Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jabłczan cytruliny, obolałość i zakwasy

Cytrulina jest aminokwasem endogennym, czyli takim, który może być wytwarzany w organizmie człowieka. Powstaje z ornityny i podobnie jak ona wraz z argininą bierze udział w cyklu mocznikowym — ważnym procesie, w wyniku którego dochodzi do wytworzenia mocznika. Oprócz tego cytrulina pełni jeszcze inne funkcje w ustroju, przez co z powodzeniem może być stosowana we wspomaganiu wysiłku.

W suplementacji sportowej stosuje się zazwyczaj jabłczan cytruliny. Jabłczan to zjonizowana postać kwasu jabłkowego, biorąca udział w procesach energetycznych. Jabłczan cytruliny wchodzi w skład wielu preparatów przeznaczonych do stosowania przed i po wysiłku fizycznym i cieszy się sporą popularnością wśród entuzjastów dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych. Jakiego działania można się spodziewać po tym związku?

Badania naukowe przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców (Pérez-Guisado , Jakeman ) z udziałem sportowców wykazały, że suplementacja jabłczanem cytruliny poprawia zdecydowania zdolności wysiłkowe takie jak wytrzymałość siłowa.

Grupa otrzymująca suplement zdolna była do wykonania większej ilości powtórzeń w serii wyciskania leżąc niż grupa otrzymująca placebo. Co niezmiernie istotne, w grupie jabłacznu cytruliny zanotowane także zdecydowanie mniejsze nasilenie objawów bólowych następnego dnia i dwa dni po wysiłku.

Eksperymenty wykonane przez francuskich badaczy (Bendahan i wsp.) wykazały, że suplementacja jabłczanem cytruliny wpływa korzystnie na wydolność tlenową, zmniejsza zmęczenie i usprawnia produkcję energii. W badaniu, w którym wzięło udział osiemnastu zdrowych mężczyzn zastosowano dawkę 6 g jabłczanu cytruliny. I w świetle dostępnej literatury taka dawka wydaje się sensowna.

Podsumowanie

Jabłczan cytruliny stosowany może być jako element wspomagania wysiłku zarówno o charakterze siłowym, jak i i aerobowym. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających ten związek, często wzbogaconych o substancje o działaniu pobudzającym takie jak kofeina. Bardzo popularne są też połączenia jabłczanu cytruliny i alfaketoglutaranu argininy. Wszystkie te preparaty mają zastosowanie w suplementacji sportowej.

Źródła: Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness. Pérez-Guisado J, Jakeman PM. Source: Department of Medicine, University of Córdoba, Córdoba, Spain. pv1peguj@uco.es Citrulline/malate promotes aerobic energy production in human exercising muscle. D Bendahan, J Mattei, B Ghattas, S Confort-Gouny, M E Le Guern, and P Cozzone. Source: Centre de Résonance Magnétique Biologique et Médicale, UMR CNRS 6612, Faculté de Médecine de la Timone, 27 Boulevard Jean Moulin, 13005 Marseille, France.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.