Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Aktywność fizyczna lekiem na ból głowy

Aktywność fizyczna lekiem na ból głowy
Migrenowych bólów głowy doświadcza w swoim życiu nawet 30% naszego społeczeństwa. Ta wyjątkowo uciążliwa przypadłość częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Leczenie odbywa się przy udziale farmaceutyków , takich jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, specjalistyczne leki przeciwmigrenowe, przeciwwymiotne, uspokajające, przeciwpadaczkowe i rozmaite ziołowe w ramach zabiegów medycyny niekonwencjonalnej.

Już nawet doraźne stosowanie w/w leków może nieść za sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, a częste ich używanie – do komplikacji zdrowotnych. Co ciekawe u osób ze skłonnością do występowania migreny bardzo łatwo rozwija się lekozależność .

Eksperyment przeprowadzony przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu (Varkey i wsp.) wykazał, że prostym, bezpiecznym, a przede wszystkim niezwykle skutecznym sposobem leczenia migreny może być odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna. W randomizowanym badaniu 91 osób ze zdiagnozowaną migreną zostało podzielonych na trzy grupy, z których jedna wykonywać miała specjalnie zaprojektowany zestaw ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty 3 razy w tygodniu po 40minut na sesję, druga grupa wykonywać miała proste ćwiczenia relaksacyjne, a trzecia – przyjmować silny lek przeciwdrgawkowy (Topiramat), stosowany w leczeniu migreny. Próba trwała łącznie 3 miesiące, podczas których monitorowano stan zdrowia uczestników, częstotliwość występowania i nasilenie migrenowych bólów głowy, jakość życia, a także wydolność tlenową. Końcowy pomiar wykonano po 6 miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu.

Okazało się, że we wszystkich grupach zanotowano wyraźną poprawę: częstotliwość występowania migreny spadła niezależnie od obranej metody leczniczej. Wynika z tego, że ćwiczenia fizyczne mogą być równie skuteczne co farmaceutyki w leczeniu migrenowych bólów głowy. Jest to informacja szczególnie cenna dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać leków.

Exercise as migraine prophylaxis: A randomized study using relaxation and topiramate as controls. Varkey E, Cider A, Carlsson J, Linde M.