Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak sobie radzić ze skurczami mięśni?

Jak sobie radzić ze skurczami mięśni?
Na pewno nie raz doświadczyłeś mimowolnych kurczy mięśniowych, gdy cierpiałeś z powodu nagłego napięcia mięśni i ich bólu. Występują one mimowolnie i mogą się przydarzyć każdemu z nas w wielu obszarach ciała.

Najczęściej doświadczamy kurczy stóp, łydek, ramion, brzucha. Wiele przypadków powiązanych jest z wysoką intensywnością ćwiczeń i nadmierną aktywnością nerwową. 

Sposobami, aby radzić sobie z dolegliwościami tego typu, są:

Istnieją również suplementy, których działanie możemy wykorzystać, aby przeciwdziałać nagłym, bolesnym kurczom mięśni. Należą do nich:

Rumianek

Rumianek znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Posiada około 36 różnych flawonoidów, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Mniej znana właściwość rumianku to przeciwdziałanie skurczom mięśni. Aby wspomagać walkę ze skurczami za pomocą rumianku, Możemy zastosować nie tylko herbatę rumiankową, ale również olejek eteryczny na bazie rumianku, który wmasowujemy w miejsce bólu. Na rynku suplementacji bez problemu kupimy rumianek w formie torebek do naparu, który możemy wykorzystać do stworzenia własnego olejku do smarowania. 

Sok z wiśni

Według niektórych wyczynowych sportowców sok z wiśni jest doskonałym sposobem na to, aby obniżyć stan zapalny mięśni i przeciwdziałać bólom mięśniowym. Dość często korzystają z niego biegacze. Oczywiście mowa tutaj o czystym soku z wiśni bez dodatku cukrów czy dodatków smakowych. Jego naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające skutecznie rozluźniają zmęczone i obolałe mięśnie. Soku z wiśni szukać należy na półkach z bio produktami. Unikaj produktów marketowych, które zawierają bardzo dużą zawartość cukrów. 

Koktajle jagodowe

Kolejny sposób na obolałe mięśnie to spożywanie jagód. Jak wykazują badania, spożywanie koktajlu z jagód przed i po treningu skutecznie przyspiesza regenerację uszkodzonych mięśni. Jagody posiadają silne działanie przeciwzapalne, zmniejszają stres oksydacyjny, jak i stany zapalne w mięśniach. Najlepiej korzystać ze świeżych jagód, które dostępne są w sklepach. Sceptycy zastosowania antyoksydantów okołotreningowo mogą spożywać jagody w ciągu dnia. 

Pieprz Cayenne

Kapsaicyna, która zawarta jest w pieprzu cayenne, dodawana jest do suplementów, aby poprawić ich wchłanianie. Posiada ona jednak jeszcze jedną bardzo ważną właściwość - powoduje rozluźnienie mięśni, co skutecznie wykorzystywane jest przez osoby cierpiące na bóle mięśniowe i przewlekłe skurcze mięśniowe. Pieprz kajeński kupimy bez problemu w sklepie z przyprawami lub jako suplement standaryzowany na zawartość procentową kapsaicyny. Wykorzystywany jest nie tylko w formie suplementu diety, ale również jako element maści rozgrzewających, które służą do masażu obolałych mięśni. 

Witamina D

Niedobory witaminy D również mogą powodować problemy ze skurczami mięśniowymi. Jej ilość powinna być dostosowana do masy ciała, ilości czasu spędzanego na słońcu, wieku czy też stylu życia. Dawka minimalna to 2000 IU na dobę, jednak sportowcy CZĘSTO spożywają po 4000 IU i więcej w ciągu dnia. Na rynku suplementacji dostępne są produkty o zawartości od 2000 IU do 8000 IU w jednej tabletce. Witamina D odpowiada za szereg funkcji układu mięśniowego oraz nerwowego, dlatego utrzymywanie jej optymalnego poziomu we krwi jest kluczowym elementem nie tylko zdrowia, ale i budowania sportowej formy. 

Magnez

Magnez jest najbardziej znanym minerałem, jeżeli mówimy o skurczach mięśniowych. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, nerwów, jak i układu kostnego. Pomimo że rzadko sobie to uświadamiamy, to znaczne bóle mięśniowe mogą być objawami, które sugerują, że w naszym ciele brakuje magnezu. Magnez obficie występuje w kaszach, migdałach, bananach, roślinach strączkowych. W suplementacji najlepiej stosować cytrynian magnezu lub też produkty w formie ZMA. 

Odpoczynek

Odpowiednia ilość snu i odpoczynku jest tym elementem, który pozwoli Twojemu ciału odpocząć i rozluźnić mięśnie. Upewnij się dodatkowo, że pijesz odpowiednią ilość płynów, a Twój sen jest optymalnej jakości.

Co warto zapamiętać?

  1. Skurcze mięśniowe zazwyczaj spowodowane są niedoborami minerałów w diecie.
  2. Zastosuj magnez, witaminę B6, witaminę D3, aby pozbyć się kurczy mięśniowych.
  3. Zadbaj o odpowiednią ilość płynów w diecie.
  4. Regularnie się rozciągaj i utrzymuj pełne zakresy ruchów w stawach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.