Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy tenis to drogi sport?

Czy tenis to drogi sport?
Tenis bywa postrzegany jako ulubiona rozrywka snobistycznej klasy średniej. Miewa opinię dyscypliny zbyt trudnej, by od razu po rozpoczęciu nauki zacząć czerpać z niej przyjemność. Postrzegany jest również jako sport drogi i ekskluzywny. Ile w rzeczywistości kosztuje ten sport?

Na czym polega gra w tenisa?

Tenis to dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym. Polega na przebijaniu za pomocą rakiety tenisowej piłki ponad siatką na pole przeciwnika. Może być rozgrywana indywidualnie lub w zespołach dwuosobowych. Tenis zaliczany jest do letnich dyscyplin olimpijskich.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Jednak początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Mnisi grali dłońmi, a piłki wykonane były z drewna. Słowo tenis wywodzi się od francuskiego tenez, będącego formą trybu rozkazującego od czasownika tenir oznaczającego Gramy!

Najważniejszymi rozgrywkami tenisowymi w roku są cztery turnieje tworzące tzw. Wielki Szlem: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open.

Kto może grać w tenisa?

Tenis jest grą dla każdego. Rozpocząć naukę można w każdym wieku. Już 5-6 latkowie mogą próbować uczyć się grać. W przypadku osób dorosłych nie ma ograniczeń wiekowych. Zależy to jedynie od sprawności i braku przeciwwskazań zdrowotnych. Do gry w tenisa nie potrzebujemy ogromnej siły. Tak naprawdę siła uderzenia zależy przede wszystkim od dobrej techniki. Na rekreacyjnym poziomie gry nie jest wymagana również ogromna kondycja i wytrzymałość. Przydadzą się one jednak, jeśli planujemy uprawiać ten sport na wyższym poziomie. Jeśli ktoś naprawdę myśli o podboju światowych kortów, to górną granicą wieku, w jakim powinien rozpocząć treningi jest 9 rok życia.

Tenis nie jest też raczej sportem kontuzjogennym. Ważne jednak by od początku uczyć się gry z odpowiednią techniką. Pomoże to uniknąć kontuzji takich jak uszkodzenia barku, nadgarstka czy tak zwanego łokcia tenisisty.

Ile kosztuje gra w tenisa?

W związku z ogromnym znaczeniem techniki w tym sporcie swoją przygodę warto zacząć od indywidualnych lekcji lub zajęć w szkółce tenisowej. Indywidualna godzina zajęć z instruktorem tenisa to koszt rzędu 60-100zł. Należy zwrócić uwagę, czy wliczone jest w to wynajęcie kortu.

Ceny wynajęcia kortów tenisowych są zróżnicowane. Zależą od lokalizacji, godzin, w których planujemy wynająć kort oraz od pory roku. Latem wynajęcie kortu jest sporo tańsze niż zimą. Jest to spowodowane tym, że latem możemy grać na świeżym powietrzu. Zimą natomiast potrzebne są osłaniające balony i ich ogrzanie, co oczywiście zwiększa koszta. Wynajęcie kortu do południa jest sporo tańsze niż wynajęcie go w godzinach popołudniowych. Przykładowo w Warszawie, latem, w godzinach 9-14 można wynająć kort już za 25 złotych za 60 minut gry. Jednak jeśli zechcemy zagrać na dokładnie tym samym korcie w zimową sobotę, musimy wyciągnąć z portfela 75 złotych. Aby znaleźć najbliższy kort, wystarczy posłużyć się wyszukiwarką internetową. Powinniśmy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji.

Tenis jest trudnym i technicznym sportem, dlatego oczywiste jest, że trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. To jak szybko zobaczymy rezultaty naszej nauki, zależy w dużej mierze od naszej systematyczności. Czasami nawet na pierwszej godzinie treningu widać już pierwsze efekty. Aby bardzo dobrze grać w tenisa, trzeba trenować regularnie wiele lat. Natomiast przez 2-3 miesiące można nauczyć się podstaw grania w tenisa.

Czego będziemy potrzebować do gry w tenisa?

Wynajęcie kortu oraz wykupienie lekcji u trenera to jednak niejedyne koszty, jakie musimy ponieść, aby grać w tenisa. Potrzebujemy jeszcze oczywiście rakiety tenisowej oraz odpowiedniego stroju.

Przy wyborze rakiety najistotniejsza jest jej długość i waga. Sprzęt dobiera się na podstawie wzrostu, budowy fizycznej i sprawności zainteresowanego. W przypadku dzieci cena rakiety waha się w granicach 90-300zł. W przypadku osób dorosłych ceny mogą być nieco wyższe. Ceny dobrych rakiet, zwłaszcza tych sygnowanych nazwiskiem największych gwiazd tenisa, mogą przekroczyć nawet 700 złotych.

Do rakiety potrzebujemy również specjalną torbę, w której będziemy mogli ją przenosić. To koszt rzędy od 100 do 300 zł.

Poza rakietą i torbą potrzebujemy również odpowiednie obuwie. Obuwie tenisowe powinno dobrze przylegać do stopy i trzymać w ryzach kostkę. Podczas gry wykonuje się sporo nagłych zwrotów, które przy nieodpowiednio dobranych butach mogą spowodować kontuzję. Ceny juniorskiego obuwia tenisowego zaczynają się już od około 100 złotych. W przypadku osób dorosłych buty to wydatek rzędu 200-500zł. Komplet odpowiedniej odzieży możemy nabyć już za około 100 zł. Parę czerwonych frotek do założenia na nadgarstek kupić można już za 15 złotych.

Całość wydatków na sprzęt i ubrania oscyluje w granicach 1000 zł. Jeśli porównamy tenis do biegania czy zajęć fitness to oczywiście okaże się, że jest to sport drogi. Jeśli jednak przyrównamy go przykładowo do kitesurfingu, okaże się, że koszta są porównywalne lub nawet niższe, przynajmniej w przypadku wymaganego sprzętu.

Podsumowanie

Bez wątpienia tenis to sport wymagający sporo cierpliwości i pracy oraz pewnych funduszy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można czerpać z niego satysfakcję, niezależnie od tego, czy mamy 10 lat, czy 60 lat.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.