Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Trening na dobry początek- ACT i FBW

Trening na dobry początek- ACT i FBW
Rozpoczynamy trening w klubie – możliwe są tu dwie opcje – trening obwodowy całego ciała ACT (aerobic circuit training) lub prosty (nie obwodowy) schemat FBW (full body workout; całe ciało pracuje na jednym treningu). W każdym przypadku polecam skorzystać z pomocy osoby doświadczonej – trenując pod nadzorem (co najmniej pierwszych kilka treningów, najlepiej kilka tygodni), w celu nauki techniki. Każde ćwiczenie jakie wykonujemy w klubie może spowodować kontuzję mięśni, ścięgien, wiązadeł - wszystko zależy od prawidłowo przeprowadzonej rozgrzewki (co najmniej 8-10 minut ćwiczeń ogólnorozwojowych – przysiady, skłony, krążenia ramion, podskoki itd.) oraz techniki ćwiczącego.

Ryzyko urazu zwiększa używanie nadmiernego (niedostosowanego do naszych możliwości) obciążenia.


Trening ACT – przykładowy schemat
1.Przysiady ze sztangą (jeśli nie dajemy rady, wykonujemy np. prostowanie nóg siedząc, na maszynie lub wyciskanie nogami na suwnicy skośnej, hack maszynie)
2.Podciąganie na drążku (jeśli nie dajemy rady – robimy ćwiczenie z partnerem – podnoszenie się w górę z pomocą, a tylko faza opuszczania samodzielnie lub zastępujemy je ściąganiem drążka wyciągu – szerokim chwytem do klatki piersiowej)
3.Martwy ciąg na prostych nogach (ze sztangą lub ze sztangielkami),
4.Wyciskanie sztangielek w leżeniu na skośnej ławce,
5.Wyciskanie sztangi do czoła, siedząc,
6.Wspięcia na palce ze sztangą, stojąc,
7.Uginanie ramion ze sztangą łamaną, stojąc,
8.Unoszenie kolan do klatki, w zwisie na drążku


Trening ACT ma podstawową, wielką wadę – musimy używać 8-12 stacji – co w polskich warunkach jest niemal niewykonalne (musielibyśmy mieć do dyspozycji większość urządzeń i stanowisk w klubie, tylko dla siebie). W trening obwodowym, jakim jest ACT, należy przechodzić po wykonaniu jednej serii ćwiczenia do kolejnego np. robimy 8 powtórzeń przysiadów, od razu przechodzimy do drążka i 8 x podciągamy się, 8 powtórzeń martwego ciągu itd. Po skończeniu np. w tym przypadku 8 ćwiczeń odpoczywamy. Całe 8 (lub więcej) ćwiczeń stanowi jeden obwód. W treningu wykonujemy 2-3 obwody (czyli każde ćwiczenie łącznie po 2-3 serie). W każdej serii wykonujemy 8-10 powtórzeń ćwiczenia, dbając o odpowiednie tempo i technikę. Jeśli to stanie się zbyt łatwe – na kolejnym treningu zwiększamy liczbę obwodów i/lub dokładamy ciężaru w ćwiczeniach (od 2,5 do 5 kg). W warunkach polskich sugeruję wykonywać trening w postaci stacji trwających po 50-60 sekund, przerwa wypoczynkowa 1 minuta, kolejna seria danego ćwiczenia i dopiero wtedy przechodzimy do następnego ćwiczenia (mniej konfliktów z otoczeniem przez zajmowanie cennego sprzętu).


Kolejny, możliwy do wykorzystania trening to FBW – w najprostszej formie np.
Przysiad ze sztangą 3 serie
Wiosłowanie sztangą 3 serie
Wyciskanie sztangi leżąc 3 serie
Wyciskanie na barki 2-3 serie
Podciąganie na drążku podchwytem 3-5 serii

Jest to szybki, skuteczny trening ogólnorozwojowy. Wykonujemy 3 serie przysiadów, po skończeniu których przechodzimy do wiosłowania sztangą itd. W miarę progresu dokładamy objętości (więcej serii danego ćwiczenia np. zamiast trzech, cztery-pięć serii przysiadów) oraz delikatnie zwiększamy obciążenia (2-2,5 kg co trening). Nie wolno zmieniać nam kolejności oraz rodzajów ćwiczeń. Zamiana przysiadów np. na prostowanie nóg na maszynie sprawia, że zamiast całego ciała (jak w przysiadach) – pracuje głównie m. czworogłowy uda – ćwiczenie nie przynosi efektów.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności jeśli: masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem.
Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Pamiętaj, że każdy niewłaściwie prowadzony trening może prowadzić do kontuzji u urazów. Wszystko co przeczytałeś w artykule stosuj na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne urazy doznane w trakcie treningu.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę