Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

W jakich klapkach na siłownię?

W jakich klapkach na siłownię?
Klapki są wygodne, przewiewne, a przy okazji także tanie, stąd też pewna część bywalców siłowni traktuje je jako rodzaj obuwia sportowego i mając je na stopach wykonuje niekiedy ciężkie treningi. Niestety takie praktyki nie tylko narażają na śmieszność i wytykanie palcami, ale mogą nieść za sobą kilka innych negatywnych konsekwencji. Chcesz wiedzieć, dlaczego nie powinieneś trenować w klapach? Zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Produkujesz nieprzyjemne zapachy i raczysz nimi innych

Doskonale rozumiem, że nic nie służy tak stopom jak dobra wentylacja, nie należy jednak ich wietrzenia dokonywać kosztem komfortu innych bywalców siłowni. Niestety tworzywo z jakiego wykonane są zazwyczaj klapki w połączeniu z potem skutkuje wydzielaniem charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście mycie stóp i klapków przed wejściem na siłownię w dużym stopniu niweluje ten problem, jednak po pierwsze, mało który posiadacz „Kubotów” dokonuje przedtreningowych ablucji, po drugie nawet przy zachowaniu najbardziej wyśrubowanych standardów sanitarnych może okazać się, że w trakcie treningu  i tak po pewnym czasie klapki zaczną „chlupać” i wydzielać nieprzyjemny zapach…

Zwiększasz ryzyko kontuzji

Entuzjaści klapek przekonuję, że zapewniają one nie tylko poczucie komfortu, ale i stabilność  nie mniejszą niż obuwie sportowe. W praktyce jednak takie opinie wydaję się być trochę zbyt optymistyczne. O ile wyciskania na ławce czy uginania z hantlami śmiało można wykonać  w klapach, o tyle zrobienie serii wykroków okazuje się być po prostu trudne i… niebezpieczne.  Dodatkowo klapki zwiększają ryzyko otarć i innych uszkodzeń naskórka. Zahaczenie o leżący na podłodze ciężarek również może być niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem jeśli na stopach masz tylko klapki. Pewnie, że sportowe obuwie to nie glany i nie ma co wymyślać, iż wytrzyma wszystko i ochroni nawet przed trzęsieniem ziemi, ale prawda jest taka, że wybierając dobre buty zamiast klapków inwestujesz w pewien sposób we własne bezpieczeństwo.

Wyglądasz… komicznie

Daleki jestem od nabijania się z innych z powodu ich wyglądu czy stroju, ale jako baczny obserwator zauważyłem już niejednokrotnie, że osoby ćwiczące na siłowni w klapkach, często nie są traktowane poważnie, a niejednokrotnie stanowią przedmiot żartów. Oczywiście można się upierać, że prawdziwi twardziele nie przejmują się tym co myślą o nich inni i ćwiczyć sobie również w jeansach i swetrze, jednak świadomość, iż budzi się śmieszność zazwyczaj nie jest specjalnie komfortowa. I wbrew pozorom nie chodzi o to by lansować się w pozłacanych adidasach, tylko o dopasowanie stroju do okoliczności. Siłownia, to miejsce gdzie się trenuje, wypadałoby więc ubrać strój sportowy, dotyczy to spodni, koszulki oraz – obuwia. Klapki niestety nie spełniają tej definicji.

Podsumowanie

Wnioski chyba nasuwają się same, ale dla pewności jeszcze raz podkreślę: jeśli jesteś fanem „Kubotów” i im podobnych wynalazków, to oczywiście możesz chodzić w nich po domu, czy wynieść śmieci latem, ale nie ubieraj ich na siłownię. Nie dość, że możesz stać się obiektem żartów, to ma dodatek zwiększasz ryzyko kontuzji i – uprzykrzasz życie innym.

 

W artykule mówimy o: Trening

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę