Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aktywność fizyczna wspomaga prostatę

Szereg badań wskazuje, że ruch fizyczny świetnie wpływ na prostatę. Co ciekawe, nawet w stwierdzonym raku prostaty ćwiczenia fizyczne okazały się zmniejszać skutki uboczne terapii (badanie Med Sci Sports Exerc. Z grudnia 2006 Dec;38(12):2045-52.).

Dodatkowo badacze z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego i Uniwersytetu z Kalifornii stwierdzili w ciągu osiemnastu lat obserwacji (1990-2008) 2705 mężczyzn, którzy mieli raka prostaty, że „aktywność fizyczna wiązała się z mniejszym ryzykiem zgonu. Umiarkowana ilość wysiłku w rodzaju jeżdżenia na rowerze, gry w tenisa, biegania i pływania przez więcej niż 3 godziny w tygodniu może znacznie podnieść przeżywalność pacjentów z rakiem prostaty". Ryzyko śmierci na raka prostaty u osób trenujących było mniejsze o 61%! Na podstawie „Physical Activity and Survival After Prostate Cancer Diagnosis in the Health Professionals Follow-Up Study."

Co ciekawe okazało się, że ćwiczenia wyższej intensywności są skuteczniejsze w zapobieganiu śmierci z powodu raka prostaty. Sama, umiarkowana aktywność fizyczna ma działanie profilaktyczne.

Jaką aktywność fizyczną wybrać?

W zależności od wieku i dotychczasowej aktywności danej osoby należy ustalić program treningów obejmujący:

  • spacery, marsze (w tym nordic walking), marszobiegi, bieganie i inne treningi w strefie tlenowej – czyli o niskiej intensywności (w zależności od kondycji, samopoczucia i przeciwwskazań lekarskich)
  • ćwiczenia siłowe, na umiarkowanych ciężarach (również, wg wskazań lekarza),
  • bardziej intensywne treningi siłowe (średnie i duże ciężary)
  • treningi interwałowe i crossfit – w najprostszej formie trening interwałowy polega na pracy w strefie wysokiej intensywności (85-90% HR) naprzemiennie z niską intensywnością (65-75%) czyli po prostu zmieniaj tempo biegu/jazdy na rowerze/pływania itd.
  • gry zespołowe.

Wszelka aktywność fizyczna przyczyni się do profilaktyki raka prostaty i innych jej zaburzeń. Warto również okresowo badać swój stan zdrowia (wg wskazań lekarza) oraz wprowadzić właściwe nawyki żywieniowe (ograniczenie przetworzonej żywności, przekąsek, słodyczy, rezygnacja z cukru, ograniczenie soli, wprowadzenie zdrowych tłuszczy: orzechy, oliwa z oliwek, olej lniany). Całokształt tych działań z pewnością przyniesie efekty: dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie.

Definicje

Co to jest HR?

HR = Heart Rate = ilość uderzeń serca na minutę.

Co to jest HR MAX?

Tętno maksymalne – dostosowane do rodzaju aktywności i wieku danej osoby. Aby je obliczyć w trakcie treningu, monitorujemy ilość uderzeń serca na minutę. Ten parametr mówi nam o naszej aktualnej kondycji (im mniejsze tętno przy danej pracy – tym lepsze wytrenowanie) i obciążeniu organizmu Początkowo należy obliczyć maksymalne dla siebie tętno. Stosowanych jest wiele sposobów i wzorów, jeden z nich to HR MAX (tętno maksymalne) = 220 – wiek. Dla 30-latka maksymalne tętno (HR MAX) powinno wynosić w granicach 190 uderzeń/minutę.

Co to znaczy 65-75% HR?

Obliczamy HR MAX, np. = 190 uderzeń serca na minutę. Mnożymy 0,65 x 190 = ~ 123 uderzenia na minutę, 0,75 x 190 = 142 uderzenia serca na minutę. Jest to właściwy zakres pracy dla mężczyzny w wieku 30 lat, przy nastawieniu na redukcję tkanki tłuszczowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.