Jedną z korzyści ćwiczeń aerobowych jest ich wpływ na zdrowie naszego mózgu. Być może więcej mówi się o korzyściach zdrowotnych dla serca, ale warto wiedzieć, że tego rodzaju trening zwiększa objętość w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i funkcje poznawcze. Ponadto regularne zwiększanie akcji serca poprzez trening aerobowy zmniejsza ryzyko demencji
Czy joga może mieć takie same korzyści dla zdrowia mózgu, jak ćwiczenia aerobowe? Jest to trochę inny rodzaj treningu, ale również przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych. Jest ona dobrym lekiem na stres, a ponadto poprawia wytrzymałość mięśni, równowagę i elastyczność.
Jak jednak porównać jogę do treningu aerobowego, skoro joga nie podnosi tętna w taki sposób, jak np. bieganie?
Okazuje się, że mimo braku znacznego przyspieszenia akcji serca, joga daje podobne korzyści dla zdrowia mózgu, co ćwiczenia aerobowe.
Co mówią na ten temat badania?
Naukowcy przeanalizowali wyniki 11 badań i opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie Brain Plasticity. Na podstawie danych analizowali oni związek pomiędzy praktykowaniem jogi a zdrowiem mózgu. Głównym celem było porównanie objętości mózgu osób, które jeszcze nie zaczęły trenować jogi i po 10-24 tygodniach praktykowania jogi hatha. Hatha joga to jedna z najstarszych i najbardziej znanych tradycji indyjskiej jogi. Obejmuje ona ćwiczenia zarówno fizyczne, jak i oddechowe. Bazą hatha jogi są trzy elementy – asany, czyli pozycje ciała, sześć procesów oczyszczających, tzw. Krija, oraz kontrola oddechu zwana pranajama. W tej odmianie jogi trochę mniej ważna jest metafizyka, a istotniejsza jest siła fizyczna.
Zamiast korzystać z testów pamięci, naukowcy przeanalizowali dane oparte na obrazowaniu mózgu. Obserwowali oni, jak zmieniała się objętość różnych obszarów mózgu. Byli zaskoczeni, kiedy się okazało, że powiększają się te same części mózgu, które zwiększają objętość u osób ćwiczących aerobowo.
Obszary mózgu, które zwiększyły objętość, to kora przedczołowa mózgu, obszar zaangażowany w podejmowanie decyzji i wykonywanie zadań. Powiększone było także ciało migdałowate, część mózgu związana z regulacją emocji. Wszystkie te zmiany są bardzo podobne do zmian zachodzących u osób trenujących aerobowo.
Jeszcze inne badania pokazują, że praktykujący jogę mają większą objętość w takich częściach mózgu, jak: kora somatosensoryczna, kora wzrokowa i wyższa kora ciemieniowa.
Zatem joga może mieć istotny wpływ na objętość mózgu i może wywierać pozytywny wpływ na jego zdrowie.
Czy joga daje takie same korzyści, jak ćwiczenia aerobowe?
Choć trenowanie jogi lub aerobów może zwiększyć objętość mózgu w kluczowych częściach, to mechanizm przy obu aktywnościach może być całkiem inny. Jedna z teorii mówi, że joga poprawia kontrolę emocjonalną i pomaga zmniejszyć stres i niepokój. To może wyjaśniać niektóre zmiany w mózgu, których ludzie doświadczają podczas jogi. Badania pokazują, że emocje również fizycznie wpływają na mózg. Na przykład, u osoby z kliniczną depresją zmniejsza się objętość mózgu w niektórych jego częściach. Ponadto niektóre badania pokazują, że joga obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. Można oczekiwać, że spadek poziomu kortyzolu będzie również sprzyjał zdrowiu mózgu. Najgroźniejszy jest przewlekły stres, ponieważ działa on negatywnie na nasz mózg przez dłuższy czas, zaburzając pracę komórek mózgowych, prowadząc do utraty objętości mózgu. Dlatego właśnie joga może korzystnie wpływać na zdrowie mózgu – zwiększając koncentrację i zmniejszając aktywność części układu nerwowego „walcz lub uciekaj”.
Podsumowanie
Joga nie zastępuje ćwiczeń aerobowych, ale może przynosić podobne korzyści zdrowotne, szczególnie jeśli chodzi o nasz mózg. Joga zwiększa objętość mózgu w kluczowych obszarach, związanych z funkcjami poznawczymi i zapamiętywaniem.
To dwa odrębne światy i ciężko by było uzyskać ten sam efekt. Trening cardio ma poprawić wydolność sercowo-naczyniową, a joga przede wszystkim zrelaksować i poprawić mobilność naszego ciała.
Ćwiczenia aerobowe zwiększają również poziom neurotroficznego czynnika mózgowego (BDNF), czynnika wzrostu, który pomaga mózgowi tworzyć nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Wydolność tlenowa jest wskaźnikiem zdrowia i sprawności układu sercowo-naczyniowego, a większa wydolność to i szansa na dłuższe życie.
Możesz postawić na jedną z tych dziedzin, bądź korzystać z obu. I to nawet lepsza opcja, bo jak już wiesz, każdy z tych treningów przynosi nieco inne korzyści.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.