Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Witamina D zwiększy siłę Twoich mięśni

Istnieje coraz więcej powodów, dla których osoby aktywne fizycznie powinny zainteresować się witaminą D. Opublikowane w ostatnich latach badania wskazują, że związek ten nie tylko uczestniczy w gospodarce wapniowo-fosforanowej oddziałując na stan zdrowia zębów i kości, ale także chroni przed wieloma chorobami oraz – co niezmiernie interesujące – wpływać może na rozwój formy sportowej! W ostatnich latach opublikowano badania, które wskazują na zależność pomiędzy poziomem witaminy D a siłą mięśni!

Interesujące badanie z udziałem młodych dziewcząt

Niezwykle interesujące wydają się wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez grupę brytyjskich naukowców z udziałem 99 dziewcząt w wieku 12 – 14 lat. Wyniki badania pokazały, że aż u ¾ uczestniczek występują niedobory witaminy D, a co istotnie nie było to związane z występowaniem żadnych objawów zewnętrznych. Zauważono także, że dziewczęta, u których poziom witaminy D w krwiobiegu był wyższy, wyraźnie lepiej przeszły testy ze sprawności fizycznej, ze względu na większą siłę i wytrzymałość mięśni.

Najnowsze wyniki badań z udziałem osób dorosłych

Do takich samych wniosków doszli amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili niedawno podobny eksperyment z udziałem osób dorosłych. Również i w tym wypadku lepsze wyniki siłowe zaobserwowano u uczestników z wyższym poziomem witaminy D w krwiobiegu. Autorzy projektu nie potrafili dokładnie wyjaśnić tej zależności, ale jako jedną z możliwości wskazali wpływ witaminy D na aktywność androgenów. Faktycznie, istnieją badania naukowe wskazujące, iż poziom witaminy D skorelowany jest z produkcją testosteronu u mężczyzn.

Problem z pokryciem zapotrzebowania

Tak naprawdę z żywnością dostarczamy stosunkowo niewiele witaminy D, a większość zapotrzebowania pokrywamy zazwyczaj poprzez ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Stąd też przez większą część roku cierpimy na niedobory tego związku. O ile latem nie musimy specjalnie dbać o odpowiednie spożycie witaminy D z pożywieniem (o ile nie unikamy słońca), tak jesienią, zimą i wiosną powinniśmy się tą kwestią zainteresować. Tłuste ryby, owoce morza, podroby, tłuszcz mleczny i jaja – to dobre źródła witaminy D i powinno znaleźć się dla nich miejsce w zdrowej diecie. Najlepiej poziom tego związku jest po prostu zbadać i w razie potrzeby można także wprowadzić dodatkową suplementację.

Podsumowanie

Witamina D, oprócz tego, że wpływa na stan zdrowia zębów i kości, ma także wiele innych walorów. Okazuje się, że odpowiedni jej status w organizmie nie tylko zmniejsza ryzyko wielu chorób, ale także pozytywnie wpływa na rozwój zdolności wysiłkowych takich jak siła mięśni.

Źródła: • Ward KA, Das G, Berry JL, Roberts SA, Rawer R, Adams JE, Mughal Z. Vitamin D status and muscle function in post-menarchal adolescent girls. J Clin Endocrinol Metab. 2009 Feb;94(2):559-63. • Grimaldi AS, Parker BA, Capizzi JA, Clarkson PM, Pescatello LS, White MC, Thompson PD. 25(OH) vitamin D is associated with greater muscle strength in healthy men and women. Med Sci Sports Exerc. 2013 Jan;45(1):157-62.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.