Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy stosowanie spalaczy nic nie daje?

W kwestii podejścia do suplementów diety wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej można się spotkać z rozmaitym podejściem. Z jednej strony, istnieje spora grupa osób wierzących w to, iż samo przyjmowanie kolorowych kapsułek spowoduje poprawę estetyki sylwetki, z drugiej natomiast istnieją jednostki, które twierdzą, iż suplementy odchudzające nie mają prawa działać, tak więc kupowanie ich i regularne stosowanie to po prostu strata pieniędzy. Warto zastanowić się – jak jest naprawdę?

Zrozumieć termogeniki i termogenezę…

Ludzki organizm w przebiegu przemian metabolicznych, ze składników takich jak glukoza, kwasy tłuszczowe, a także aminokwasy, może uwalniać energię, która ma postać bądź to w ATP (jest to tzw. energia użyteczna), bądź też postać ciepła. Termogenikami nazywamy suplementy diety zawierające substancje nasilające proces termogenezy. Efekt ten powiązany jest ze zjawiskiem rozprzęgania fosforylacji oksydacyjnej powodującej, że ATP pozyskiwane jest z niższą wydajnością. Tak więc nasilając termogenezę, wspomniane środki sprawiają, że aby uzyskać pożądana ilość energii użytecznej organizm musi zużyć większą dawkę substratów. Tak mówi teoria, a co na to praktyka?

Termogeniki w badaniach naukowych

Preparaty o właściwościach termogennych doczekały się weryfikacji swojej skuteczności w badaniach naukowych, zarówno tych sponsorowanych, jak i niezależnych.

Badane były środki zawierające składniki takie jak:

  • kofeina,
  • ekstrakty zielonej herbaty,
  • ekstrakty z gorzkiej pomarańczy,
  • i inne.

Istotne jest, że w przypadku większości badań zanotowano wyraźny wpływ suplementacji termogenikami [1 -3]. Dodać warto, że powyższy efekt nie był spektakularny, ale – istotny statystycznie. Należy jednak wspomnieć, iż prawdopodobnie notowany wpływ termogeników na wydatkowanie energii związany był nie tylko z właściwościami kofeiny. Przykładowo, korzystne efekty suplementacji notowano także przy zastosowaniu mieszanki synefryny (składnika gorzkiej pomarańczy) i naringiny (składnika grejpfrutów)[4],

Podsumowanie

Wbrew głosom sceptyków, suplementy odchudzające z grupy termogeników działają, tzn. przyspieszają przemianę materii, sprzyjając w ten sposób redukcji tkanki tłuszczowej. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie środki tego typu wykazują pożądane właściwości, jak i również warto pamiętać, że wpływ nawet najlepszych termogeników na tempo utraty masy ciała jest symboliczny w porównaniu do wpływu dobrze zbilansowanej diety i odpowiednio ukierunkowanej aktywności fizycznej.

Źródła: [1]. J Strength Cond Res. 2014 Aug;28(8):2154-63. [2]. Appl Physiol Nutr Metab. 2013 Sep;38(9):988-95. [3]. J Strength Cond Res. 2009 May;23(3):807-17. [4]. Int J Med Sci. 2011 Apr 28;8(4):295-301.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.