Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Ekstrakt z pestek winogron hamuje wzrost nowotworów

Ekstrakt z pestek winogron hamuje wzrost nowotworów
Ekstrakt z pestek winogron znaleźć można w rozmaitych suplementach diety. Reklamowany jest jako źródło witamin, mikro- i makroelementów oraz specyficznych przeciwutleniaczy. Faktycznie nasiona winorośli są wyjątkowo bogate w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, tokoferole (witamina E) oraz związki z grupy proantocyjanidów i silnym potencjale antyoksydacyjnym.

Badania naukowe wykazały, że bioaktywne składniki zawarte w pestkach winogron hamują aktywność wolnych rodników tlenowych i innych reaktywnych form tlenu upośledzających prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych i wywołujących degeneracyjne zmiany w obrębie narządów i tkanek. Podobnie też OPC działając przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie.

Ostatnie eksperymenty wykazały jednak jeszcze jedną potencjalną korzyść ze stosowania ekstraktów z pestek winogron. Proantocyjanidy w nich zawarte mogą bowiem hamować rozwój i namnażanie zmienionych nowotworowo komórek poprzez blokowanie procesu zwanego angiogenezą. Angiogeneza zwana inaczej „neowaskularyzacją” polega na wytwarzaniu nowych naczyń krwionośnych doprowadzających tlen i składniki odżywcze do komórek i całych tkanek. W życiu pozapłodowym ma miejsce niezwykle rzadko i zazwyczaj towarzyszy rozmaitym stanom patologicznym takim jak procesy nowotworowe. Czynnikami jej sprzyjającymi mogą: być niedotlenienie i stan zapalny, a tzw. „czynnik wzrostu śródbłonka naczyń” (w skrócie „VEGF”) jest podstawową cytokiną inicjującą proces neowaskularyzacji.

Nie tylko badania wykonane na hodowlach komórkowych (In vitro), ale również na żywych organizmach (In vivo) wykazały, że polifenole zawarte w ekstrakcie wpływają na aktywność „VEGF”, przez co hamują bądź spowalniają wyraźnie proces angiogenezy i tym samym blokować mogą rozwój komórek nowotworowych. Jest to informacja o bardzo doniosłym znaczeniu, ekstrakt z pestek winogron stanowić może ważny, żywieniowy czynnik profilaktyczny chorób nowotworowych, a także wspomagać ich leczenie. Potrzebne są jednak dalsze badania, by precyzyjnie ustalić dawki i możliwość zastosowania w/w ekstraktu w onkologii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by już teraz włączyć preparat zawierający tzw. „grape seed extract” do stałej suplementacji.

Grape seed extract inhibits angiogenesis via suppression of the vascular endothelial growth factor receptor signaling pathway.” Wen W, Lu J, Zhang K, Chen S.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę