Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie korzyści przynosi pilates?

Jakie korzyści przynosi pilates?
Trening na siłowni jest jedną z najbardziej efektywnych form wzmacniania i kształtowania sylwetki. Jednak nie każda kobieta jest jego zwolenniczką. Pamiętajmy, że trening siłowy to nie jedyna możliwość, na jaką możemy się zdecydować. Aktywności takie jak joga, pilates czy kalistenika mogą być ciekawą alternatywą lub dodatkiem do ćwiczeń na siłowni. W dzisiejszym artykule chciałabym bliżej przyjrzeć się metodzie o nieco tajemniczej i ciekawej nazwie – pilates.

Trochę historii

Pilates to metoda treningowa opracowana w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy – Niemca Josepha Huberta Pilatesa. Celem systemu ćwiczeń opracowanego przez Pilatesa miało być przede wszystkim rozciągnięcie oraz uelastycznienie wszystkich partii mięśniowych.

Joseph Pilates urodził się w 1880 roku w pobliżu Dusseldorfu w Niemczech. Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał z powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak. Dzięki ćwiczeniom fizycznym zmienił się w sprawnego i dobrze zbudowanego mężczyznę.

W 1912 roku wyjechał do Londynu. Po wybuchu I wojny światowej został internowany jako Niemiec. W tym czasie pracował nad doskonaleniem swojej metody treningowej, uczył również innych internowanych opracowanych przez siebie ćwiczeń.

Po wojnie Pilates wrócił do Niemiec. Jego metoda treningowa zyskała zainteresowanie wśród tancerzy.

W 1926 roku Pilates wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku razem ze swoją żoną Klarą założyli swój pierwszy zakład gimnastyki. Joseph zmarł 1967 roku, Klara prowadziła szkołę jeszcze kolejne 10 lat.

Pilates rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych w latach 70.

Dlaczego warto wybrać pilates?

Pilates stanowi idealne wprowadzenie do świata fitness. Nadaje się niemalże dla każdego, również dla kobiet w ciąży, osób starszych, a także osób po kontuzjach. W treningu pilates nie występują żadne gwałtowne ruchy czy podskoki, dzięki temu metoda ta nadaje się również dla osób po urazach oraz osób z problemami z sercem, a także osób z nadwagą. Trening ten nie obciąża bowiem stawów. Pilates charakteryzuje się powolnym i dokładnym wykonywaniem ćwiczeń. Pilates to świetny sposób na wyrobienie sobie nawyku prawidłowego oddychania oraz trzymania prawidłowej postawy ciała.

Jak działa pilates?

Głównym celem pilatesu jest poprawa postawy ciała, redukcja stresu, wzmocnienie mięśni oraz ich uelastycznienie. Metoda ta opiera się na precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, silnym napięciu mięśni tułowia, rytmicznym oddechu i dużej koncentracji na wykonywanych ćwiczeniach. Największy nacisk kładziony jest na mięśnie korpusu, gdyż to one odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W pilatesie znajdziemy więc sporo ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, pleców, okolicy bioder, pośladków i barków. Nacisk kładziony jest na jakość wykonywanych ruchów, a nie na ich ilość.

Jakie korzyści daje pilates?

  • Pilates przynosi zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne, ponieważ dzięki ćwiczeniom czujemy się lepiej i poprawia się nasze samopoczucie.
  • Zastanawiasz się, co daje regularne ćwiczenie tą metodą treningową?
  • Przede wszystkim wzmacniają się mięśnie, głównie korpusu, dzięki czemu poprawia się postawa ciała. Kręgosłup chroniony jest gorsetem mięśniowym, w wyniku czego jest odciążony i nie cierpimy z powodu jego bólu.
  • Dzięki ćwiczeniom pilates wzrasta świadomość własnego ciała, poprawia się koordynacja ruchowa i równowaga.
  • Ćwiczenia wpływają również na rozluźnienie ramion oraz karku, co bywa bardzo przydatne, jeśli spędzamy dużo czasu, siedząc przy komputerze.
  • Pilates łączy w sobie jogę, balet oraz ćwiczenia napinające mięśnie, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, ale nie prowadzą do ich rozbudowy.
  • Pilates minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Dzięki regularnym ćwiczeniom ciało zyskuje równowagę.
  • Zajęcia pilates mogą stanowić świetny dodatek do innej aktywności fizycznej. Będą również idealnym wyborem na start.

Przykładowe ćwiczenia

Skręty tułowia w siadzie

Siedząc na macie z wyprostowanymi nogami, wyciągamy obie ręce do boku, skręcamy tułów w prawą stronę, unosząc jednocześnie przeciwną nogę ugiętą w kolanie. W trakcie ćwiczenia napinamy brzuch.

Bird dog (unoszenie przeciwnej ręki i nogi w klęku)

Ćwiczenie zaczynamy od pozycji klęku podpartego. Przeciwną nogę i rękę wyciągnij jak najdalej, wydłużając tym samym kręgosłup, od czubka głowy po palce stóp. Ustawienie bioder i pleców pozostaje bez zmian. Kiedy prostujesz przeciwną rękę i nogę zrób wdech, w czasie odwodzenia wydychaj powietrze. Cały czas podciągaj pępek do kręgosłupa.

Unoszenie nogi w klęku z pompką

W pozycji klęku podpartego zegnij palce stóp i przyciągnij pępek do kręgosłupa. Wraz ze wdechem, napnij mięśnie brzucha i unieś oba kolana bardzo nisko nad podłogę. Po opuszczeniu kolan ugnij ramiona i unieś jednocześnie prostą nogę nad podłogę.

Wznosy bioder jednonóż leżąc na plecach

Połóż się na plecach. Wyprostowane wzdłuż tułowia ramiona oprzyj na podłodze, a nogi ugnij w kolanach. Jedną nogę unieś i wyprostuj. Ruch unoszenia bioder rozpocznij od dolnej części kręgosłupa. Kręg po kręgu unieś tułów nad podłogę do linii prostej.

Unoszenie nóg w leżeniu na boku

Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie ud i pośladków oraz mięśnie poprzeczne brzucha. Połóż się na boku. Głowę ułóż luźno na wyprostowanej ręce. Unieś obie nogi nad podłogę. Z wydechem unieś górną nogę nieco powyżej linii bioder.

Podsumowanie

Zajęcia pilates mogą stanowić świetny dodatek do innej aktywności fizycznej. Będą również idealnym wyborem na początek przygody z ćwiczeniami. Ćwicząc pilates nauczysz się odpowiednio oddychać, trzymać prawidłową postawę ciała, a także wzmocnisz i uelastycznisz mięśnie. Pilates to również dobry wybór dla osób po urazach, osób z nadwagą, z problemami sercowymi, a także dla kobiet w ciąży. Jeśli nigdy nie próbowałaś pilatesu, koniecznie to zrób.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.