Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tryptofan - aminokwas na dobry nastrój

Nie dopisuje humor, nie wysypiamy się i ciężko się powstrzymać od kolejnej kostki czekolady nie musi to oznaczać od razu depresji. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasze gorsze samopoczucie wynika z niedoborów w diecie. Za spokojny sen odpowiada melatonina, z kolei nastrój poprawia się w obecności serotoniny. Produkcję obu związków wspomaga aminokwas zwany tryptofanem. Należy on do grupy aminokwasów egzogennych, który odgrywa istotną rolę w regulacji układu nerwowego.

Oprócz funkcji związanych z melatoniną i serotoniną, tryptofan wpływa także na wzrok, chroniąc oko przed promieniami słonecznymi oraz na odporność, ponieważ wspiera układ immunologiczny człowieka.

Gdzie występuje tryptofan?

Chcąc wzbogacić dietę o ten związek można to zrobić poprzez jedzenie takich produktów jak: chude ryby, szparagi, pestki dyni, pestki słonecznika, soję, parmezan, banany oraz rośliny strączkowe.

Jeżeli natomiast nasze zapotrzebowanie jest większe niż jesteśmy sobie w stanie zapewnić z pożywienia, wówczas mamy jeszcze opcję suplementacji. Warto też wiedzieć, że przyjmowanie równocześnie magnezu i witaminy B6 przyspieszy wchłanianie się aminokwasu.

Skutki niedoboru i nadmiaru tryptofanu

Niedobory aminokwasu związane są zwykle z niewłaściwą dietą lub bardzo nerwowym okresem w życiu. Głównym i najbardziej odczuwalnym skutkiem braku tryptofanu jest obniżenie nastroju, pogorszenie jakości snu, co w konsekwencji może prowadzić do stanów depresyjnych oraz bezsenności. Aminokwas reguluje także uczucie sytości, więc w momencie kiedy jest ono zaburzone możemy częściej odczuwać głód, podjadać, a w konsekwencji przytyć. Pogorszony nastrój i uczucie głodu rekompensowane jest jedzeniem.

W dłuższej perspektywie, przy bardzo dużych niedoborach można zaobserwować upośledzenie wzrostu, mniejszą ilość białka we krwi, anemię czy otłuszczenie wątroby. Dotyczy to naprawdę sporych niedoborów.

Tak jak każda suplementacja to i ta powinna być prowadzona rozsądnie, bowiem przesada w żadną stronę nie jest dobra. Nadmiar tego aminokwasu nie sprawi, że będziemy emanować niekończącą się pozytywną energią. Spowoduje on raczej bóle głowy czy żołądka, może upośledzić koordynację ruchową, daje uczucie suchości w ustach, a także wpływa na pojawienie się uczucia senności.

Podsumowanie

Tryptofan to bardzo ciekawy aminokwas, który bierze udział w produkcji melatoniny oraz serotoniny w naszym organizmie. Dzięki temu może znacząco wpłynąć na utrzymanie dobrego nastroju, poprawę jakości snu oraz regulację apetytu, abyśmy nie zajadali swoich smutków. Występuje naturalnie w niektórych produktach, ale popularny jest również jako suplement, który można dostać w czystej postaci lub jako składnik innego suplementu, np. aminokwasy EAA. Dzienna dawka tryptofanu dla dorosłej osoby wynosi 500mg.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.