Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Surfing, windsurfing, kitesurfing'

Nie raz słyszymy te nazwy, niekoniecznie wiedząc co to jest i „z czym to się je”. O ile surfing jest większości z nas znany z filmów o amerykańskich surferach pędzących na desce pod ogromnymi falami Oceanu Spokojnego gdzieś w Kaliforni czy na Hawajach, to już nie każdy potrafi wymienić cechy charakterystyczne wind- i kitesurfingu.

Surfing to jazda, na specjalnie przystosowanej do tego desce, w poprzek fali morskiej. Z tego wynika, że surfing możemy uprawiać tylko w morzu, podczas dość wysokiej fali. Mimo, że Morze Bałtyckiej nie jest zazwyczaj kojarzone z tą formą rekreacji, to jednak można znaleźć wypożyczalnie sprzętu, instruktorów a także możliwość nauki surfowania na fali przyzwoitej wysokości (2,5 do 3 metrów). Najbardziej popularnym miejscem dla uprawiania  tej dyscypliny w naszym kraju jest Półwysep Helski. W Polsce miłośników surfingu zrzesza Polskie Stowarzyszenie Surfingu, oni organizują kursy i szkolenia a także wyjazdy nad akweny z wysokimi falami.

Windsurfing to forma łącząca surfowanie i żeglarstwo. Na płaskiej desce jest montowany maszt z żaglem. Do windsurfingu potrzebny jest wiatr i odpowiedniej wielkości akwen. Może to być morze, ale równie dobrze nadają się wody śródlądowe (jeziora, zalewy). Stosunkowo łatwo znaleźć szkółki windsurfingu, są organizowane wczasy czy kolenie tematyczne itp.

Istnieje wiele odmian tej dyscypliny, a co za tym idzie wiele rodzajów desek i żagli. Początkujący windsurfer powinien skupić się na podstawowej odmianie windsurfingu, zwanej freeride, polegającej na swobodnej jeździe, wykonywaniu prostych manewrów.

Windsurfing zwany freestyle,  uprawiany jest na ogół na morzu, przy dużej fali i wietrze, łączy się z ewolucjami i różnymi manewrami w powietrzu.

">https://

Windsurfing jako konkurencja olimpijska pojawiła się już w 1984 na Olimpiadzie w Los Angeles. Każdego roku rozgrywane są zawody windsurfingowe w różnych formułach, również w halach sportowych.

W dniach 5-7 wrześnie na Stadionie Narodowym w Warszawie, zostanie rozegrany Halowy Puchar Świata w Windsurfingu w ramach cyklu PWA World Tour.

http://www.stadionnarodowy.org.pl/nasze-miejsce/windsurfing-na-narodowym

Kitesurfing to bardzo ciekawa odmiana sportu wodnego łączącego surfing z windsurfingiem. Uprawiający kitesurfing deskę ma przymocowaną do nóg, zaś siłę wiatru wykorzystuje nie za pomocą żagla, a specjalnego latawca, który przymocowany jest linką do uprzęży na ciele surfera. Dzięki temu połączeniu można uprawiać tą dyscyplinę mimo braku odpowiedniej fali. Kitesurfing można uprawiać również na jeziorach, zwłaszcza na akwenach wysokogórskich. Również w Polsce jest to coraz popularniejsza dyscyplina. W Internecie można znaleźć oferty wielu kursów i wyjazdów kitesurfingowych.

Do uprawiania wszystkich rodzajów surfingu potrzebna jest dobra sprawność ogólna, odpowiednia kondycja, a także przydatna jest umiejętność pływania. W czasie zabawy należy pamiętać o bezpieczeństwie, należy pływać w kamizelce ratunkowej, dobrze też wkładać piankę neoprenową w celu uniknięcia wychłodzenia organizmu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.

Skomentuj Wyślij link