Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co robić w trakcie przerwy pomiędzy seriami?

Co robić w trakcie przerwy pomiędzy seriami?
Przerwy między seriami są tak samo ważne jak same serie. Jest to czas, w którym nasze mięśnie odpoczywają przed kolejnym wysiłkiem. Zwykle jednak częściej skupiamy się na kontroli liczby powtórzeń czy doborze ciężaru niż nad tym, jak wykorzystać czas przerwy a przecież im lepiej go wykorzystasz, tym będziesz mieć większe korzyści z całego treningu.

Co robić w trakcie przerw?

Jak najlepiej spożytkować ten czas?

Ile w ogóle trwają takie przerwy? Wszystko zależy od celu Twojego treningu. Jeżeli jesteś na etapie zwiększania siły, wówczas Twoje przerwy będą dłuższe niż u osoby, której celem jest poprawa wytrzymałości. Różnice będą także w zależności od ilości zaangażowanych grup mięśniowych – dłuższe, jeśli angażujemy więcej partii mięśniowe, krótsze, kiedy skupiamy się na jednej. Zwykle przerwy trwają od 30 sekund do 3-4 minut, w zależności od indywidualnych założeń.

Czy przerwa między seriami oznacza leżenie na ławce?

Choć mamy odpocząć w trakcie jej trwania, to wcale nie chodzi o "drzemkę" czy też leżenie i dochodzenie do siebie. Przerwę między seriami najlepiej spędzić w ruchu, co oznacza spokojny chód czy rozluźnianie mięśni. Możesz lekko poruszać ćwiczoną partią, niekoniecznie rozciągać, ale wykonywać te same ruchy co w trakcie serii, bez obciążenia lub po prostu poruszać w jakikolwiek inny sposób. Dzięki temu zwiększysz przepływ krwi w mięśniach, dostarczając im potrzebnych składników odżywczych.

Czy oddech jest ważny?

Nie musisz robić złożonych ćwiczeń oddechowych, ale postaraj się w przerwie między seriami oddychać równomiernie i głęboko, żeby się uspokoił. Przerwy są właśnie po to, żeby ten oddech uspokoić.

Czy można pić wodę?

Tak, jak najbardziej. Wodę czy inny napój, który zabierasz ze sobą na trening. Napij się trochę, tyle ile potrzebujesz, uwzględniając komfort ćwiczenia w kolejnych seriach. Nadmiar płynów może przyczynić się do kolki, czy tzw. ulewania, a to chyba mało przyjemne.

Co jeszcze można zrobić w trakcie przerwy?

  • szybkie notatki treningowe, jeśli prowadzisz dziennik,
  • przygotowanie sprzętu do kolejnej serii czy nowego ćwiczenia,
  • zmiana utworu na swojej playliście – uważaj jednak żeby się to nie zmieniło w 30 minut poszukiwania odpowiedniej nuty,
  • sprint do toalety :)

Czego nie robić w trakcie przerw?

Kiedy idziesz na trening, to skup się na treningu. Unikaj czynności, które Cię rozpraszają, bo mogą znacząco wydłużyć czas przerwy i wpłynąć negatywnie na Twój trening.

Do takich rozpraszaczy należy:

  • Telefon – jeśli nie musisz, nie zaglądaj do niego. Być może chcesz odpisać na jedną wiadomość, ale bardzo często ta jedna wiadomość zamienia się w dłuższą konwersację.
  • Znajomi – choć fajnie jest ćwiczyć z partnerem treningowym, albo spotkać znajomego na siłowni, to jednak pamiętaj, że jesteś na treningu. Nie ma nic złego w krótkiej rozmowie, ale kontroluj ten czas...
  • Lustro – skontroluj swoją technikę, ale na tym zakończ. Przeglądanie się w lustrze, żeby zrobić dwudzieste selfie zostaw sobie na później.

Podsumowanie

Przerwy między seriami są równie ważne, jak same serie. Postaraj się kontrolować czas ich trwania oraz to, co robisz. Postaw na lekki ruch, uspokojenie oddechu. Nie trać koncentracji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.