Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Problem: nadmierna potliwość

Problem: nadmierna potliwość
Z nadmierną potliwością wiąże się uczucie skrępowania, który dotyka zarówno osoby bezpośrednio borykające się z tą przypadłością jak i ich otoczenie. Dyskomfort potęguje fakt, że nadmiernej produkcji potu towarzyszy zazwyczaj nieprzyjemny zapach, który bardzo często w kojarzony jest z brakiem należytej dbałości o higienę. W efekcie nadpotliwość prowadzi do ograniczeń w kontaktach interpersonalnych, uprzykrzając zarówno życie zawodowe jak i towarzyskie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby by sobie z tą przypadłością poradzić.

Sposoby domowe

W niektórych przypadkach znakomicie sprawdzić się mogą proste zabiegi, które można wprowadzić samodzielnie. Po pierwsze zrezygnować należy z nieoddychającej, syntetycznej odzieży. Dla niektórych to zapewne truizm, ale są osoby, którym po prostu nie przyjdzie do głowy, że problem nadmiernej potliwości może być związany z materiałem z jakiego wykonana jest bluzka czy koszulka. Po drugie osoby używające dezodorantów – powinny zmienić je na antyperspiranty. O ile dezodorant neutralizuje przykry zapach, o tyle antyperspirant powoduje dodatkowo, że mniej się pocimy. Antyperspirant należy zawsze używać na dobrze osuszoną skórę – jest to niezwykle ważne.

Pamiętać należy także, że potliwość nasilać mogą niektóre produkty żywnościowe i suplementy. Wszelkie napoje czy środki zawierające kofeinę (kawa, herbata, spalacze tłuszczu) oraz produkty zawierające ostre przyprawy mogą powodować nadmierną produkcję potu. Eliminacja ich z diety lub całkowite wykluczenie może okazać się prostym i bardzo skutecznym środkiem zaradczym.

Wspomnieć także na wszelki wypadek warto o tym, że niezwykle pomocna może okazać się także depilacja pach. W przypadku kobiet – to oczywiście standard, ale jeśli chodzi o mężczyzn to dla wielu macho golenie pach jest niemęskie. Cóż, coś za coś koledzy.

Pomoc specjalisty

Jeżeli wyżej opisane metody na nic się zdają, warto udać się do lekarza dermatologa na konsultację. Ważne jest odszukanie przyczyny nadmiernej potliwości. Lekarz przeprowadzi wywiad oraz  najprawdopodobniej zleci specjalny, prosty i bezbolesny test zwany testem Minora. Zdarza się, że nadmierna potliwość związana jest z występowaniem jakiejś choroby, w takim wypadku wyleczenie owego schorzenia pozwala pozbyć się także i tego dokuczliwego problemu.

Niekiedy zdarza się jednak, że nie udaje się ustalić przyczyny nadpotliwości, jednak i w takim wypadku istnieją sposoby zaradcze. Pomocna może okazać się… toksyna botulinowa (Botox). Substancja ta blokuje miejscowo ujścia gruczołów potowych, jest skuteczna i bezpieczna w użyciu, a efekt utrzymuje się nawet kilka miesięcy.

Wnioski.

Problem nadmiernej potliwości można skutecznie eliminować, a nieraz wystarczą wręcz proste, domowe sposoby. W trudniejszych przypadkach, w celu usunięcia problemu pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem specjalistą.

W artykule mówimy o: Uroda Trening