Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś pomijać rozgrzewki

5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś pomijać rozgrzewki
Jeśli masz mało czasu na trening, to może Cię kusić, żeby skrócić lub nawet pominąć rozgrzewkę. Absolutnie tego nie rób. Jeśli masz z czegoś zrezygnować, to z jakiegoś ćwiczenia, ale nie z rozgrzewki.

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

Rozgrzewka przygotowuje Twoje ciało do ciężkiej pracy i zwiększa bezpieczeństwo treningu.

Podnosi wewnętrzną temperaturę ciała

Jednym z powodów, dla których rozgrzewka jest istotna to podwyższenie temperatury mięśni i ścięgien. Ciepłe mięśnie lepiej funkcjonują, człowiek czuje, że łatwiej mu podchodzić do ćwiczeń, a ponadto zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Rozgrzewka zwiększa przepływ krwi do pracujących mięśni

Pięciominutowa lub dziesięciominutowa rozgrzewka zwiększa przepływ krwi do pracujących mięśni. To z kolei zwiększa dostarczanie tlenu do mięśni, co zapewnia lepszą wydajność. Komórki mięśniowe mogą lepiej wytwarzać stały dopływ ATP - źródła energii, które napędza skurcze mięśni.

Rozgrzewka jest ważna dla serca

Jeśli podejdziesz do treningu o wysokiej intensywności bez rozgrzewki, zmuszasz swoje serce, aby gwałtownie przeskoczyło ze stanu spoczynku do stanu, w którym jest zmuszone do bardzo ciężkiej pracy. Jeśli się rozgrzewasz, tętno rośnie powoli i może w kontrolowany sposób dostosowywać się do wymagań ćwiczeń.

Rozgrzewka poprawia wydajność

Po rozgrzewce ciało jest bardziej elastyczne i gotowe do ruchu. Ponadto Twoje stawy mają większy zakres ruchu, dzięki czemu poprawia się efektywność ćwiczeń.

Rozgrzewka przygotowuje do pracy również Twój umysł

Rozgrzewka przed treningiem zwiększa również przepływ krwi do mózgu, co pomaga w uzyskaniu lepszej koncentracji i motywacji podczas treningu. Czasami ciężko nam wstać z kanapy i zebrać się w sobie, żeby zacząć trening, ale zwróć uwagę, że jak już zaczniesz, to nagle całkowicie zmieniają się Twoje nastroje. To właśnie zasługa rozgrzewki.

Podsumowanie

Nigdy nie skracaj ani nie pomijaj rozgrzewki. Jest ważna ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Rozgrzanie mięśni zmniejsza ryzyko kontuzji. Ponadto sprawia, że trening jest efektywniejszy. Po pierwsze dlatego, że Twoje ciało lepiej funkcjonuje, ma większy zakres ruchu, a po drugie nabierasz lepszego nastawienia do ćwiczeń.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.