Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zmotywować się do biegania?

Jak zmotywować się do biegania?
Chciałbyś zacząć biegać, ale nie możesz się zmotywować do wyjścia z domu? Codziennie rano nastawiasz budzik, ale rezygnujesz dla dodatkowych minut snu? A może planujesz biegać po pracy, ale zawsze wygrywają jakieś inne sprawy? Najwyraźniej masz problem z motywacją. Może czas zastanowić się, dlaczego chcesz biegać i czy sprawia Ci to przyjemność…

Wymówki i utracona motywacja

Łatwo jest znaleźć wymówki, aby czegoś uniknąć, ale kluczem jest przeciwstawienie się tym wymówkom, podając powody, aby po prostu to zrobić.

Ta utracona motywacja budzi się wraz z Twoim działaniem, więc nie ma innej rady jak po prostu się zebrać w sobie i ruszyć. Brzmi nierealnie? W takim razie czytaj dalej, a być może niektóre z poniższych wskazówek uznasz za pomocne i warte wdrożenia.

Jak znaleźć motywację do regularnego biegania?

Niezależnie od tego, czy planujesz zacząć biegać od krótkich dystansów w spokojnym tempie, czy też masz już nieco wprawy i celujesz w dłuższe dystanse, albo intensywniejsze treningi, poniższe wskazówki mogą Cię zainspirować do działania.

Wyznaczaj sobie cele

Wyznaczanie celów to jedna z najlepszych praktyk. Problem w tym, że nie każdy umie to zrobić, bo wiele osób zaczyna od wielkich, ciężkich założeń np. przebiegnięcie maratonu, kiedy znacznie krótsze dystanse są totalnie poza zasięgiem. Oczywiście nie ma nic złego w takich celach, ale niech one będą gdzieś w tle, a Ty skup się na mniejszych, takich, których osiągnięcie jest w zasięgu ręki np.:

  • w kwietniu będę biegać 2-3 razy w tygodniu,
  • w każdym tygodniu przebiegnę min. 15 km,
  • podczas treningu utrzymam określone (realne) tempo na kilometr.

Mając plan na bieżące dni, łatwiej będzie Ci go zrealizować i podtrzymać motywację.

Przygotuj playlistę

Jeśli należysz do grupy osób, które słuchając muzyki czują moc, przygotuj sobie playlistę, do której będziesz biegać. Już szykując się do treningu, możesz włączyć pierwszy utwór i poczuć ten rytm. Z muzyką zdecydowanie łatwiej będzie Ci ruszyć w drogę.

Korzystaj z aplikacji

Aplikacja powiązana z zegarkiem sportowym albo chociaż smartfonem to świetny motywator. Kiedy rejestrujesz swoje wyniki i codziennie widzisz te wszystkie dane, wówczas w Twojej głowie rodzą się plany na kolejne treningi. Niektóre z aplikacji pozwalają na współdzielenie danych ze znajomymi albo dołączenie do biegowej społeczności, co w szczególności może wpłynąć na poziom motywacji.

Znajdź grupę

Znajdź jednego lub kilku partnerów treningowych, z którymi możesz ustalić harmonogram biegania. Umawiając się na wspólne treningi, macie pewność, że zawsze jedna strona będzie tą bardziej zmotywowaną i nie dopuści do rezygnacji z biegu. Macie różne stopnie wytrenowania i wspólny bieg nie ma sensu? Nie szkodzi — możecie wyjść razem na miejsce startu, każdy pobiegnie po swojemu i spotkacie się na mecie, albo już po treningu. Możecie także biegać solo, ale samo to, że będziecie rozmawiać o trenowaniu, swoich wynikach, samopoczuciu sprawi, że pozostaniecie w rytmie treningów.

Bądź elastyczny czasowo

Są dni, kiedy czas przecieka Ci między palcami. Często w sposób nieplanowany. Jeśli zakładałeś godzinny bieg, a musiałeś zostać dłużej w pracy, pozwól sobie na skrócenie czasu treningu do 30 minut. Lepiej zrobić cokolwiek, niż przesiedzieć cały dzień na kanapie. Zezwolenie sobie na taką elastyczność pozwoli Ci zachować systematyczność.

Ustal własne tempo

Jedyną osobą, przed którą musisz odpowiadać, jesteś Ty, więc nie krępuj się biegać z taką prędkością, jaka Ci odpowiada. Zdecyduj, czy wolisz biegać z maksymalną prędkością, czy raczej w spokojnym tempie. Niektórzy odpuszczają treningi, bo wmawiają sobie, że muszą biec w określonym tempie, bo… No właśnie — bo co? Jeśli trenujesz dla siebie, pozwól sobie na takie tempo, na jakie się czujesz. Jeśli w trakcie treningu poczujesz moc, wówczas przyspieszysz, jeśli nie, to i tak będziesz zadowolony, że wyszedłeś, a każdy trening to krok do lepszej kondycji, a przede wszystkim satysfakcji.

Zapisz się na lokalne zawody

W każdym mieście co jakiś czas organizowane są zawody na 5 czy 10 km. Czy to z okazji Dnia Niepodległości, Walentynek, pierwszego dnia wiosny itp. Zapisując się, opłacając udział i zaznaczając datę w kalendarzu, poczujesz malutką presję, żeby się przygotować. Taki rodzaj presji to bardziej motywacja i jest bardzo w porządku.

Nagradzaj siebie

Stwórz dla siebie system nagród. Wyznaczaj sobie cele i odhaczaj te, które są zrealizowane. Wymyśl do tego jakiś system nagród, który będzie dla Ciebie dodatkową motywacją. To może być rezerwacja masażu, nowa książka, kawa w kawiarni — co tylko chcesz.

Ubierz się odpowiednio do ćwiczenia, które chcesz wykonać

Dobry ubiór może mieć pozytywny wpływ na to, jak postrzegasz siebie i może zmotywować Cię do częstszego biegania. Kupuj odzież i buty do ćwiczeń, które będziesz nosić z przyjemnością. Możesz też wykorzystać swoje sportowe ubrania jako okazję do eksperymentowania ze stylami, których normalnie byś nie wypróbował. Może to oznaczać wypróbowanie jaskrawych kolorów lub noszenie szortów, kiedy normalnie byś tego nie zrobił. Dobrym patentem na motywację jest także przygotowanie sobie sportowego stroju dzień przed planowanym treningiem.

Podsumowanie

Znalezienie swojej wewnętrznej motywacji wcale nie jest trudne. Jeśli chcesz biegać rano zaraz po przebudzeniu, pomyśl, jak to cudownie będzie trenować w spokoju, kiedy większość miasta jeszcze śpi. Być może masz w pobliżu las lub park, gdzie będziesz mógł wsłuchać się w śpiew ptaków i czerpać przyjemność z bycia z przyrodą oraz pierwszych porannych promieni słonecznych. Ponadto zaraz po treningu czeka Cię to wspaniałe uczucie — zrobiłem coś dla siebie, dałem radę, czuję się fantastycznie! Pomyśl o tych emocjach przed treningiem, a zobaczysz, że ruszysz w trasę ze znacznie lepszym nastawieniem.

Źródła: Running Everyday: Benefits, Risks, Creating a Routine, and More (healthline.com) Endorphins: Functions, Levels, and Natural Boosts (healthline.com) What Are the Benefits of Sunlight? (healthline.com) Working Out in the Morning: 13 Benefits, Research, Tips, and More (healthline.com)

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.