Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak chronić i odciążyć kolana? Skuteczny sposób na zdrowie kolan!

Jak chronić i odciążyć kolana? Skuteczny sposób na zdrowie kolan!
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego dotyka miliony ludzi na całym świecie. Powoduje ból, sztywność i mniejszą mobilność, a w związku z tym może ograniczyć poziom aktywności fizycznej i obniżyć jakość życia. I chociaż wiemy, że ćwiczenia mogą wpływać na zdrowie kolan, to związek między określonymi rodzajami ćwiczeń, masą mięśniową i ryzykiem rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego nie jest jeszcze do końca jasny. Natomiast niedawne badanie opublikowane w cenionym czasopiśmie Journal of the American Medical Association (JAMA) rzuca nowe światło na ten ważny temat.

Jak masa mięśniowa może wpływać na zdrowie kolan?

Badanie opublikowane w JAMA skupiało się na 5000 osób, które obserwowano przez ponad 6 lat. Część uczestników była aktywna fizycznie i regularnie wykonywała trening siłowy, a część prowadziła siedzący tryb życia. Naukowcy odkryli, że osoby z mniejszą masą mięśniową kończyn dolnych były bardziej narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, niż te, które trenowały z obciążeniem i miały więcej mięśni. Pokazuje to również, że utrzymywanie silnych nóg i zwiększanie masy mięśniowej w dolnej części ciała może pomóc w ochronie przed chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Odkrycia te sugerują, że jeśli masz niską masę mięśniową w dolnej części ciała, powinieneś zachować ostrożność podczas częstego biegania, uprawiania sportów wymagających biegania lub skakania, a nawet prac ogrodniczych, ponieważ brak masy mięśniowej kończyn dolnych może narazić kolana na ryzyko.

Co dają silne mięśnie nóg?

Wniosek nasuwa się sam — warto wdrożyć do swoich aktywności także trening siłowy i zadbać o wzmocnienie mięśni w dolnych partiach ciała. Silne mięśnie czworogłowe wspierają kolana i pomagają im zachować zdrowie podczas wykonywania codziennych czynności. Mięśnie, które należy wzmocnić, aby zapewnić lepsze wsparcie kolana, to mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe, pośladki i łydki.

Pamiętaj jednak o równowadze i uwzględnij w swoim planie także ćwiczenia na górne partie ciała. Weź także pod uwagę fakt, że aby mięśnie rosły i stawały się silniejsze, to nie możesz być na dużym deficycie kalorycznym.

Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij powoli, skupiając się przede wszystkim na technice — na zwiększanie obciążenia przyjdzie czas. Daj swoim kościom i tkankom miękkim szansę na przystosowanie się do nowego obciążenia, jakie na nie wywierasz.

Jakie ćwiczenia angażują dolne partie ciała?

Ćwiczeń jest bardzo dużo i każde z nich może mieć po kilka wariantów w zależności od stopnia zaawansowania.

Do najpopularniejszych należą:

  • przysiad tylny,
  • przysiad przedni,
  • wypady,
  • wykroki chodzone,
  • wypychanie nóg na suwnicy,
  • uginanie kolan na maszynie,
  • prostowanie kolan na maszynie,
  • wspięcia na palce,
  • wznosy bioder ze sztangą.

Co jeszcze warto wiedzieć i zapamiętać?

Teraz masz kolejny powód, aby trenować siłowo i zwiększać masę mięśniową dolnych partii ciała – jest to korzystne dla zdrowia Twoich kolan. Dodatkowe wsparcie, jakie zapewniają mocne mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe, pośladki i łydki, działa jak system wsparcia dla kolan.

Należy także pamiętać o innych czynnikach ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Obejmują one:

  • wiek – ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia,
  • płeć – kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego niż mężczyźni,
  • otyłość i nadwaga – powodują większe obciążenie stawów kolanowych, zwiększając ich podatność na zwyrodnienia,
  • regularne przeciążanie kolan – uprawianie sportów, które zmuszają do przysiadów lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, zwiększa ryzyko, szczególnie jeśli podnosisz lub przysiadasz nieprawidłowo,
  • genetyka – niektórzy ludzie mogą odziedziczyć genetyczną predyspozycję do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • wcześniejsza kontuzja lub uraz kolana – urazy stawu kolanowego, nawet jeśli miały miejsce wiele lat temu, mogą zwiększyć ryzyko zwyrodnienia stawu kolanowego i choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • deformacje kości – urodzenie się ze zniekształconymi stawami lub wadliwą chrząstką naraża Cię na większe ryzyko,
  • niektóre choroby metaboliczne – jeśli cierpisz na cukrzycę i/lub chorobę zwaną hemochromatozą (nadmierne magazynowanie żelaza), ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów wzrasta,
  • wiotkość lub niestabilność stawów – luźniejsze i bardziej niestabilne stawy kolanowe stanowią czynnik ryzyka, zwłaszcza u kobiet.

Podsumowanie 

Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z tych czynników ryzyka, dbanie o kolana jest jeszcze ważniejsze. Podejdź do tego poważnie, poświęcając czas na wzmocnienie dolnej części ciała, szczególnie mięśni czworogłowych, ponieważ mocne mięśnie czworogłowe stanowią najlepszą ochronę przed chorobą zwyrodnieniową stawów i kontuzjami kolan.

Źródła: https://www.medpagetoday.com/rheumatology/arthritis/109892 https://theros.org.uk/information-and-support/bone-health/exercise-for-bones Resistance Exercise to Prevent and Manage Sarcopenia and Dynapenia - PMC (nih.gov) Knee Osteoarthritis: A Review of Pathogenesis and State-Of-The-Art Non-Operative Therapeutic Considerations - PubMed (nih.gov) https://medlineplus.gov/genetics/condition/osteoarthritis https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/arthritis-of-the-knee https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/knee-arthriti

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.