Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Tabata vs cardio – co lepsze? Badania naukowe

Tabata vs cardio – co lepsze? Badania naukowe
Tabata jest kontrowersyjnym protokołem treningowym. Ktoś zapyta dlaczego tak uważam? To proste. Podobnie kontrowersyjny jest HIIT. Nie chodzi o to, że podobne metody treningowe nie są skuteczne.

Widzę tu dwa zasadnicze problemy:

  • są to zbyt ciężkie rodzaje pracy, mało kto jest w stanie je wykonać odpowiednio ciężko,
  • badania w większości były prowadzone na osobach nieaktywnych, niewytrenowanych,

Naukowcy dodają kolejne argumenty: brakuje spójności i jednolitych kryteriów w poszczególnych eksperymentach. Zupełnie czym innym jest protokół tabaty realizowany na ergometrze stacjonarnym, a z wykorzystaniem np. ciężarów. Zupełnie czym innym jest tabata biegowa, a wykonywana na stepie czy bez ciężarów.

Naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie badania opublikowane w okresie od 1996 do października 2017 r. Musiały być oryginalne, badanie musiało dotyczyć ludzi, a publikacja musiała być w języku angielskim. W prawie 37% badań (n = 11) wykorzystano odmianę protokołu tabata na ergometrze rowerowym. Tylko pięć badań zawierało oryginalny protokół tabata.

Intensywność wysiłku kontrolowano jako % VO2 MAX. (8 badań) lub % szczytowego VO2 (3 badania). W innych badaniach jako wskaźnik stosowano liczbę wykonanych obwodów, postrzeganie wysiłku, moc aerobową itd.,

Opierając się na wynikach meta-analizy, wydaje się, że warianty protokołu tabata zwiększają moc aerobową w sposób podobny do tradycyjnego cardio, jednak zajmując o wiele mniej czasu. W większości opisywanych badań nie uwzględniono wpływu tabaty na utratę masy ciała.

Czy tabata jest dobra do spalania tłuszczu?

Moim zdaniem nie, gdyż trwa za krótko. Za to doskonale wpisuje się w dłuższą sesję interwałową np. 2 rundy tabaty + 5x5 rund treningu stacyjnego lub obwodowego. Nie da się określić, co jest lepsze cardio czy tabata. Najlepiej łączyć obie formy wysiłku.

 

 

Źródła: Viana RB1, de Lira CAB1, Naves JPA1, Coswig VS2, Del Vecchio FB3, Gentil P1 “Tabata protocol: a review of its application, variations and outcomes” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29608238

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Odchudzanie Trening