Otyłość w dzieciństwie

  • Media, kultura

Niemożliwe do osiągnięcia ideały, porównywanie się do nich i wszelkiego rodzaju działania, by się do nich upodobnić fizycznie.

Jak pokazuje powyższa lista czynników i sytuacji mogących doprowadzić do zaburzeń odżywiania jest naprawdę wiele. Najczęściej są one wynikiem niezwykle wrażliwej osobowości oraz czynników sytuacyjnych, które „odbierają” komfort, wzbudzają zaś poczucie winy i wstyd. Dochodzi do tak silnej potrzeby odreagowania, dowartościowania się, zwrócenia na siebie uwagi, że gdy nie ma możliwości zapanowania nad trudną sytuacją, to cała energia przekładana jest w obsesyjne próby kontrolowania własnego ciała.