Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś pomijać rozgrzewki

5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś pomijać rozgrzewki
Jeśli masz mało czasu na trening, to może Cię kusić, żeby skrócić lub nawet pominąć rozgrzewkę. Absolutnie tego nie rób. Jeśli masz z czegoś zrezygnować, to z jakiegoś ćwiczenia, ale nie z rozgrzewki.

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

Rozgrzewka przygotowuje Twoje ciało do ciężkiej pracy i zwiększa bezpieczeństwo treningu.

Podnosi wewnętrzną temperaturę ciała

Jednym z powodów, dla których rozgrzewka jest istotna to podwyższenie temperatury mięśni i ścięgien. Ciepłe mięśnie lepiej funkcjonują, człowiek czuje, że łatwiej mu podchodzić do ćwiczeń, a ponadto zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Rozgrzewka zwiększa przepływ krwi do pracujących mięśni

Pięciominutowa lub dziesięciominutowa rozgrzewka zwiększa przepływ krwi do pracujących mięśni. To z kolei zwiększa dostarczanie tlenu do mięśni, co zapewnia lepszą wydajność. Komórki mięśniowe mogą lepiej wytwarzać stały dopływ ATP - źródła energii, które napędza skurcze mięśni.

Rozgrzewka jest ważna dla serca

Jeśli podejdziesz do treningu o wysokiej intensywności bez rozgrzewki, zmuszasz swoje serce, aby gwałtownie przeskoczyło ze stanu spoczynku do stanu, w którym jest zmuszone do bardzo ciężkiej pracy. Jeśli się rozgrzewasz, tętno rośnie powoli i może w kontrolowany sposób dostosowywać się do wymagań ćwiczeń.

Rozgrzewka poprawia wydajność

Po rozgrzewce ciało jest bardziej elastyczne i gotowe do ruchu. Ponadto Twoje stawy mają większy zakres ruchu, dzięki czemu poprawia się efektywność ćwiczeń.

Rozgrzewka przygotowuje do pracy również Twój umysł

Rozgrzewka przed treningiem zwiększa również przepływ krwi do mózgu, co pomaga w uzyskaniu lepszej koncentracji i motywacji podczas treningu. Czasami ciężko nam wstać z kanapy i zebrać się w sobie, żeby zacząć trening, ale zwróć uwagę, że jak już zaczniesz, to nagle całkowicie zmieniają się Twoje nastroje. To właśnie zasługa rozgrzewki.

Podsumowanie

Nigdy nie skracaj ani nie pomijaj rozgrzewki. Jest ważna ze względu na Twoje bezpieczeństwo. Rozgrzanie mięśni zmniejsza ryzyko kontuzji. Ponadto sprawia, że trening jest efektywniejszy. Po pierwsze dlatego, że Twoje ciało lepiej funkcjonuje, ma większy zakres ruchu, a po drugie nabierasz lepszego nastawienia do ćwiczeń.