Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak poprawić regenerację po wysiłku?

Na siłowni, na którą uczęszczam od wielu lat, coraz rzadziej widuję nafaszerowaną sterydami, pryszczatą młodzież z barkami o rozpiętości skrzydeł samolotu, a coraz częściej spokojne osoby w wieku około 35 – 45 lat, które systematycznie pracują nad swoją sylwetką i kondycją. Ich ambicją nie jest bicie rekordów w wyciskaniu „na klatkę” ani zbudowanie masywnych barków i bicepsów. Chcą po prostu dobrze wyglądać i poprawić swoją sprawność i siłę.

W przypadku rekreacyjnych treningów siłowych, bariery wiekowe nie mają istotnego znaczenia, o ile intensywność wysiłku zostanie dopasowana do indywidualnych możliwości. Organizm trzydziesto- czy czterdziestolatka regeneruje się jednak trochę wolniej niż ma to miejsce w wypadku osób bardzo młodych.

Dlatego właściwy dobór suplementów może mieć szczególne znaczenie dla rozwoju formy sportowej i pracy nad estetyką sylwetki. Jakie preparaty warto zastosować w okresie potreningowym?

Trening siłowy sam w sobie nie powoduje przyrostu muskulatury. W czasie wysiłku mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom, które organizm musi naprawić. Po wyjściu z siłowni potrzebujesz białka, a dokładnie zawartych w nim aminokwasów. To one tworzą tkankę mięśniową i bez nich nie jesteś w stanie odbudować uszkodzonych na treningu włókien.

Porcja koncentratu lub izolatu białka serwatkowego nadaje się o tej porze idealnie. Zagryzając ją bananem lub garścią suszonych owoców dostarczysz dodatkowo potrzebnych węglowodanów, uzupełniając straty energetyczne i prowokując odpowiedź ze strony anabolicznych hormonów. Alternatywą dla owoców może być porcja odżywki węglowodanowej.

Jak wspomniałem, Twoje mięśnie potrzebują aminokwasów, a te zawarte są w białku. Istnieją jednak 3 aminokwasy szczególnie istotne w kontekście regeneracji powysiłkowej. Są to: leucyna, walina i izoleucyna — w skrócie zwane BCAA. Ich wyjątkowość polega na tym, że metabolizowane są nie w wątrobie (jak ma to miejsce w przypadku pozostałych aminokwasów), a w tkance mięśniowej.

Najważniejszy z BCAA — leucyna — pojawiając się we krwi „informuje” organizm o tym, że „materiały budulcowe są już w drodze” i że „należy już przygotować plac pod budowę”. Przyjmując porcję BCAA po treningu dodatkowo wspomagasz regenerację. Aminokwasy te można spożywać również przed i w trakcie wysiłku.

Ostatnim ważnym elementem wpływającym na potreningową regenerację jest beta alanina. Ten specyficzny związek, który po zażyciu często powoduje charakterystyczne (chwilowe) pieczenie skóry, pełni w organizmie bardzo doniosłą rolę. Stanowi substrat do syntezy karnozyny- ważnego dipeptydu, który „odkwasza” komórki mięśniowe.

Dzięki temu, że wpływa korzystnie na pH wewnątrzkomórkowe hamuje aktywność enzymów proteolitycznych, czyli takich, które rozkładają tkankę mięśniową i tworzy idealne warunki do przyrostu tkanki mięśniowej.

Na rynku dostępne są też kompleksowe preparaty zawierające zarówno lekkostrawne węglowodany, wysokowartościowe białko, jak i dodatek aminokwasów rozgałęzionych i innych związków wspomagających regenerację (takich jak wspomniana beta alanina).

Oczywiście możesz skorzystać z zaawansowanego preparatu i mieć z głowy problem komponowania „regeneracyjnego zestawu”. Pamiętaj też, że żadne suplementy i odżywki nie zastąpią dobrego posiłku, który powinien być spożyty maksymalnie półtorej godziny po zakończeniu wysiłku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.