Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Niagen - cudowna witamina

Niagen - cudowna witamina
W obecnych czasach, kiedy to żyjemy w świecie przetworzonej żywności i otaczają nas różnego rodzaju ksenobiotyki nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować jakości pokarmu, jaki spożywamy, wody, którą pijemy czy zanieczyszczonego powietrza, które wdychamy.

Wielu z nas zastanawia się nad suplementacją, która by w znacznym stopniu zregenerowała nasz organizm i poprawiła jego funkcjonowanie. Jednym z nielicznych związków, które w dobie wstępnych badań dają bardzo optymistyczne wyniki, jest pochodna witaminy B3.

Charakterystyka

Rybozyd nikotynamidu, występujący pod nazwą niagen, jest pochodną witaminy B3.  Ma on istotne znaczenie w przemianie do NAD+, organicznego związku chemicznego odgrywającego istotną rolę w procesach biochemicznych organizmu. Wśród licznych jego funkcji, wyróżnić można: 

 • regulację metabolizmu energetycznego,
 • wpływ na procesy starzenia się komórek,
 • pracę układu nerwowego,
 • pracę mitochondriów,
 • utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia,
 • sprawność umysłową.

Rybozyd nikotynamidu ulegając przemianie do NAD+ wpływa pośrednio na zwiększenie jego poziomu w organizmie. To z kolei przekłada się na zwiększenie aktywacji szczególnych białek – sirtuin (SIR, SIR2). Wyjątkowość tych białek polega na odgrywaniu przez nie ważnych procesów enzymatycznych:

 • naprawa DNA
 • regulacja transkrypcji
 • utrzymanie stabilności chromosomów

Prostym językiem stwierdzić można, że białka te decydują o tym, jak nasz organizm reaguje na dietę, aktywność fizyczną, stres i różne czynniki środowiskowe. Dlatego też określone zostały przez naukowców jako najważniejsze białka w organizmie człowieka.

Wydaje się więc, że skoro niagen wpływa na poziom NAD+ i pośrednio aktywację białek SIR, jest związkiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Czy jednak przekłada się to na praktykę? Badania w tym kierunku są obiecujące.

Właściwości

Jedną z głównych zalet, jakie teoretycznie niesie za sobą NAD+ na w poziomie homeostazy, jest utrzymanie witalności organizmu i spowolnienie procesów starzenia. Szwajcarscy naukowcy wykazali, iż suplementacja rybozydem nikotynaminu wpływa w znaczny sposób na przywrócenie procesów regeneracji organizmu u podstarzałych myszy. Poprawa regeneracji to zmniejszenie degradacji komórek i tkanek, czyli spowolnienie procesów starzenia się organizmu. Po przeanalizowaniu wyników badań okazało się, że u myszy nastąpił wzrost aktywności mitochondriów, które pobudziły tkanki do regeneracji. Przełożyło się to na wzrost masy mięśniowej, jakości skóry i sprawności umysłowej, a w konsekwencji żywotność myszy.

Według naukowców wyniki tych badań dają bardzo szerokie pole do walki z:

 • chorobami degeneracyjnymi mózgu, między innymi Alzheimerem,
 • zmarszczkami i chorobami skórnymi,
 • chorobami wątroby, nerek, mięśni,
 • regeneracją organizmu po zastosowaniu leczenia radioterapią. 

W kolejnym badaniu, przeprowadzonym przez naukowców z USA, zaobserwowano pozytywny wpływ rybozydu nikotynamidu na zmniejszenie neuropatii i insulinooporności u gryzoni z cukrzycą.

Podsumowanie

Rybozyd nikotynamidu niewątpliwie jest bardzo ciekawym i perspektywicznym związkiem. Wciąż jednak jest na etapie badań i więcej na jego temat będziemy mogli dowiedzieć się w niedalekiej przyszłości. Jest z nim jednak związanych kilka problemów. Suplement niagen opatentowany został przez jedną firmę, co w znacznym stopniu utrudnia prace nad nim i wypuszczanie na rynek. To z kolei przekłada się na dość wysoką cenę.