Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kalistenika – czym jest Street Workout?

Kalistenika – czym jest Street Workout?
Tak naprawdę kalistenika nie jest niczym nowym. Początki kalisteniki sięgają jeszcze czasów starożytnej Grecji, kiedy to żołnierze, aby przygotować się do bitew, wykonywali ćwiczenia kalisteniczne, żyjąc w przekonaniu, że jest to doskonały sposób na zbudowanie ogromnej siły i sprawności.

Jest to wszelkiego rodzaju trening z wykorzystaniem własnej masy ciała. Aby trenować, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, który oferują siłownie. Wystarczy nam kawałek podłogi, aby zrobić dobry trening. Można wykorzystać również ogólnodostępne place do kalisteniki (inaczej zwane street workout parki), na których znajdziemy drążki oraz poręcze przystosowane do treningów. 

Ćwiczeń kalistenicznych jest naprawdę wiele. Często ludzie myślą, że kalistenika kończy się na pompkach, brzuszkach, podciągnięciach i dipach, jednak to tylko część ogromnej góry możliwości. Nie każdy wie, że te ćwiczenia można wykonywać na dziesiątki, jak nie setki sposobów, dzięki czemu można je dostosować do poziomu każdej osoby. Przykładem może być pompka, która wydaje się być oczywistym ćwiczeniem, jednak jest mnóstwo odmian, zaczynając od pompek przy ścianie, do pompek na kolanach, przez pompki w staniu na rękach i kolejne coraz to trudniejsze wariacje, do których można dążyć latami. 

Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się aktywności fizycznych w Polsce, zyskuje coraz większe grono pasjonatów, zawodników oraz zwolenników tej formy treningu. W Polsce jest sporo wydarzeń związanych z kalisteniką i street workoutem na wysokim poziomie, podmiotem przodującym w tej dziedzinie jest Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu, który na co dzień zajmuje się rozwojem tej właśnie dyscypliny, organizując różne warsztaty, szkolenia, pokazy oraz zawody.

Jak zacząć trenować?

Trzeba pamiętać, że najważniejsze w życiu jest nasze zdrowie. Z początku należy zapoznać się z techniką wykonywania wszelkich ćwiczeń, aby nie nabawić się kontuzji oraz przyspieszyć swój progres. Najlepszym źródłem wiedzy będą szkolenia prowadzone poprzez doświadczone organizacje np. Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu. Podczas szkoleń można wyciągnąć wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Innym źródłem wiedzy mogą być poradniki umieszczone na platformie YouTube. Wiele osób korzysta z tego sposobu zdobywania wiedzy, jednakże jest to wyłącznie wiedza teoretyczna. Nikt przez Internet nie spojrzy na technikę oglądającego i nie poprawi błędów typu nieodpowiednie ustawienie sylwetki. Niejednokrotnie przebywając na placach do kalisteniki, można spotkać kogoś bardziej doświadczonego, kto z dobrej woli będzie chciał pomóc i podpowiedzieć, co jeszcze można poprawić w swoich treningach. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie każda osoba wyglądająca na doświadczoną, posiada rzetelną wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Często może się zdarzyć tak, że zostaniemy wprowadzeni w błąd, z którego wyciągnie nas dopiero odpowiednie szkolenie czy też warsztaty.

Czym jest street workout?

Street workout w dosłownym tłumaczenie to uliczny trening. Ta forma aktywności fizycznej jest wzbogaconą formą treningu kalistenicznego. Nazwa "street workout" powstała około 2009 roku i została zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych.

Street workout można podzielić na 2 podkategorie:

  • kat. freestyle,
  • kat. siłowo-wytrzymałościowa.

Obie kategorie charakteryzują się innym podejściem do tej aktywności fizycznej. 

W kat. freestyle dodawane są różnego rodzaju elementy akrobatyczne oraz elementy gimnastyczne. 

W kat. siłowo-wytrzymałościowej wykonywane są podstawowe ćwiczenia kalisteniczne z dodatkowym ciężarem. Ćwiczenia są wykonywane na ilość. Obie z tych kategorii stanowią nierozłączoną część street workoutu.

Korzyści wynikające z kalisteniki?

  •  Ogromna siła i sprawność,
  •  atletyczna i harmonijna sylwetka,
  •  samodyscyplina,
  •  chęć bycia lepszym,
  •  zdrowe ciało i duch,
  •  nieprzeciętne umiejętności.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.